موضوعات
مازندران

بهبود زندگی شهری با تفکیک زباله از مبدأ

نویسنده: علی احسانی خبرنگار
این روزها بحران زباله در استان به یک طرح ضربتی نیاز دارد. کافی است پس از هر تعطیلات به انباشت زباله در جاده‌های بین راهی نظری بیندازیم تا به عمق فاجعه پی ببریم. مضاف بر این‌که داخل شهر و روستاها سرریز زباله‌های‌تر و خشک دست کمی از جاده‌های بین شهری ندارد....
1396/09/01
 این روزها بحران زباله در استان به یک طرح ضربتی نیاز دارد. کافی است پس از هر تعطیلات به انباشت زباله در جاده‌های بین راهی نظری بیندازیم تا به عمق فاجعه پی ببریم. مضاف بر این‌که داخل شهر و روستاها سرریز زباله‌های‌تر و خشک دست کمی از جاده‌های بین شهری ندارد.
از آنسو دستگاه‌های اجرایی جملگی در حال پاسکاری و جا خالی دادن نسبت به این بحران زیستی هستند. مدتی است شهرداری ساری با راه‌اندازی غرفه‌های «تپش» (تفکیک پسماند شهر) در زمینه تفکیک زباله‌های باز یافتی وارد عمل شده که این مهم در درجه نخست نیاز به اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی از سوی رسانه‌های جمعی دارد. چون هنوز شهروندان ساروی با وجود نصب این غرفه‌ها در شهر از خدمات و عملکرد این غرفه‌ها مطلع نیستند.

 مشوق‌هایی برای پاکیزگی
غرفه تپش 101 گلسار در ضلع شرقی شهر ساری و در منطقه‌ای کارگری نصب شده که به گفته مسئول این غرفه استقبال اهالی محل از این غرفه در زمینه تفکیک زباله بسیار است. وی در تشریح خدمات این غرفه‌ها به همشهری گفت: در مرحله نخست به شهروندانی که رجوع می‌کنند آگاهی می‌دهیم که می‌خواهیم به محیط زیست مدد برسانیم؛ در مرحله دوم  روند تفکیک زباله‌ها را برای آنها شرح می‌دهیم. برای شهروندانی که زباله‌های خود را تحویل می‌دهند کارت شهروندی صادر می‌شود. در این کارت‌ها برای پرداخت عوارض شهرداری، عوارض پسماند، ساری‌کارت‌ و تخفیف خرید از فروشگاه‌ها مشوق‌های گوناگونی لحاظ شده است.
«مریم نوروزی» افزود: هربار که شهروندان زباله‌ای تفکیک شده را تحویل می‌دهند امتیازی برای آنها ثبت می‌شود. مرکز تفکیک پسماند از طریق پیامک امتیازات شهروندان را به آنها اطلاع می‌دهد و شهروند پی می‌برد که آخرین بار که به فرض زباله شیشه‌ای تحویل داده 200 امتیاز به کارت آنها افزون شده است.
زباله‌هایی که شهروندان باید به شکل تفکیک شده ارائه دهند شامل کاغذ و مقوا، شیشه، فلز و پلاستیک می‌شود. دریافت هر کدام از این 4 زباله تفکیکی مستلزم رعایت نکاتی جزیی است. مسئول غرفه گوشزد کرد: در ارتباط با زباله‌های کاغذ و مقوا شهروندان دستمال کاغذی استفاده شده را نباید در کیسه‌های مربوط کاغذها بریزند.
کاغذها و کارتن‌های خیلی کثیف و چرب نیز زباله محسوب می‌شوند و درون این کیسه قرار نمی‌گیرند. همچنین شهروندان بسته‌بندی‌های کاغذ و مقوایی را تا حد امکان باید فشرده کنند.
به گفته نوروزی نوار چسب‌های پلاستیکی، گیره و منگنه‌های فلزی باید از پسماندهای کاغذ و مقوایی جدا شود. وی افزود: جلوی آغشتگی پسماندهای کاغذ و مقوا به آب و روغن را باید گرفت. کتاب‌های مستعمل، دفتر و سررسیدهای باطله را هم شهروندان باید جداگانه تحویل دهند تا در صورت امکان برای استفاده به دست کودکان نیازمند برسد.  زباله‌های تفکیک شده که شهروندان به مسئول غرفه تحویل می‌دهند، داخل غرفه روی ترازو وزن شده و به نام شهروند به ثبت می‌رسد. مسئول غرفه در نخستین مراجعه شهروندان کد ملی آنها را اخذ کرده و برای صدور کارت شهروندی اقدام می‌کند. در نهایت زباله‌های تفکیکی را مراجعه‌کنندگان در مخزن‌هایی که بیرون غرفه قرار دارد می‌گذارند.

کاغذ و پلاستیک پیشتازند
از زایش غرفه‌های تپش در شهر ساری حدود 3 ماه سپری می‌شود. مسئول غرفه تپش 101  افزود: ساکنان مجتمع گلسار پیش از این تفکیک زباله را انجام می‌دادند و زباله‌ها را دم در مجتمع می‌گذاشتند، اما طی 3 ماه حضور در این محله 70 کارت شهروندی برای خانوارها صادر شده است.
 وی در ارتباط با نحوه ارائه زباله‌های شیشه‌ای اظهار کرد: شهروندان باید تمام مواد باقیمانده درون ظروف شامل مایعات و ته مانده مواد غذایی را تخلیه کنند و پس از تخلیه مواد باقیمانده، درون این ظروف یک‌بار آبکشی شود. در فلزی یا پلاستیکی این ظروف را باید جدا کنند. از اختلاط شیشه‌های شکسته پنجره ساختمانی با بطری‌ها و ظروف شیشه‌ای نیز باید خودداری شود.
نوروزی درباره زمان‌بندی فعالیت این غرفه‌ها گفت: از ساعت 7 صبح تا 4 بعدازظهر این غرفه‌ها آماده دریافت زباله‌های تفکیک شده شهروندان هستند. برخی از غرفه‌ها شیفت دوم هم دارند که از 4 تا 6 عصر زباله‌های تفکیک شده را دریافت می‌کنند. رجوع شهروندان در روزهای میانی هفته برای تحویل زباله‌های تفکیک شده بیشتر است.
به گفته مسئول غرفه محله گلسار در این 3 ماه که از حضور وی در این منطقه سپری می‌شود بیشترین ضایعاتی که دریافت شده به ترتیب شامل کاغذ و پلاستیک است و اهالی گلسار زباله شیشه و فلز کمتر آورده‌اند. وی افزود: مدارس زیادی این اطراف وجود دارد؛ برای دانش‌آموزها این غرفه جذاب است و درباره تفکیک زباله پرسش‌هایی مطرح می‌کنند که ما پاسخگو هستیم. قرار است زباله‌های مدارس منطقه هم تفکیک و به غرفه تپش تحویل داده شود. زباله‌های تفکیک شده به مرکز تفکیک در ارم انتقال داده می‌شود.

ضرورت اطلاع‌رسانی
برای تفکیک زباله‌های فلزی شهروندان باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهند. نوروزی تأکید کرد: شهروندان لازم است قوطی‌های فلزی مواد غذایی را ابتدا به صورت کامل تخلیه و سپس درون آنها را با آب گرم آبکشی کنند. ضروری است که پوشش‌های پلاستیکی و کاغذی دور ظرف را بردارند. ظروف فلزی آب میوه و نوشابه را پس از تخلیه کامل مایع باقیمانده، درون نایلون مخصوص فلزات بگذارند. همه لوازم الکتریکی و دستگاه‌های برقی هم باید از زباله‌های فلزی جدا شود.
به باور مسئول غرفه تپش محله گلسار اصحاب رسانه استان می‌توانند در امر مهم پسماند و تفکیک خیلی مدد برسانند. وی گفت: بسیاری از شهروندان از وجود چنین غرفه‌هایی که برای تفکیک زباله در شهر راه‌اندازی شده اطلاعی ندارند. برخی هم این غرفه‌ها را می‌بینند ولی به خود زحمت نمی‌دهند که بپرسند چنین غرفه‌هایی در شهر برای چه تعبیه شده است.
وی در تشریح روند تفکیک زباله‌های پلاستیکی گفت: شهروندان کیسه‌های پلاستیکی خیس را باید پشت و رو کرده تا خشک شوند. کیسه‌های بزرگ را پس از هواگیری به صورت ورقه‌ای تا زده و با استفاده از یک بند پلاستیکی یا نخی تعدادی از آنها را بسته‌بندی یا فشرده کرده تا فضای کمتری اشغال کند.
نوروزی افزود: شهروندان بطری‌های آبمیوه را کاملا خالی و تا حد امکان فشرده کنند تا جای کمتری بگیرد و پس از فشرده‌سازی در آنها را ببندند تا دوباره به حالت اولیه بازنگردند. ظروف غذا و شوینده‌ها را ابتدا باید تخلیه و سپس آبکشی کرد. این کار باعث می‌شود رطوبت کمتری وارد زباله‌های خشک شود.
طرح تفکیک زباله از مبدا سال‌هاست که ورد زبان مدیران شهری است، اما اجرایی شدن آن همیشه در دست‌اندازهای اداری به بهانه‌های مختلف قوت و ضعف پیدا می‌کند. به هر روی اکنون که این غرفه‌ها در شهر دایر شده خود مردم باید در بحران زباله نقش بسزایی ایفا کنند. همچنان که این روزها مردم در فاجعه زلزله کرمانشاه خودجوش خود وارد عمل شدند و ضعف‌های اجرایی برخی ارگان‌ها و نهادها را پوشش دادند در ارتباط با بحران زباله استان نیز خود مازنی‌ها باید خطر را احساس کرده و در صیانت از زادبوم خود گام‌های مثبتی بردارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code