موضوعات
مازندران

برپایی نخستین رویداد کارآفرینی هنرستان‌های کشور در زیراب

نویسنده: معظمه نقی‌پور خبرنگار
هفته گذشته نخستین رویداد کارآفرینی هنرستان‌های کشور در سطح ملی به میزبانی هنرستان فنی شهید بهشتی زیراب برگزار شد. این رویداد که به مدت 3 روز از ٨ تا ١٠ آذر با حضور مسئولان شهرستانی و استانی،سرمایه‌گذاران ملی و دانش‌آموزان در قالب ارائه طرح‌های مختلف برگزار شد، با ارائه طرح‌های ایده‌آل و اشتغال‌زا همراه بود که در نهایت طرح‌های برتر انتخاب شدند...
1396/09/12
هفته گذشته نخستین رویداد کارآفرینی هنرستان‌های کشور در سطح ملی به میزبانی هنرستان فنی شهید بهشتی زیراب برگزار شد. این رویداد که به مدت 3 روز از ٨ تا ١٠ آذر با حضور مسئولان شهرستانی و استانی،سرمایه‌گذاران ملی و دانش‌آموزان در قالب ارائه طرح‌های مختلف برگزار شد، با ارائه طرح‌های ایده‌آل و اشتغال‌زا همراه بود که در نهایت طرح‌های برتر انتخاب شدند.
هدف از برگزاری این مراسم به بار نشاندن طرح‌ها و ایجاد اشتغال بود. حضور مسئولان و سرمایه‌گذاران می‌تواند خروجی امیدوار‌کننده‌ای برای پویایی طرح‌ها و ایجاد زمینه اشتغال در شهرستان باشد. در این یک روز آموزش‌های لازم در زمینه کارآفرینی هم از سوی مربیان به دانش‌آموزان ارائه شد.
معاون متوسطه آموزش و پرورش مازندران در این زمینه با بیان این‌که تربیت نیروی انسانی توانمند، آینده‌محور،خلاق و مدبر اهمیت زیادی دارد، گفت: از ایجاد زمینه‌های خلاقیت و کارآفرینی برای تقویت دانش‌آموزان استقبال می‌کنیم. در کشور ما فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ارتباط زیادی با دنیای کار ندارند، در حالی که دنیای آینده، دنیای مهارت است. از این‌رو دانش‌آموزان باید کارآفرین باشند.

تربیت نیروی کارآفرین در هنرستان‌ها
«اسفندیار نظری» افزود: در آموزش و پرورش کشور ماحافظه‌محوری وجود دارد، ولی امروز در سوادکوه شاهد این اتفاق هستیم که مدرسه کارآفرینی داریم. به سمتی حرکت می‌‌کنیم که دانش‌آموزان با تبدیل ایده به سمت کارآفرینی بروند. فناوری و نوآوری روز‌به‌روز تحولاتی در عرصه صنعت، خدمات و کشاورزی به وجود آورده و شاهد رونق سریع مشاغل و مهارت‌های مختلف در کسب‌و‌کارهای مختلف هستیم.
وی با بیان این‌که در سند تحول بنیادی اساس را تربیت دانش‌آموزان متفکر و خلاق می‌دانند، اظهار کرد: تبدیل ایده به طرح و درآمدمطرح است. بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برای رفع معضل بیکاری چنین استراتژی مهمی را در نظر گرفته و شرکت‌های کارآفرین این امور را سرلوحه قرار می‌دهند. اگر قرار است در اقتصاد مقاومتی اتفاقی بیفتد باید با اصلاح فرهنگ کار همراه باشد. در سند تحول بنیادی تربیت دانش‌آموز اندیشمند و خلاق اهمیت دارد. با این نگاه می‌توان اتفاق‌های مثبتی رقم زد و تربیت دانش‌آموز با روحیه کارآفرینی و ریسک‌پذیری صورت می‌گیرد. گام نخست این است که مبانی کارآفرینی با درس تدریس شود.آموزگاران کلیدی‌ترین رکن کارآفرینی هستند و انتظار داریم شاهد تحول باشیم.

تغییر نگاه در آموزش
فرماندار سوادکوه نیز در این رویداد حضور یافت و با  تأکید بر این‌که بررسی نقاط ضعف و قوت وضع آموزش و پرورش بسیار مهم است، گفت: باید با بررسی نقاط ضعف و قوت نظام آموزشی و مقایسه با دیگر کشورها وضع اشتغال امروز جامعه را آسیب‌شناسی کنیم. دانش‌آموختگان ما دغدغه اشتغال دارند و از طرفی به دنبال شغل‌های اداری هستند.
«عبدالجواد توحیدی مقدم» اظهار کرد: مدرسه کارآفرینی نوعی تغییر نگاه، تغییر ایده و تغییر ایدئولوژی است. نگاه و مدل کار باید تغییر کند. سال اقتصاد مقاومتی یعنی در علوم، تولید، مصرف، بازارفروش، مواد اولیه و هرچیزی باید برنامه داشته باشیم. ما همچون زنجیره متصل به هم هستیم. بخش دولتی و بخش خصوصی در کنار هم باید تلاش کنیم. فقط دولت و بودجه دولتی نمی‌تواند موفق باشد. اگر ایده‌ها با بودجه‌های دولتی و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی همراه شود موفق هستند. ایده قابل اجرا باید پیگیری شود و از سوی سرمایه‌گذاران بیشتری حمایت صورت گیرد. سوادکوه جاذبه‌های گردشگری و منابع متعددی دارد و می‌توانیم از ظرفیت‌های طبیعی و انسانی برای پیشبرد اهداف شهرستان استفاده کنیم.

برنامه 5 ساله برای هنرستان شهید بهشتی زیراب
رئیس هنرستان فنی شهید بهشتی زیراب هم که بانی برپایی این رویداد در شهرستان بود به همشهری گفت: ٢۵ شهریور ٩٣ زمانی که مدیریت این هنرستان فنی را به من سپردند برنامه‌ای 5 ساله طراحی کردیم که براساس آن در سال سوم به جایگاهی برسیم که بتوانیم یک مسابقه یا یک رویداد متفاوت در مدارس نظری و هنرستان‌ها به مرکزیت هنرستان شهید بهشتی زیراب برگزار کنیم. خدا را شاکرم که این فرصت نصیب ما شد و امسال دقیقا پس از گذشت ٣ سال با آماده شدن زیرساخت‌های هنرستان این فرصت در اختیار شهرستان قرار گرفت تا نخستین هنرستان کشور باشیم که چنین رویدادی با نام مدرسه کارآفرینی با طعم خلاقیت را برگزار می‌کنیم. بدین گونه دانش‌آموزان طرح‌ها و ایده‌ها را ارائه می‌دهند و مربیان به آنها آموزش داده و به مرحله شکوفایی رسانده و طرح‌های برتر نیز انتخاب می‌شود.
«عباس علی‌پور» افزود: این رویداد در واقع همان چیزی است که مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور بارها از آن به عنوان یکی از روش‌ها برای برون‌رفت از مشکلات آموزشی صرفا نظری یاد می‌کنند. اگر توجه داشته باشیم رئیس‌جمهور برای زنگ آغاز مدرسه در یکی از هنرستان‌های دخترانه تهران حضور داشتند و این یک نشانه است که دولت تلاش می‌کند  دانش‌آموزان پایه نهم به سمت رشته‌های فنی و مهارتی هدایت شوند.

افزایش ارتباط دانش‌آموزان با کارگاه‌ها
وی اظهار کرد: امسال در هفته پیوند با کارگاه‌ها، ارتباط خوبی بین  دانش آموزان و کارگاه‌ها برقرار کنیم. از طرفی می‌گوییم چرا درگیر فضای مجازی هستیم، اما اندیشه‌ای را مطرح نمی‌کنیم. درحالی که در دنیای جدید با توجه به سند تحول ما در اندیشه پرورش کارآفرینان هستیم که نه تنها خودشان مشغول به کار می‌شوند بلکه سایران هم در کنار خود مشغول می‌کنند.
علی‌پور با اشاره به حضور سرمایه‌گذاران در این مراسم تصریح کرد: این رویداد با حمایت مرکز شتاب‌دهی پارک پردیس تهران که مورد حمایت معاونت فناوری ریاست جمهوری قرار دارد به مدت ٣ روز برگزار شد. با حضور سرمایه‌گذاران امیدواریم طرح‌ها به شکوفایی برسند. در واقع حضور سرمایه‌گذاران باعث شده طرح‌ها قابلیت ارتقا پیدا کنند. چراکه دانش‌آموزان قبلا در ذهنیت خود ایده‌هایی داشتند، ولی به دلیل نداشتن سرمایه کافی نمی‌توانستند آن ایده‌ها را شکوفا کنند.
وی حضور مسئولان در این مراسم را مایه امیدواری دانست و خاطرنشان کرد: فرماندار شهرستان سوادکوه به محض اطلاع از وقوع چنین رویدادی در شهرستان به تمام رؤسای عضو کارگروه اشتغال ماموریت داد که حاضر و ناظر بر مراسم باشند و خودشان نیز حضور پیدا کردند. با حضور سرمایه‌گذاران و مسئولان مختلف بازخورد خوبی خواهیم داشت. ١٠ طرح نیز انتخاب شدکه در سایت جامع معاونت فناوری ریاست جمهوری به صورت بانک در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد و می‌تواند نویدبخش باشد که دانش‌آموزان از حالت محفوظاتی خارج و به مباحث عملیاتی و فنی و حرفه‌ای وارد شوند. از فرماندار محترم و تمامی مسئولانی که به این همایش کارآفرینی آمدند وهمچنین همکار ارجمند آقای داداشی که همکار و همیار در این مراسم بودند سپاسگزارم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code