موضوعات
مازندران

برداشتن گام‌های رونق اقتصادی در مازندران

نویسنده: شهرام سوادکوهی خبرنگار
بسیاری از کارشناسان معتقدند که مشکل اصلی اقتصاد در کشور ما دولتی بودن آن است. البته این نظریه صرفا به کارشناسان نسبت داده نمی‌شود....
1396/07/19
بسیاری از کارشناسان معتقدند که مشکل اصلی اقتصاد در کشور ما دولتی بودن آن است. البته این نظریه صرفا به کارشناسان نسبت داده نمی‌شود. حتی بسیاری از مسئولان نیز بر آن تأکید دارند. اصل 44 قانون اساسی هم بر این امر تأکید دارد که اقتصاد باید با حضور پررنگ بخش خصوصی فعال شود. اما در تمام سال‌هایی که تأکید بر ضرورت حضور و فعالیت بخش خصوصی بود موفقیتی که در این زمینه انتظارش می‌رفت رخ نداد. دست‌کم برای مازندران می‌توان گفت این اتفاق نیفتاد و هنوز بخش خصوصی نتوانسته آن‌طور که باید در اقتصاد اثرگذار باشد. حال فرقی نمی‌کند بخش خصوصی داخلی یا سرمایه‌گذار خارجی.
همین چند وقت پیش بود که آماری در رسانه‌ها از میزان سرمایه‌گذاری خارجی در استان‌های کشور منتشر شد که نشان می‌داد مازندران آخرین استان از نظر میزان سرمایه‌گذاری خارجی در کشور است. ظرفیت‌های اقتصادی مازندران در بخش‌های مختلف مانند دامداری، کشاورزی و باغداری، صنایع و به ویژه صنایع تبدیلی و معادن به جای این‌‌که باعث رونق اقتصادی این استان شود، سبب شده که کلاف سردرگمی از فعالیت‌های نصفه و نیمه اقتصادی در استان رخ دهد که نه نتیجه واحدی را دنبال می‌کند و نه به نتیجه مستقل خوبی ختم می‌شود.
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران در چند سال اخیر تلاش زیادی کرده است که این فعالیت‌ها را به شکلی ساماندهی کند، اما به گفته مسئولان این اتاق، همیشه یک جای کار می‌لنگد و آن هم توجه بخش دولتی به رفع موانع موجود در مسیر فعالیت‌هاست.
 این نهاد که نماینده بخش خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی و حلقه واسط فعالان این بخش با دستگاه‌های دولتی محسوب می‌شود، رایزنی‌های متعددی با گروه‌های اقتصادی و تجاری کشورهای مختلف داشت که برخی از این رایزنی‌ها گاهی پررنگ‌تر دیده شد، اما بعضی چالش‌های موجود در مسیر فعالیت‌های تجاری بین‌‌المللی برای ایران باعث شده که بخشی از این رایزنی‌ها و اقدامات حتی در لحظه پایانی به بن‌بست بخورد. نمونه آن را نیز در نمایشگاه توانمندی‌های اقتصادی مازندران در ولگاگراد روسیه رخ داد که اجناس فروخته شده یک شرکت فعال در مازندران به دلیل برخی موانع مالی پس داده شد.
اگرچه این نهاد اقتصادی و نماینده بخش خصوصی در مازندران تلاش‌های گوناگونی برای پررونق شدن اقتصاد استان انجام می‌دهد و مسئولانش اعلام کرده‌اند که برخی موانع اداری که باید توسط بخش دولتی حل شود، سد راه پیشرفت برنامه‌های فعالان بخش خصوصی و اتاق بازرگانی است، اما استاندار مازندران معتقد است؛ اتاق بازرگانی استان علاوه بر این‌که پل ارتباط دولت و بخش خصوصی است باید باید زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف کشاورزی و صنعتی را نیز فراهم کند.

نگاه دولت به بخش خصوصی
«ربیع فلاح جلودار» بر ضرورت ایجاد آرامش و احساس امنیت برای بخش خصوصی در استان تأکید کرد و گفت: نقش اتاق بازرگانی مازندران در توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی بسیار مهم است و باید بخش خصوصی هدفمند و توانمند را جذب کند تا از ظرفیت‌های استان بهره گرفته شود. این مسئله با حرف حل نخواهد شد، بلکه فضا و شرایط سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی باید به صورت عملی محقق شود.
وی اظهار کرد: اتاق بازرگانی مازندران به رفع مشکلات صنعتگران باید توجه ویژه‌ای داشته باشد. اعتقاد داریم ظرفیت اتاق بازرگانی مازندران در حوزه استفاده از توان بخش خصوصی برای توسعه اقتصادی باید بیشتر شود.
البته نمی‌توان همه چالش‌های این بخش را هم به گردن نهادهای دولتی و چالش‌ها و گره‌ها انداخت. خود مسئولان بخش خصوصی و اتاق بازرگانی هم به ویژه در مازندران تأکید می‌کنند که یکی از مشکلات موجود در مسیر پیشرفت اقتصادی و فعالیت‌های بخش خصوصی، فاصله فعالان این بخش با دانش روز اقتصاد و فعالیت‌های زیرمجموعه‌ای حوزه اقتصادی است؛ چالشی که سبب می‌شود بسیاری از اقدامات و فعالیت‌ها بدون شناخت نیازهای جامعه هدف یا حتی بازاریابی لازم انجام شود و در نهایت خساراتی سنگین روی دست شخص و در نهایت جامعه تولیدکننده بگذارد.
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران مدتی است که تأکیدی جدی بر این مسئله دارد و به دنبال تأسیس دانشگاهی تخصصی برای این حوزه است. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران امسال در مراسم تجلیل از خبرنگاران اعلام کرده بود که این نهاد قصد دارد دانشگاه علمی-کاربردی مرتبط با فعالیت‌های این نهاد را تأسیس کند که در صورت تحقق این امر می‌توان برای داشتن نسلی جدید و با دانش روز اقتصاد و بازار امیدوار بود.

تلاش برای ارتقای دانش اقتصاد فعالان بخش خصوصی استان
جمعه هفته گذشته کلنگ مجتمع جدید اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران در زمینی یک هکتاری بین جاده ساری-قائمشهر با حضور استاندار و رئیس اتاق بازرگانی کشور به زمین زده شد تا این نهاد یک گام به وعده‌اش مبنی بر تأسیس دانشگاه و انجام فعالیت‌های گسترده اقتصادی و علمی در مازندران نزدیک‌تر شود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران وعده تکمیل و بهره‌برداری از این مجتمع بزرگ تا 18 ماه دیگر را داد و گفت: راه‌اندازی دانشگاه تخصصی اقتصادی در این مجتمع بزرگ اداری اتاق بازرگانی مازندران یکی از برنامه‌های این نهاد است.
«عبدالله مهاجر» افزود: یکی دیگر از ظرفیت‌های این مجتمع برپایی نمایشگاه‌های تخصصی در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، کشاورزی و بازرگانی است. ساختمان کنونی در شأن و جایگاه فعالان و تشکل‌های اقتصادی نیست و امکانات جذب تشکل‌های جدید و پذیرایی برنامه‌های بزرگ را نداریم.
وی با بیان این‌که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران موظف است از تشکل‌های اقتصادی پشتیانی کند گفت: این مجتمع جدید ظرفیت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران را برای جذب تشکل‌های بیشتر اقتصادی در بخش‌های مختلف افزایش خواهد داد.

توسعه منطقه‌ای اتاق‌های بازرگانی استان‌ها
برنامه‌ریزی استانی و منطقه‌ای برای فعالیت‌های اقتصادی در کشور یکی از سیاست‌های اتاق بازرگانی ایران محسوب می‌شود که در چند سال اخیر شکل جدی‌تری گرفته است و با جدیت بیشتری دنبال می‌شود. رئیس اتاق بازرگانی ایران در این باره با بیان این‌که برای بهره‌گیری از ظرفیت‌ها، برنامه توسعه منطقه‌ای اتاق استان‌ها تدوین خواهد شد گفت: توانمندسازی اتاق‌های بازرگانی در استان‌ها امری ضروری است. ما معتقدیم تولیدات مناسب جامعه از طریق اتاق بازرگانی باید در حوزه اقتصادی معرفی شود.
«غلامحسین شافعی» از پیشرو بودن مازندران در پیگیری برای پرداخت تسهیلات به سرمایه‌گذاران خبر داد و اظهار کرد: قوه‌های مقننه، قضاییه و مجریه نیز برای پشتیبانی از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی آماده هستند. نگاه برنامه‌ای منطبق بر استانداردهای توسعه‌ای از سوی اتاق‌های استانی باید ایجاد شود و باید به سمت اتاق‌های بازرگانی توانمند و بخش خصوصی قوی حرکت کنیم. البته اتاق‌های بازرگانی در کنار نگاه اقتصادی باید نگاه فرهنگی و اجتماعی نیز داشته باشند.

جامعه رونق اقتصادی می‌خواهد
نگاه‌های استاندار مازندران، رئیس اتاق بازرگانی استان و رئیس اتاق بازرگانی ایران یک هدف را دنبال می‌کند و آن هم توسعه اقتصادی است. اما در همین حرف‌ها هم می‌شود دریافت که هنوز چشم دولت و بخش خصوصی به دست یکدیگر است. به هر حال رشد فعالیت‌های اتاق بازرگانی که در این سال‌ها مشاهده می‌شود، هرچند قابل قبول و خوشایند است، اما  آن هنگام رشدی منطقی محسوب می‌شود که خروجی آن در اقتصاد استان دیده شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code