موضوعات
مازندران

برای نخستین بار در کشور از پیرغلامان زن در نور تجلیل می‌شود

نویسنده:
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نور از برگزاری نخستین همایش تجلیل از پیرغلامان امام حسین (ع) شهرستان نور در دهه سوم ماه مهر خبر داد.
1396/07/16
 به گزارش همشهری، «داوود فلاح» با بیان این‌که برای نخستین بار در کشور قرار است از پیرغلامان و مداحان زن تجلیل شود گفت: این همایش نخستین همایش تجلیل از پیرغلامان امام حسین (ع) شهرستان نور است که برگزار می‌شود. اما ویژگی این همایش تجلیل از پیرغلامان زن است که برای نخستین بار در کشور اتفاق می‌افتد. وی اظهار کرد: همایش تجلیل از پیرغلامان امام حسین (ع) شهرستان نور قرار است شامگاه 24 مهر در مسجد جامع شهر رویان با حضور مداحان، پیرغلامان، مسئولان و اعضای هیأت‌های مختلف و مردم برگزار شود که امیدواریم شهروندان منطقه نیز برای ارج نهادن به چند دهه تلاش پیرغلامان امام حسین (ع) در منطقه خودشان، حضوری پررنگ در این همایش داشته باشند.
این مسئول گفت: پس از بررسی‌ها و در نظر گرفتن برخی شاخصه‌ها، به نیت 14 معصوم، 14 پیرغلام شهرستان نور شامل 10 پیرغلام مرد و 4 پیرغلام زن برای تجلیل در این همایش انتخاب شدند.
 شاخصه‌های مهم مد نظر برای انتخاب پیرغلامان داشتن 65 سال سن، مدت زمان فعالیت، داشتن ویژگی‌های خوب اخلاقی، خوش‌نامی در بین مردم و استمرار در مداحی بود که بر اساس این معیارها 14 پیرغلام انتخاب شدند.  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نور تصریح کرد: این همایش از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نور، اداره تبلیغات اسلامی، شوراهای مذهبی شهرستان و شهرداری‌های چهارگانه شهرستان نور و چند فعال بخش خصوصی برگزار می‌شود که امیدواریم در سال‌های آتی نیز استمرار داشته باشد. فلاح با بیان این‌که برنامه‌های جنبی متعددی نیز برای این همایش در نظر گرفته شده است گفت: همایش همراه با مداحی، پذیرایی شام، پخش نماهنگی از زندگی و فعالیت 14 پیرغلام برگزیده و اهدای تندیس، هدیه ‌ویژه و شال متبرک به ضریح امام حسین (ع) به پیرغلامان برگزار می‌شود.
وی از برگزاری یک همایش دیگر‌ ویژه پیرغلامان زن پس از همایش 24 مهر نیز خبر داد و گفت: علاوه بر این همایش، قرار است در ماه صفر یک همایش‌ ویژه تجلیل از پیرغلامان زن در ایزدشهر، از سوی دفتر حجت‌‌الاسلام «رحمت‌‌الله حاجی‌زاده» امام جمعه این شهر و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نور برگزار شود. در همایش دوم از 5 تا 10 پیرغلام زن منطقه بر اساس معیارهای مد نظر تجلیل می‌شود.
این مسئول با تأکید بر ضرورت توجه به چهره‌های اثرگذار و فعال در امور مذهبی هر منطقه اظهار کرد: اگرچه همه پیرغلامان، واعظان، مداحان و هر کسی که در دستگاه امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) گامی برمی‌دارد به دنبال تقدیر شدن نیست و برای رضای خدا و اهل بیت (ع) در این مسیر حضور دارد، اما ارج نهادن به تلاش‌های مؤثر پیرغلامان که انتقال‌دهندگان فرهنگ عاشورا به نسل جدید هستند، می‌تواند به انگیزه‌سازی برای نسل جدید کمک کند.
فلاح افزود: در همه مناطق کشور و به‌ویژه استان مازندران که سرزمین علویان است، چهره‌های مؤثری حضور دارند که عمر خود را وقف ترویج فرهنگ دینی و عاشورایی کرده‌اند. تجلیل از این چهره‌ها و الگوسازی از آنان نوعی فرهنگسازی برای پرورش نسل جدید است که امیدوارم در همه مناطق استان با در نظر گرفتن معیارهای لازم انجام شود تا نسل جدید هم خدمتگزاران گمنام فرهنگ ایرانی- اسلامی را بشناسد و هم برای گام نهادن در این مسیر انگیزه بیشتری پیدا کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code