موضوعات
مازندران

باغ 33 هکتاری رامسر در انتظار ساماندهی

نویسنده:
سال‌هاست که ساماندهی باغ 33هکتاری رامسر در میان خبرهایی که از نشست‌های مسئولان شهری یا حتی استانی منتشر می‌شود به ظاهر بخشی از دغدغه‌های مدیران است، اما در عمل سال‌هاست که فقط بیشتر دغدغه‌ها مطرح می‌شود ، تا جایی که در آخرین اظهار نظر رئیس اداره گردشگری و میراث فرهنگی رامسر اعلام کرد که احیای این باغ نیازمند سرمایه‌گذاری است.
1396/09/14
به گزارش همشهری، آن‌گونه که «حسین متاجی» خبر داد که کمیته فنی اداره گردشگری شهرستان رامسر طرح احیای این باغ را آماده کرد. با این توضیح که احیای آن نیاز به اعتبارات ملی و استانی دارد و گفت که اگر سرمایه‌گذاران در این زمینه ورود کنند، از آنها استقبال می‌شود.
وقتی اواخر آبان سال 92، شهردار وقت رامسر و اعضای شورای چهارم با حضور مسئول نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری و کارشناسان این عرصه، نخستین جلسه هم‌اندیشی با محوریت ساماندهی و بهسازی باغ 33 هکتاری رامسر را در شهرداری رامسر برگزار کردند، امید می‌رفت این باغ زیبا و منحصربه‌فرد مازندران سامان یابد تا هم باعث زیبایی منظر شهری شود و هم گردشگران بتوانند از این فضا به بهترین نحو بهره‌ ببرند.
در همان جلسه اتفاقا «نصرت‌الله کوزه‌گر» اعلام کرد این باغ که به قول وی پیشانی رامسر به شمار می‌رود، در حال نابودی است و  باید شهرداری، شورای اسلامی شهر و میراث فرهنگی استان آن را از این وضع نجات دهند. با وجودی که شهرداری رامسر متولی این باغ است، اما نه در آن نشست و نه نشست‌های بعدی واقعا طرحی که بتواند باعث جلوگیری تخریب نسبی این باغ تاریخی شود، ارائه نشد و بیشتر این نشست‌ها بدون  نتیجه به پایان رسید.  این باغ که در زمان پهلوی اول به همراه مجموعه کاخ ساخته شد و سال 72 سرپرستی باغ به شهرداری محول شد، ولی عملا از آن سال به بعد اقدام درخوری برای حفظ و ساماندهی باغ صورت نگرفت، گرچه در این میان 6 سال هم میراث فرهنگی باغ را در اختیار داشت، ولی این سازمان هم نتوانست بودجه لازم را برای احیای آن تهیه کند که دوباره به شهرداری رامسر واگذار شد.  حال امید می‌رود که مسئولان شهری رامسر با برنامه‌ریزی درست راهی برای خروج از این بن‌بست بیابند و باغ 33هکتاری را دوباره احیا کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code