موضوعات
مازندران

بازگشت وضع عادی به استان پس از بارش سنگین

نویسنده:
مازندران در نخستین ساعات 17شهریور چهره‌ای کاملا پاییزی به خود گرفت و بارش باران شدید، سبب آبگرفتگی معابر بسیاری از شهرهای استان شد.
1396/06/19
 به گزارش همشهری، سامانه بارشی که طبق پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی از نخستین ساعات بامداد جمعه 17 شهریور وارد مازندران شد، حدود 36 ساعت مناطق جلگه‌ای و پایین‌دست مازندران را تحت تأثیر قرار داد و مانند بارش‌های مشابه پیش از آن، بار دیگر بسیاری از خیابان‌های مازندران را در شهرهای مختلف استان زیر آب برد. شدت بارش‌ها در مناطق غربی مازندران بیشتر از مناطق شرقی و مرکزی بود اما به گفته مسئولان، بارش‌های اخیر به جز آبگرفتگی معابر در بعضی از شهرها، مشکل دیگری ایجاد نکرد و به تأسیسات زیربنایی و املاک شخصی آسیب نرساند.
معاون عمرانی استانداری مازندران در این باره اظهار کرد: با وجود بارندگی شدید روزهای گذشته، خسارت چندانی  ناشی از بارندگی گزارش نشده است. گرچه تندباد در غرب استان به تأسیسات برقی آسیب رساند اما اماکن مسکونی دچار مشکل نشدند.
«علی نبیان» افزود: در مناطق غربی مازندران حدود 108 میلی‌متر بارندگی طی ساعات اولیه بارش‌ باران ثبت شد که این بارندگی مقطعی آبگرفتگی معابر را در پی داشت. خوشبختانه مشکلی در استان به دلیل بارندگی شدید نداشتیم و گزارشی از بالا آمدن آب رودخانه‌ها و وقوع سیلاب اعلام نشده است.
بارش باران در برخی شهرهای غربی به دلیل آبگرفتگی معابر، باعث ورود رواناب‌ به داخل برخی مغازه‌ها شد که خسارت چندانی در پی نداشت. همچنین برق برخی مناطق به علت وزش باد شدید و رعد و برق در ساعات اولیه فعالیت سامانه در مازندران قطع شد که با تلاش کارکنان شرکت توزیع برق این قطعی طولانی نشد.
اما بارندگی‌های اخیر یک بار دیگر نشان داد که شهرهای مازندران زیرساخت‌های مناسب شهرهای مناطق پرباران را ندارند و با وجود همه اقداماتی که در سال‌های اخیر برای هدایت آب‌های سطحی در شهرهای استان انجام شده، هنوز با هر بارش، حجم زیادی از رواناب‌ها در معابر جاری می‌شود و شهروندان را با مشکلات متعددی مواجه می‌کند.
بر اساس اعلام سازمان هواشناسی مازندران، وضعیت جوی استان تا پایان هفته پایدار و آرام خواهد بود، اما به دلیل وزش باد و احتمال وقوع رگبار پراکنده در برخی نقاط، توصیه می‌شود مسافران و شهروندان تا پایان هفته از شنا در دریا خودداری کنند.

 خسارت 2/5  میلیارد ریالی تندباد به تاسیسات برق مازندران
در همین حال مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران منطقه ساری گفت: تندبادی که بامداد جمعه مناطق مختلف مازندران را درنوردید، دست‌کم 2 میلیارد و 500 میلیون ریال به تاسیسات توزیع برق این منطقه خسارت وارد کرد.
«قاسم شهابی» افزود : خسارت وارد شده به تاسیسات برق از جمله پارگی سیم‌های توزیع و همچنین شستگی تیرهای برق بوده است که با اقدامات شرکت توزیع و تعویض کابل‌‌ها وضعیت به حالت عادی بازگشته است.
وی اظهار داشت: در مجموع بر اثر طوفان 86 خط از 410 خط توزیع منطقه به صوت لحظه‌ای از مدار خارج و بلافاصله تمامی آنها به مدار بازگردانده شد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق غرب مازندران به مرکزیت نوشهر که بیشترین سرعت تندباد با 68 کیلومتر بر ساعت در آنجا ثبت شد، گفت: خاموشی‌های ناشی از تندباد همراه با بارندگی شب جمعه در این منطقه به طور کامل رفع شده است.
«کیوان فرح‌زاد» افزود : تندباد سبب شد تا تعدادی درخت روی شبکه‌های اصلی و فرعی بیفتد و در پی آن منجر به پارگی سیم و در نتیجه قطع برق مشترکان این منطقه شود. ضمن آنکه یک دستگاه قطع‌کننده برق نیز در شهرستان محمودآباد بر اثر وقوع صاعقه از بین رفت.
دمای هوای مازندران روز پنج‌شنبه در برخی مناطق از مرز 42 درجه سانتی‌گراد بالای صفر گذشت که این میزان بالاترین دمای ثبت شده در نیمه دوم شهریور در این استان در سال‌های اخیر بود.

باران به کمک جنگل آمد
اما بارندگی بامداد جمعه سبب شد تا آتش‌سوزی مناطق صعب‌العبور غرب خاموش شود و به‌کارگیری بالگرد برای خاموش کردن آن که در دستور کار بود، منتفی شده است. در شرق و مرکز مازندران هم بارندگی خاکسترهای داغ و باقی‌مانده آتش زیر آن را خاموش و سرد کرده است.
مدیرکل منابع طبیعی و‌ آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر گفت :‌ علاوه بر بارندگی بامداد روز جمعه‌، تلاش شبانه‌روزی نیروهای یگان حفاظت و نیروهای مردمی سبب شد تا از پیشروی سطحی آتش‌سوزی در چند نقطه از عرصه‌های جنگلی منطقه دلیر و پیله‌کوه فیروزآباد جلوگیری و در نهایت سبب خاموشی آن شود.
«سید وجیه‌الله موسوی» افزود:‌ آتش‌سوزی جنگل‌های «جمند» نزدیکی روستاهای «ویسر» و «لشکنار» بخش کجور نوشهر مهار شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code