موضوعات
مازندران

انجام جراحی‌های پیچیده کبد و مجاری صفراوی در مازندران

نویسنده:
با انجام پانزدهمین عمل جراحی ویپل كلاسیك در بیمارستان روحانی بابل این مرکز تبدیل به یكی از مراكز مرجع در جراحی‌های پیچیده کبد و مجاری صفراوی شده است.
1396/06/15
به گزارش ایسنا، «رامین نصرتی» فوق تخصص جراحی قفسه سینه این مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل در جمع خبرنگاران از پانزدهمین جراحی ویپل در این مرکز خبر داد.
وی گفت: پانزدهمین مورد عمل برداشتن لوزالمعده و اثنی عشر (ویپل) كه یكی از پیچیده‌ترین عمل‌ها در حوزه جراحی محسوب می‌شود در این بیمارستان با موفقیت به انجام رسید.
نصرتی افزود: بیمار مرد ٦٨ ساله اهل نور با سرطان اثنی عشر و درگیری لوزالمعده، جهت عمل جراحی ویپل کاندید شد و پس از یک جراحی 10 ساعته، اثنی عشر و بخش‌هایی از معده، لوزالمعده، روده باریك و مجاری صفراوی خارج و بازسازی گوارشی انجام شد.
این فوق تخصص جراحی قفسه سینه با اشاره به این‌که شیمى درمانى تاثیر بسیار كمی در درمان سرطان سر پانكراس دارد، گفت: بهترین درمان این بیمارى اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود جراحى است.
وی گفت: در ابتدا سرطان پانکراس در سکوت و بدون درد رشد می‌کند ، زمانی که سرطان به اندازه کافی بزرگ شود، علائم آن بروز می‌کند که کاهش وزن، زردی پوست، ادرار تیره، مدفوع کم رنگ، خارش، تهوع، استفراغ، شکم درد، کمر درد و بزرگ شدن غدد لنفاوی در گردن از علائم سرطان سر پانکراس هستند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: سرطان پانکراس به علت رشد، تقسیم و گسترش خارج از کنترل سلول‌های لوزالمعده و تشکیل یک تومور بدخیم، به وجود می‌آید که سیگار کشیدن را می‌توان اصلی‌ترین عامل خطر ایجاد سرطان پانکراس دانست و افراد سیگاری تا 2 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به سرطان پانکراس قرار دارند.
وی اضافه کرد: جراحى این تومور که به نام ویپل است،کار جراحى بسیار سختی است و قسمت انتهایى معده، كیسه صفرا، اثنى عشر، لوزالمعده، قسمت ابتدایى روده باریك برداشته می‌شود.
این متخصص خاطرنشان کرد: این جراحى به علت عوارض شدید و تكنیك بالاى جراحى نیاز به مركز درمانى مجهز و تیم پزشکی متبحر دارد که در كشور در مراكز خاص و محدود انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: اهمیت این موضوع بدین ترتیب است كه بر اساس استاندارد‌های بین المللی انجام ١٥ مورد عمل ویپل در سال باعث ارتقای آن مركز به عنوان یكی از مراكز مرجع در انجام عمل‌های هپاتوبیلیاری(كبد، مجاری صفراوی و لوزالمعده ) می‌شود كه مركز آموزشی درمانی روحانی نیز از این پس به عنوان یكی از این مراكز مرجع شناخته می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code