موضوعات
مازندران

آموزش‌های قرآنی، شغلی و اجتماعی در خانه قرآن الغدیر

نویسنده: علی احسانی خبرنگار
مدرسه مخروبه‌ای که مدت 15 سال در روستای اسلام‌ده بلا استفاده مانده و به طویله گوسفندان بدل شده بود به همت «اسماعیل حاجیان تیلکی» روحانی مستقر در منطقه به یک مکان فرهنگی و قرآنی بدل شد....
1396/08/27
مدرسه مخروبه‌ای که مدت 15 سال در روستای اسلام‌ده بلا استفاده مانده و به طویله گوسفندان بدل شده بود به همت «اسماعیل حاجیان تیلکی» روحانی مستقر در منطقه به یک مکان فرهنگی و قرآنی بدل شد. اکنون اهالی 3 روستای دیگر چون جرسر، دازمیکنده و کلمر از این مرکز فرهنگی بهره می‌برند. این روحانی ساعی که دغدغه فرهنگی دارد سال 93 برای راه‌اندازی «خانه قرآن الغدیر» روستای اسلام‌ده 13 میلیون تومان هزینه کرد. روستای اسلام‌ده در کیلومتر 15 جاده فرح‌آباد ساری، این روزها  به عنوان یک مرکز فرهنگی برای خود مشتاقان و هواخواهان ویژه‌ای دارد.

افرایش فعالیت‌های فرهنگی
 پیش از ورود روحانی سختکوش به جغرافیای فرح‌آباد، وی در منطقه سنی‌نشین «یکه‌توت» زاغمرز انجام وظیفه می‌کرد. حاجیان در تشریح چگونگی راه‌اندازی «خانه قرآن الغدیر» به همشهری گفت: سال 88 برای گرفتن مجوز این خانه قرآن با هر ارگانی که می‌توانستیم نامه‌نگاری کردیم، اما چون شورای دهیاری نداشتیم، مدرسه را به ما نمی‌دادند. در جلسه‌ای در مشهد با مدیرکل آموزش و پرورش استان همراه بودم، آن‌جا پیشنهاد خانه قرآن را مطرح کردم که ایشان پذیرفتند. اکنون 3 سال است که با عنوان خانه قرآن الغدیر فعالیت داریم. تابستان امسال حدود 286 نفر از فعالیت‌های فرهنگی و متنوع ما استفاده کردند.
وی در توضیح موانع تکمیل این مرکز فرهنگی اظهار کرد: تا مدتی پیش اینجا گازکشی نبود، متاسفانه مسئولان همکاری نکردند. پس از یک‌سال دوندگی تازه 2- 3هفته است توانستیم برای امسال گازکشی کنیم. از سال 93 تا 95 ما با کپسول گاز کلاس‌های زمستانی خود را گرم کردیم و نگذاشتیم برنامه‌های‌مان در روزهای سرد سال تعطیل شود. فرد نیکوکاری هم برای مجموعه ما کولر اسپیلت تهیه کرد که تابستان‌ها هوای خانه قرآن اسلام‌ده برای حاضران مناسب باشد.
 حاجیان درباره برنامه‌های متنوع آموزشی و فرهنگی این خانه قرآن روستایی اظهار کرد: کلاس‌های آموزشی قرآن شامل مفاهیم، روانخوانی و روخوانی است. برنامه‌های مهد قرآن پیش دبستانی را هم پیش می‌بریم. نقاشی کودکان، آموزش خیاطی و چرم‌دوزی بادست زیر نظر فنی‌‌وحرفه‌ای از سوی مربی که از ساری می‌آید برای کارآفرینی بچه‌های کلاس‌های قرآن عملیاتی شده است. یک دوره پرورش قارچ هم برای خانم‌های قرآن‌آموز برگزار کردیم.
مدیر خانه قرآن الغدیر روستای اسلام‌ده با اشاره به برگزاری یک دوره تربیت معلم قرآن در این مکان فرهنگی، افزود: از 11 روستا 37 خانم از کلاس‌های ما استقبال کردند. ماشین رایگان برای رفت‌وآمد گذاشتیم تا راحت به کلاس‌ها بیایند. البته هزینه این کار را نیکوکاران متقبل شدند. تابستان امسال برای نوآموزان روستای جرسر 2 کلاس در هفته برگزار کردیم که دهیار محترم هزینه رفت‌وآمد نوآموزان را می‌پرداخت.

محیطی برای بروز نوآوری‌ها
به گفته حاجیان کف خانه قرآن با موکت و فرش پوشش داده شده و میز و صندلی هم در کلاس‌ها تعبیه شده است. وی افزود: فرد نیکوکاری از آمل هزار جلد کتاب به کتابخانه مرکز ما تقدیم کرد. با حضور آقای جاودانی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کتابخانه راه‌اندازی شد. اکنون 3700 جلد کتاب داریم. استفاده از کتابخانه برای عموم آزاد است، اهالی می‌توانند برای 20 روز کتاب را امانت ببرند. بچه‌های 3 ساله تا افراد بزرگسال از کتاب‌های ما استفاده می‌کنند.
این فعال فرهنگی 46 ساله با اشاره به کمبود جا در ایام تابستان و برگزاری برخی از کلاس‌ها مثل چرم‌دوزی در کتابخانه، یادآور شد: داخل حیاط 2 آلاچیق هم نصب کردیم. بچه‌ها هم‌زمان با آموزش قرآن برای نخستین بار هنرهای دستی را فرا گرفتند. نوآموزان از ضایعات چوب بستنی و شیشه نوشابه با راهنمایی مربی که از ساری آوردیم وسایل تزیینی و خلاقانه‌ای تولید کردند.
 زیربنای ساختمان خانه قرآن الغدیر 170 متر است و کل محوطه 2500 متر وسعت دارد. از فضای حیاط هم برای والیبال و فوتبال بچه‌ها استفاده می‌شود. حاجیان افزود: یک سری لوازم نرمش و ورزش هم از شهرداری ساری گرفتیم.
برای خردسالان هم تاب نصب کردیم، در تابستان برای قرآن‌آموزها تمرین فوتبال هم گذاشتیم. چون وضع مالی مساعدی ندارم، با مدیران برخی از پلاژها ارتباط برقرارکردیم، دوستان زحمت می‌کشند و هر از چند گاهی در طول سال چمن تراش می‌آورند و چمن محوطه را می‌تراشند. داخل زمین سبزی‌های محلی مثل اناریجه و زولنگ در می‌آید. مادران نوآموزان سبزی‌ها را می‌چینند و استفاد ه می‌کنند.

لایروبی حمایت مدیران!
روحانی مستقر در منطقه فرح‌آباد  با تاکید  بر این‌ که پس از 3 سال که از تاسیس خانه قرآن سپری می‌شود بازخوردهای خوبی گرفته است، افزود: امسال مسابقه قرآن دانش‌آموزی شهرستان ساری را در این کانون برگزار کردیم. از بچه‌های کانون ما یک نفر به مسابقات استانی که در آمل برگزار شد راه یافت، 2 نفر دیگر هم به مسابقات کشوری اعزام شدند که این مسابقات در شیراز چند روز پیش به پایان رسید.
حاجیان با ابراز رضایت از تعامل روستاییان منطقه فرح‌آباد با خانه قرآن الغدیر خاطرنشان کرد: سال گذشته به سبب برف سنگینی که در منطقه آمد روستاییان خودشان به مشکل خوردند. بنده هم خیلی سختی کشیدم و در برگزاری برنامه‌ها در مضیقه قرار گرفتم.  
وی افزود: مدیران و مسئولان شهری از هر نهادی برای بازدید می‌آیند خودشان هم اعتراف می‌کنند که در استان مازندران مکان فرهنگی و آموزشی مثل روستای اسلام‌ده نداریم. به اذعان خود آقایان فعالیت ما فراتر از روستا و شهرستان و حتی در استانی است، ولی حمایتی از ما صورت نمی‌گیرد.
 این فعال دغدغه‌مند روستایی با بیان این‌که برای پدرهای نوآموزان نیز جلسات کشاورزی و آشنایی با طب سنتی برگزار کرده است، درباره دورنمای فعالیت فرهنگی و آموزشی خود در منطقه فرح‌آباد اظهار کرد: تا زمانی که بچه‌ها و خانواده‌های روستایی استقبال می‌کنند ما هستیم و کار را تعطیل نمی‌کنیم؛ چون قرآن برای یک مقطع خاص نیست. بیشتر فعالیت‌های ما مرتبط با قرآن و مهارت‌آموزی است، مضاف بر این‌که ما کلاس‌های علمی چون ریاضی و زبان هم در این مرکز برگزار می‌کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code