موضوعات
مازندران

افزایش سرمایه‌های نوشهر در دوره چهارم شورا

نویسنده: شهرام سوادکوهی خبرنگار
هفته گذشته و در مراسم معارفه «مجید شعبان‌نژاد» شهردار جدید نوشهر، رئیس شورای پنجم این شهر از بدهی 15 میلیارد تومانی شهرداری و شورای شهر دوره گذشته و محقق شدن کمتر از 40 درصد ردیف بودجه‌ 38 میلیارد تومانی طی 6 ماه نخست امسال سخن گفت و از شهردار جدید نوشهر كه پیشینه 4 ساله شهرداری سلمانشهر را در كارنامه دارد، خواست تا برای برطرف کردن این ضعف‌ها بکوشد. ...
1396/07/18
هفته گذشته و در مراسم معارفه «مجید شعبان‌نژاد» شهردار جدید نوشهر، رئیس شورای پنجم این شهر از بدهی 15 میلیارد تومانی شهرداری و شورای شهر دوره گذشته و محقق شدن کمتر از 40 درصد ردیف بودجه‌ 38 میلیارد تومانی طی 6 ماه نخست امسال سخن گفت و از شهردار جدید نوشهر كه پیشینه 4 ساله شهرداری سلمانشهر را در كارنامه دارد، خواست تا برای برطرف کردن این ضعف‌ها بکوشد.  بعد از انتشار این خبر در رسانه‌ها «مهدی توکلی» شهردار پیشین نوشهر، که حدود 3 ماه مسئولیت شهرداری این شهر را به عهده داشت، در این باره به همشهری گفت: ادعای این‌ را که همه چیز در مدیریت شهری نوشهر عالی است، ندارم، اما همه فضای شهر و شهرداری برای خوب کار کردن فراهم است و امیدوارم مسئولان جدید شهر آنچه را در توان دارند برای خدمت به مردم به کار گیرند و در رساندن نوشهر به جایگاهی مناسب از ابعاد مختلف هم موفق باشند.  
شهردار سابق نوشهر اظهار کرد: دوستان ما از تحقق ۴۰ درصدی بودجه ۳۸ میلیاردی شهرداری تا شهریور ماه انتقاد کردند، در حالی‌که بودجه از اول اردبیهشت سال‌ جاری ابلاغ و عملیاتی شده و تا اول شهریور ظرف 4 ماه ۴۰ درصد آن محقق شده است. مدیرانی که با امور شهرداری و شورا آشنایی دارند به خوبی می‌دانند عمده تحقق بودجه در پایان سال و در ماه‌های بهمن و اسفند انجام می‌شود. یعنی بیشترین درآمد مؤثر در بودجه را در همین ماه‌ها داریم. علاوه بر آن طبق آمار مقایسه‌ای نسبت به سال گذشته ۳۴درصد افزایش درآمد و ۱۸ درصد رشد نقدینگی داشته‌ایم. بنابراین در این زمینه اتفاقا از وضعیت مناسبی هم برخورداریم.
 عضو شورای سوم و چهارم نوشهر با اشاره به میزان بدهی شهرداری نوشهر که از سوی رئیس کنونی شورای شهر ۱۵ میلیارد تومان عنوان شده بود، افزود: در واحد امور مالی شهرداری تمام اسناد و مدارک نشان می‌دهد بدهی شهرداری کمتر از ۱۱ میلیارد تومان است. این بدهی سنواتی است و مربوط به چندین دوره شورا و شهرداری است. از طرفی ما ۱۷ میلیارد تومان بستانکاری را به صورت چک وصول نشده که به مرور باید وصول شود در صندوق شهرداری گذاشتیم.
بنابراین بهتر است به مردم حقیقت را بگوییم و بدون تحقیق و بررسی کارشناسی عنوان نکنیم که ۱۰ میلیارد تومان چک در صندوق موجود است.  توکلی گفت: انتظار داشتیم دوستان ما همانطور ‌که بدهی شهرداری را در بوق و کرنا کردند، از سرمایه‌هایی که برای شهرداری گذاشته شد هم می‌گفتند. ما همه بدهی‌های عقب افتاده شرکت‌های خدماتی را که بیش از ۴ ماه معوق مانده بود صفر و حتی حقوق و اضافه کاری یک ماه بعد را هم در صندوق شهرداری گذاشتیم.  
شهردار پیشین نوشهر با اشاره به سرمایه‌های به دست آمده برای شهر و شهرداری نوشهر که در 4 سال گذشته حاصل شد، گفت: علاوه بر تعریض چند کوچه و خیابان، 5 هزار و 500 متر مربع زمین ساحلی روبه‌روی شهرک شهید معقولی تملک شد. 12 هزار متر مربع زمین هم در پلاژ «سیترا» در دوره سوم و «کپورچال» و سواحل آزاد شده در دوره چهارم شورا برای درآمد پایدار و بسترسازی توسعه صنعت توریسم فراهم و تحویل عزیزان دوره پنجم شده است. 2 هزار و 600 متر واحد تجاری خالص از مجتمع همافران، ۷۰۰ متر مربع تجاری خالص از الحاقی همافران، 8 باب مغازه تجاری از مجتمع گلستان و ۱۵ باب مغازه از پاساژ علاءالدین –این مجتمع علاوه بر این مقدار هنوز بدهکار است- بر املاک شهرداری نوشهر افزوده شده است.  
وی گفت: در همین مدت بیش از ۲۰۰ واحد آپارتمانی برای شهرداری گرفتیم. فهرست بخشی از اموالی که در اختیار شهرداری و شورای دوره پنجم قرار گرفت شامل ۳ واحد آپارتمان‌ در خیابان ستارخان، ۳واحد در خیابان مدرس و یک واحد در خیابان‌های خیام، شهیدکریمی، 7 تیر، شهید بخشی، فردوسی، دهخدا، عدالت، شاهد، خیابان پاسداران تهران، شمع ساحل، شهید قدرتی و همچنین 2 باب تجاری در سیترا، ۲ باب تجاری از پروژه تجاری ابریشم، پروژه تجاری الماس، خیام، گردکل و تفکیک و تملک زمین در شمع‌جاران، هلستان، پرواز، کوچه میخک، زینبیه، بهرام، کوچه بهار و پالوجده است. ارزش اموال و دارایی قابل تبدیل بیش از ۷۰ میلیارد تومان است.
توکلی افزود: گفتن این نکته لازم است که در دوره چهارم شورا و شهرداری با کمک همه مسئولان شهرستان 4 کیلومتر از ساحل را هم آزاد کردیم که می‌تواند در راه توسعه گردشگری و سرمایه‌گذاری در این بخش ارزشمند باشد. همه این آمارها مستند و از سوی واحد مالی شهرداری قابل دریافت است.
شهردار سابق نوشهر افزود: در اینجا بنای بنده بر پاسخ دادن به برخی آمارهای نادرست نیست، بلکه بیشتر می‌خواهم تأکید کنم که سزا نیست نسبت به مجموعه شهرداری نوشهر و خصوصا اعضای شورای چهارم کم‌لطفی شود.
 البته اعتقاد دارم شهر به آرامش نیاز دارد و همه باید کمک‌ کنیم تا عزیزان در وظایف و مأموریتی که مردم به آنها محول کرده‌اند موفق و سربلند باشند. از صمیم قلب برای خادمان مردم این شهر آرزوی توفیق دارم و هر جا به کمک، مشورت یا توضیحاتی نیاز داشته باشند که بتواند در راستای توسعه و پیشرفت شهر مؤثر واقع شود آمادگی دارم بدون هیچ‌گونه چشمداشت و انتظاری در خدمت عزیزان شورای دوره پنجم باشم‌.
روزنامه همشهری مازندران آمادگی دارد تا این فرصت و فضا را در اختیار همه مدیران شهری دوره‌ گذشته شهرهای استان بدهد تا اطلاعات مربوط به شهر خود اعم از پروژه‌های نیمه‌کاره، اقدامات انجام شده، سرمایه افزوده شده، مشکلات و موانع پیش روی آنها و سایر موارد مرتبط با شهرها را مطرح کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code