موضوعات
مازندران

آغاز مهاجرت پرندگان زمستان‌گذران به میانکاله

نویسنده:
مسئول آموزش اداره حفاظت محیط زیست بهشهر از آغاز مهاجرت پرندگان زمستان‌گذران به پناهگاه حیات وحش و تالاب بین‌المللی میانکاله خبر داد.
1396/07/18
به گزارش ایسنا، «علی ابوطالبی» گفت: با شروع اولین بادهای پاییزی و سرد شدن هوا در سیبری، اولین گروه پرندگان مهاجر از اوایل شهریور به میانکاله آمدند. یک دسته خوتکای معمولی و خوتکای ابرو سفید پیش‌قراولان پرندگان مهاجری هستند که از مناطق شمالی دریای کاسپین تا سیبری، ایستگاه بهارگذران و تابستان‌گذران آنها است و سپس برای زمستان‌گذرانی به پناهگاه حیات وحش و تالاب میانکاله مهاجرت می‌کنند و پس از آنها، اردک نوک‌پهن به میانکاله می‌رسد.
وی با بیان این‌که تا کنون طی یک ماه گذشته حدود 7 هزار قطعه پرنده زمستان‌گذران به میانکاله آمده است، افزود: اوایل شهریور خوتکای معمولی، خوتکای ابرو سفید و اردک نوک‌پهن و از 15 شهریور اردک سرسبز و در اواخر شهریور اردک سرحنایی و فیلوش به میانکاله آمدند و سپس از اوایل مهر ماه اردک سیاه‌کاکل و اردک سرسیاه و از 15 مهر به بعد اردک تاج‌دار و بقیه انواع اردک‌ها، مرگوس‌ها و باکلان‌ها به پناهگاه حیات وحش میانکاله می‌رسند. اوایل آبان ماه غاز خاکستری، غاز پیشانی‌سفید بزرگ، غاز پیشانی‌سفید کوچک و اوایل آذرماه چنگرها می‌آیند که بیشترین تعداد پرندگان مهاجر میانکاله را تشکیل می‌دهند. در واقع چنگرها بین 50 تا 60 درصد جمعیت پرندگان مهاجر تالابی را در میانکاله در بر می‌گیرند. چنگرها از اوایل تا اواسط آذر با توجه به شرایط سرمای مناطق شمالی دریای کاسپین و سیبری، خود را به میانکاله می‌رسانند و قوها و پلیکان‌ها آخرین پرندگان مهاجری هستند که به میانکاله می‌آیند. آنها از نیمه دوم آذر تا اوایل دی مهاجرت به میانکاله با هدف زمستان‌گذرانی را آغاز می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code