موضوعات
مازندران

«چهاردانگه» میزبان جشنواره‌ای ترش و شیرین

نویسنده:
جشنواره‌ای «هَلِی تِرشی» فرصتی است برای کشاورزان مازندران و اهالی روستا تا هنر دست خود را در 20 مرداد در روستای بالاده بخش چهاردانگه ساری به نمایش درآورند....
1396/05/18
جشنواره‌ای «هَلِی تِرشی» فرصتی است برای کشاورزان مازندران و اهالی روستا تا هنر دست خود را در 20 مرداد در روستای بالاده بخش چهاردانگه ساری به نمایش درآورند. برگزاری چنین جشنواره‌هایی علاوه بر جذب گردشگر، موجب احیای فرهنگ‌های بومی مناطق روستایی و انتقال آن به نسل‌های بعد می‌شود.
به گزارش ایسنا، «آلوچه» که به زبان تبری به آن «هَلِی» می‌گویند، دارای انواع مختلفی است، از ترش گرفته تا گس و شیرین و در رنگ‌های مختلف. این درخت بسته به شرایط آب و هوایی در مناطق مختلف از اواخر اسفند تا اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت شروع به گل‌دهی می‌کند که در گویش محلی به شکوفه‌های آن «تی‌تی» می‌گویند. این تی‌تی‌های زیبا به رنگ سفید هستند که در مناطق گرمسیر در اردیبهشت و خرداد ماه و در مناطق سردتر و کوهستانی در مرداد ماه به میوه تبدیل می‌شود و میوه آن قابل استفاده است. از آنجا که روستای زیبای بالاده زمستان‌های سردی دارد، زمان گل‌دهی دیرتر و زمان میوه دادن نیز در تیر و مرداد ماه است.

احیای سنت‌های قدیمی مردم بالاده
دبیر دومین جشنواره «هَلِی تِرشی» بالاده اظهار کرد: این جشنواره به منظور احیای بخشی از مناطق جنگلی مازندان برگزار خواهد شد که از طبیعت آنجا و از میوه‌هایی همانند آلوچه و ازگیل جنگلی برای پخت رب و نیز لواشک استفاده می‌شود. هدف از برگزاری این جشنواره احیای یکی از سنت‌های قدیمی و بومی در میان مردم بالاده با عنوان پخت هلی ترشی است.
«عین‌الله آزموده» افزود: ایجاد فضایی صمیمی و شاد برای اهالی بالاده و روستاهای اطراف، ثبت جشنواره هلی ترشی به نام روستای بالاده و بخش چهاردانگه، ایجاد روحیه همگرایی و مشارکت و توجه به زادگاه آبا و اجدادی در بین اهالی بالاده و نهادهای مردمی و جلب توجه مسئولان بخش چهاردانگه، شهرستان ساری و استان مازندران به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فرهنگی روستاهایی چون بالاده و لزوم توجه هرچه بیشتر دولتمردان به این دیار کهن از دیگر اهداف جشنواره است تا با شناخت ظرفیت‌های فرهنگ بومی و گردشگری و حمایت از آن در مسیر رشد و اعتلای فرهنگ استان مازندران و کشور گام برداریم.
وی با اشاره به این‌که «هَلِی تِرشی» به عنوان یکی از چاشنی‌های طبیعی از گذشته پخته و استفاده می‌شد تصریح کرد: این رب‌ها و لواشک‌ها به عنوان سوغات به افرادی داده می‌شد که در مناطق دشت زندگی می‌کردند. چند سالی است که این سنت از میان رفته. هدف اصلی از این اقدام گرد هم آمدن مردم روستا است که در مناطق مختلف پراکنده هستند و بخشی از آن برای همگرایی و همکاری و تعاون مردم برای روستا است. دبیر دومین جشنواره «هَلِی تِرشی» بالاده گفت: در این جشنواره قرار است به سنت‌های گذشته مردم توجه شود. در این جشنواره آلوچه‌ها از جنگل چیده شده و پس از شست‌وشو پخت می‌شود.

برگزاری تئاتر بومی و موسیقی در جشنواره
وی تصریح کرد: در این جشنواره درباره جایگاه قله شاه‌دژ در جنگ رستم و سهراب که در دامنه قله کوه با هم جنگ می‌کنند و سهراب را به کشتن می‌دهد و سیاوش در اینجا دفن می‌شود نیز مطالبی بیان می‌شود. تئاتر و موسیقی بومی و تجلیل از قهرمان بومی که در کشور و جهان مدال‌آور هستند، بخش دیگری از برنامه‌های این جشنواره است.
یک محقق کشاورزی و اهل روستای بالاده نیز با بیان این‌که گل‌های آلوچه در آغاز بهار پیش از برگ‌ها ظاهر می‌شود و شکوفه‌های آلوچه به دلیل داشتن ماده بنزالدئید قابل توجه برای زنبور عسل است گفت: درخت آلوچه خزان‌پذیر و میوه آن شفت، گرد و در آغاز سبزرنگ و در هنگام رسیدن به رنگ‌های کبود تیره متمایل به سیاهی، گاه نارنجی و قرمز درمی‌آید.
«یاسر آریافر بالادهی» افزود: این درختچه در اروپا، آسیای صغیر و قفقاز می‌روید و در ایران در مناطق جنگلی مازندران، گیلان، گلستان، طالش، منجیل، اردبیل و ارسباران دیده می‌شود. آلوچه دارای ترکیب شیمیایی تانن، قندهای مختلف و مالیک اسید است.
وی درباره ویتامین‌های موجود در این میوه بهره، تصریح کرد: آلوچه غنی از ویتامین ث، اسید‌ مالیک و اسید سیتریک است و مصرف زیاد آن باعث نفخ معده می‌شود.
این محقق گفت: برخی گیاه‌شناسان معتقدند مصرف آلوچه برای بهبود طعم دهان مفید است. از خواص دیگر این میوه مسهل بودن آن است. همچنین آثار منحصر به فرد آن شامل کاهش فشار و چربی خون، حذف رسوب‌ها از خون و تنظیم عملکرد معده‌ای و روده‌ای است. آلوچه باعث تعادل باز و اسید در جریان خون می‌شود و از این رو می‌تواند در درمان حالت اسیدی خون مفید باشد.
آریافر عنوان کرد: این میوه آثار قابل‌ توجهی در جلوگیری از بیماری‌هایی مانند چربی خون بالا، پیری سلول و سرطان دارد. اسید بنزوئیک ترکیبی است که خاصیت ضد میکروبی دارد و این ماده به طور طبیعی در آلوچه وجود دارد. همچنین بعضی از تحقیقات بیانگر خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی این میوه هستند. مطالعات نشان می‌دهد که این میوه می‌تواند در درمان تومورها موثر باشد و به‌ دلیل داشتن اسید اسکوربیک (ویتامین ث)، برای افراد مبتلا به نقرس توصیه می‌شود.
آریافر بیان کرد: آلوچه وحشی خارش بدن را برطرف می‌کند. سردرد را رفع می‌کند. برای این منظور باید آب آن را با گل بنفشه مخلوط کرد و بر پیشانی مالید. در معالجه کم‌خونی، ضعف و ناتوانی و خستگی جسمی مفید است. آلوچه وحشی سرشار از ویتامین ث، ب، آ، قند و هیدرات کربن، آهن، کلسیم، فسفر، منیزیوم، پتاسیم، سدیم و منگنزاست. برگ‌های خشک درخت آلوچه وحشی ادرارآور و ملین و تب‌بر است.
وی گفت: انواع آلوچه تازه برای از بین بردن کم‌خونی و درمان سوءهاضمه موثر است. آلوچه خشک صفرابری خوب و برای رفع خونریزی سودمند است. شربت آلوچه مسهلی خوب و بی‌ضرر است و آرام‌بخش سینه است. چند گرم آلوچه را در ۴ برابر حجم آب با مقداری شکر مخلوط می‌کنند تا جا بیفتد. برای از بین بردن خشکی شکم و درمان قی و استفراغ‌های حاصله از گرمی و حرارت بدن می‌توان مقداری آلوچه پخته را به ‌صورت مرهم مدتی روی شکم قرار داد.
این جشنواره با همکاری انجمن فرهنگی سادپا، شورای اسلامی و پایگاه مقاومت بسیج شهدای بالاده از ساعت 9:30 تا ۱۳ روز جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ در روستای بالاده واقع در بخش چهاردانگه ساری برگزار می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code