موضوعات
مازندران

«امیرکلا » میزبان سومین جشن«مهر و امیر» درپایان هفته

نویسنده: ناکشا یاران خبرنگار
سومین جشن «مهر و امیر» با عنوان «بابل‌رود، رودِ شعر» پنج‌شنبه و جمعه این هفته در امیرکلا برگزار می‌شود.
1396/06/22
 به گزارش همشهری، این رویداد فرهنگی - هنری از سوی گروه «رویدادهای گردون»، هم‌زمان با برپایی «سومین آیین مهر و امیر» با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر امیرکلا، کانون توسعه پایدار امیرکلا (بنیاد امیر پازواری NGO)، گروه مردمی امیرکلای شهر من، زشت و زیبا و انجمن‌ها و گروه‌های فرهنگی و هنری منطقه، از ساعت 17 تا 20 روزهای 23 و 24 شهریور برپا می‌شود.
دبیر هنری سومین جشن «مهر و امیر» در گفت‌وگو با همشهری اظهار کرد: علاوه بر این‌که این رویداد تجربهای بی‌بدیل برای هنرمندان ساکن تهران گروه «رویدادهای گردون» است و تجارب آموزنده برای آنان دارد، جلب توجه هنرمندان و فرهنگیان به مسئله پراهمیت وضعیت اقلیمی امیرکلا و رودخانه بابل‌رود را نیز دنبال می‌کند.
«ترانه صادقیان» اظهار کرد: یاری در جلب گردشگران فرهنگی، شناختن و شناساندن اقلیم و شناختن و معرفی ادبیات پراهمیت تبری، به‌ویژه شاعر معروف و محبوب «امیر پازواری» هم از اهداف برگزاری این رویداد است. لزوم حمایت و همیاری مردم و مسئولان در این نقطه زیبا و پراهمیت نیز نقطه تاکید ما است، تا مشارکت مردم و مسئولان پررنگ‌تر شود.
سرپرست گروه هنری رویدادهای گردون افزود: هنر به مثابه زبانی خاص برای بیان فراز و فرودهای این اقلیم، وسیله‌ای است که گروه گردون در اختیار دارد. زبان هنر بیانی مؤثر ماندگار و صلحآمیز است که ما از آن برای ارتقای شناخت و برانگیختن کارآمدی‌های مردم و همچنین خود هنرمندان استفاده می‌کنیم. از این‌رو امیدواریم بتوانیم در فرصتی که در اختیار داریم و با برنامه‌هایی که بنا داریم انجام دهیم بتوانیم بین اهالی هنر و فرهنگ همدلی ایجاد کنیم تا این همدلی خود مبنایی برای مسئولیت‌پذیری و برای برداشتن گام‌های پیوسته شناختن و شناساندن فرازهای فرهنگی و تاریخی امیرکلا و حل شدن مسائل این نقطه از ایران عزیز ما باشد.
دبیر هنری سومین جشن «مهر و امیر» گفت: ما امیدواریم هنرمندان ساکن در محل، نقاشان، عکاسان، ادیبان و سایر فرهنگیان در این حرکت فرهنگی همراه گروه «رویدادهای گردون» باشند تا به این وسیله بتوانیم شناخت هنری و اجتماعی خود را ارتقا ببخشیم و بتوانیم گامی برای شناختن و شناساندن قابلیت‌های این منطقه برداریم.
دبیر اجرایی جشنواره سومین «مهر و امیر» نیز از انتشار فراخوان هنری طراحی سازه‌های شهریِ رود شعر در دیار امیر پازواری خبر داد و به همشهری گفت: گروه «رویدادهای گردون» و دبیرخانه جشنواره «مهر و امیر» در کانون توسعه پایدار امیرکلا از هنرمندان تجسمی دعوت می‌کنند برای «بابلرود، رودِ شعر» در دشت پازوار با موضوع داستان‌ها و شغل‌های گذشته و حال ساکنان امیرکلا و ساحل بابلرود سازه‌های شهری طراحی کنند.
«سعید غلامی نتاج امیری» اظهار کرد: تاریخ بابل‌رود و امیرکلا حاوی داستان‌ها و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی است. این رود زمانی بخشی از شاهراه‌های تجاری ایران زمین بود و حول آن داستان‌های زیادی ساخته و پرداخته شد. شهرها و روستاهای زیادی در کنار این رود وجود داشته و دارد و مردم زیادی با شغل‌های گوناگون در کنارش زیسته‌اند.
این فراخوان با این امید طراحی شده که آغازی برای پیوند تمام هنرمندان ساکن در شهرها و روستاهای کوچک و بزرگ کنار بابل‌رود باشد.
مدیرعامل کانون توسعه پایدار امیرکلا تصریح کرد: با این اقدام گامی برای ارج نهادن به این رودِ زندگیبخش و همچنین ارزش گذاشتن به فرهنگ و ادبیات تبری و شناساندن زوایای ناشناخته آن به هموطنانمان برداشته خواهد شد. از این‌رو از هنرمندان ساکن شهرها و روستاهای کنار بابل‌رود و سایر هنرمندان هنرهای تجسمی دعوت می‌کنیم با شرکت در این حرکت ملی، در سرنوشت بابل‌ر‌ود و اشاعه فرهنگ این خطه زیبا و کهنسال سهیم شوند.
وی با بیان این‌که کارهای رسیده از سوی هنرمندان داوری نمیشوند گفت: آثار دریافت شده با یاری و هم‌اندیشی استادان داوطلب، برای اجرا و قرار گرفتن در کنار بلوار ساحلی آمادهسازی می‌شوند و با همراهی و مشارکت مدیریت شهری، در نوبت اجرا قرار می‌گیرند. همچنین به رسم مسابقات رایج، جوایزی برای شرکت‌کنندگان در فراخوان در نظر گرفته نشد، اما برگزارکنندگان تمام تلاش خود را برای اجرا شدن کلیه آثار شرکت‌کنندگان، کنار بابل‌رود به کار می‌گیرند. امیدواریم این فراخوان آغاز حرکتی ملی و فرهنگی برای ارج نهادن به بابل‌رود و تمدن پیرامون آن شود.
به گفته غلامی نتاج، هنرمندان علاقه‌مند به ارسال اثر با توجه به مستمر بودن فراخوان نداشتن محدودیت زمانی می‌توانند بدون سقف زمانی، آثار خود را به دبیرخانه جشنواره به نشانی شهرستان بابل، شهر امیرکلا، خیابان طالقانی، خیابان خاتم‌الانبیاء (ص)، محله حاجی‌کلای اول، نرسیده به مسجد امام رضا (ع)، پلاک 108، واحد 2، کدپستی 4731944547 یا آدرس پست الکترونیک AmirkalaCity@gmail.com بفرستند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌ 32343198 تماس بگیرند.
طبق برنامه‌ریزی انجام شده، عصر پنج‌شنبه این هفته چیدمان لازمه در میدان حاجی‌کلای دوم با حضور نقاشان گروه «رویداد گردون» و هنرمندان محلی اجرا می‌شود. نقل تاریخ شفاهی امیرکلا از زبان پیش‌کسوتان منطقه، امیری‌خوانی و اجرای موسیقی با اجرای هنرمندان محلی، پاکسازی رودخانه و محله، شعرخوانی و اجرای دیوارنویسی یادگاری از برنامه‌های روز نخست جشنواره است.
در روز دوم نیز اجرای نقاشی دیواری امیر و گوهر، امیری‌خوانی و نقل‌گویی گویندگان تاریخ شفاهی، رونمایی از فراخوان طرح سازه‌های هنری شهری برای ساحل بابل‌رود، اجرای بازی‌های محلی، نذر کتاب، امیری‌‌خوانی و اجرای موسیقی سنتی و برخی از برنامه‌های روز نخست اجرا خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code