موضوعات
مرکزی

47 میلیارد تومان تسهیلات توسعه گلخانه در استان پرداخت شد

نویسنده:
معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان از پرداخت 47 میلیارد تومان تسهیلات جهت توسعه گلخانه از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد...
1396/06/22
معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان  از پرداخت 47 میلیارد تومان تسهیلات جهت توسعه گلخانه از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.
«علی‌اصغر زارعی» در گفت‌وگو با  ایسنا اظهار کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی کشور افزایش سالانه 20 هکتار به سطح گلخانه‌ها در هر استان است که از ابتدای سال تاکنون، مرکزی با عملکردی فراتر از سیاست‌ها سطح گلخانه‌ها را 24 هکتار افزایش داده است.
وی با اشاره به این‌که اکثر گلخانه‌های فعال شده در سال جاری با سرمایه‌گذاری شخصی تاسیس شده بوده است، افزود: جهاد کشاورزی استان  از متقاضیان کشت گلخانه‌ای استقبال می‌کند. به طوری که از ابتدای سال تاکنون 47 میلیارد تومان تسهیلات توسعه گلخانه در استان پرداخت شده است.
زارعی با تاکید بر این‌که قطعا تا پایان سال سطح زیر کشت گلخانه‌ها در استان  افزایش خواهد داشت، گفت: یکی از سیاست‌های اصلی دولت و وزارت جهادکشاورزی در حوزه اقتصاد مقاومتی توسعه کشت گلخانه‌ای است،چراکه در این نوع کشت مصرف آب به یک ‌دهم کشت سنتی و در فضای باز کاهش می‌یابد و بین 10 تا 15 برابر تولید فضای باز نیز محصول تولید می‌شود.
وی تاکید کرد: به دلیل خشکسالی اخیر و وضعیت منابع آبی و کمبود بارش‌ها توسعه کشت‌های گلخانه‌ای کمک شایانی به تولید بهینه محصولات کشاورزی می‌کند. به ویژه در تولید سبزی و صیفی و گل و گیاه کار با برنامه‌ریزی خاصی دنبال می‌شود.

تولید 25 هزارتن محصولات صیفی گلخانه ای
معاون باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان  سطح زیر کشت سبزی و صیفی گلخانه ای در استان  و گل و گیاه زینتی را به ترتیب 131 هکتار و 425 هکتار عنوان کرد.
وی با بیان این‌که تولید انواع سبزی و صیفی در گلخانه‌های استان سالانه 25 هزار تن است، عنوان کرد: انواع خیار، گوجه، توت‌فرنگی، بادمجان، سبزیجات برگی و فلفل بیشترین سطح تولید در گلخانه‌ها را به خود اختصاص داده است.

وجود 5 مجتمع گلخانه ای
زارعی در خصوص تعداد گلخانه‌های استان اظهار کرد: در حال حاضر علاوه بر فعالیت گلخانه‌های متفرقه که به کار تولید سبزی و صیفی و گل‌های زینتی مشغولند، استان دارای 5 مجتمع گلخانه‌ای است که از بزرگترین مجتمع‌های گلخانه‌ای کشور به شمار می‌روند.
وی با اشاره به این‌که 3 مجتمع استان دولتی است و اراضی مورد نیاز آنها از منابع‌طبیعی به جهاد کشاورزی واگذار شده است و جهاد کشاورزی زیرساخت‌های مورد نیاز را فراهم کرده است، افزود: مجتمع گلخانه‌ای امان‌آباد اراک با وسعت 107 هکتار و 118 واحد احداث شده است که 90 واحد در کشت سبزی و صیفی و گل و گیاه فعالیت دارند.

وجود بزرگ‌ترین گلخانه کشور در استان
زارعی افزود: مجتمع گلخانه‌ای محلات با 110 هکتار وسعت دیگر مجتمع دولتی استان  است که دارای 70 واحد خواهد بود که در حال حاضر 55 واحد آن احداث و بهره‌برداری شده است، همچنین مجمتع گل و گیاه زینتی خمین در زمینی به وسعت 126 هکتار، 104 واحد خواهد داشت. با توجه به این‌که در خمین با مشکلات و تنگناهای منابع آبی مواجه هستیم امکان احداث 27 واحد گلخانه‌ای وجود دارد و در حال حاضر 8 واحد بهره‌برداری شده و 8 واحد در حال ساخت است.
وی در خصوص گلخانه‌های خصوصی استان گفت:  مرکزی علاوه بر گلخانه‌های دولتی که واحدهای شاخص کشور را به خود اختصاص داده است، دارای گلخانه‌های شخصی بسیاری است که در زمره بزرگ‌ترین گلخانه‌های کشور قلمداد می‌شوند.
معاون باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان اضافه کرد: مجتمع گلخانه‌ای 250 واحدی شهر آوه در ساوه دارای مساحتی به وسعت 190 هکتار است که در حال حاضر 100 واحد در آن احداث و بهره‌برداری شده است و اغلب واحدها به تولید سبزی و صیفی اختصاص دارند.
وی گلخانه 95 هکتاری در زرندیه را دیگر گلخانه بزرگ استان در بخش خصوصی عنوان کرد که در حال تامین زیرساخت‌ است و در واگذاری 113 به بهره‌برداری می‌رسد.
زارعی بیان کرد: در تامین زیرساخت‌ها امکان استفاده از تسهیلات داخلی بانک‌ها مهیاست و برای احداث واحدهای گلخانه‌ای نیز می‌توان از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code