موضوعات
مرکزی

یک میلیارد ریال برای مرمت کاروانسرای کهک دلیجان هزینه شد

نویسنده:
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: یک میلیارد ریال اعتبار برای مرمت و استحکام‌بخشی کاروانسرای کهک دلیجان صرف شد...
1396/06/15
 مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان  گفت: یک میلیارد ریال اعتبار برای مرمت و استحکام‌بخشی کاروانسرای کهک دلیجان صرف شد.
«سید محمد حسینی » در گفت و گو با ایرنا اظهارکرد: طرح مرمت و استحکام‌بخشی این بنای تاریخی به زودی تکمیل می‌شود.
وی اظهار کرد: استحکام بخشی دیواره‌ها، مرمت پشت بام و مرمت قسمت‌های داخلی، طاق‌های آسیب دیده، پاکسازی محیط و فصاهای داخلی، ساماندهی ورودی کاروانسرا، اجرای حجره‌های ضلع شرقی،اجرای طاق چشمه‌های ضلع شرقی و پیگردی ضلع شمال غرب به منظور دسترسی به پلان گذشته با توجه به شدت تخریب در حال اجراست.
وی بیان کرد: کهک از معدود روستاهایی است که چند اثر ثبت شده ملی دارد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اظهار کرد: قلعه اسماعیلیه، مقبره آقاخانی، کاروانسرای شاه عباسی و غار کهک از مهم‌ترین آثار این روستای تاریخی در دلیجان است.
حسینی گفت: کاروانسرای شاه عباسی کهک از جمله کاروانسراها و بناهای زیبای دوران صفویه است که در بخش مرکزی، روستای کهک واقع شده است و در سال 81 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حسینی افزود: ابنیه تاریخی جایگاه مهمی برای معرفی فرهنگ، تاریخ، آداب و رسوم استان‌ها محسوب می‌شوند و نقش مهمی در توسعه گردشگری دارند.
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گفت: این رویکرد می‌تواند به تولید اشتغال و بهره وری اقتصاد منجر شود که در دستور کار دولت و در چارچوب اقتصاد مقاومتی است.
کاروانسرا و پل دو دهک، مجموعه بازار نراق، امامزاده سلیمان، امامزاده یحیی، امامزاده بی بی زبیده خاتون، غار نخجیر، قلعه و غار کهک، بادگیرها و آب انبارها و منازل تاریخی نراق از جمله جاذبه‌های گردشگری دلیجان به شمار می‌روند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code