موضوعات
مرکزی

کودکان کار یا کارگران کم هزینه؟

نویسنده:
صدایی از او شنیده نمی‌شود. ساکت است. لبخندی دیده نمی‌شود. اخم کرده است. چشمانش محزون است. زخمی است. حرکتی نمی‌کند. انگار جان ندارد، انگار چیزی را از او ربوده‌اند و مات و مبهوت، شوکه شده است. کمی که دقت می‌کنی می‌بینی از او دزدی شده است. آری گرانبهاترین دارایی‌اش، کودکی‌اش را از او ربوده‌اند...
1396/03/29
صدایی از او شنیده نمی‌شود. ساکت است. لبخندی دیده نمی‌شود. اخم کرده است. چشمانش محزون است. زخمی است. حرکتی نمی‌کند. انگار جان ندارد، انگار چیزی را از او ربوده‌اند و مات و مبهوت، شوکه شده است. کمی که دقت می‌کنی می‌بینی از او دزدی شده است. آری گرانبهاترین دارایی‌اش، کودکی‌اش را از او ربوده‌اند.
به گزارش ایسنا، کودک کار کسی است که کودکی‌اش از او گرفته شده است و او را به کار کردن وادار کرده‌اند.

 کار کودک، موضوعی جهانی است
یکی از فعالین حقوق کودک و عضو موسس و هیات امنای انجمن حمایت از کودکان کار می‌گوید: نامگذاری یک روز جهانی به نام «کودکان کار» نشان می‌دهد این موضوع یک مساله جهانی است. کار سالانه زندگی بسیاری از کودکان را دستخوش آسیب و تغییر می‌کند.
«قاسم حسنی »  بیان می‌کند: ارزیابی کامل و جامعی از وضعیت کودکان کار و تاثیر این موضوع در بروز بسیاری از جرائم در جامعه انجام نشده است. درواقع بررسی این موضوع می‌تواند لایه‌های پنهان آسیب‌زا بودن کار کودک را در جامعه روشن کند.
وی عنوان می‌کند: حقوق کودک به طور عام و کودک کار به طور خاص یک مساله ملی است که باید در اولویت قرار داده شود.

خانواده‌های فقیر، خاستگاه کودکان کار
دبیر سابق کانون یاری‌گران دانشگاه صنعتی شریف و فعال مدنی در بخش حمایت از کودکان کار هم  می‌گوید: حمایت از کودک کار مساله قانون و خلأ‌های قانونی نیست. این مساله وابسته به ساختار اقتصادی است.«محمد شریفی» بیان می‌کند: این‌که ما کودک کار در کشور داریم و آمار در این حوزه هم به نظر برخی رو به افزایش است، کاملا وابسته به شرایط اقتصادی است. کودکان کارگران کم‌مزدی هستند که به دلیل این‌که مجبورند کمک خرج خانواده باشند تن به کار می‌دهند.
شریفی مقدم ادامه می‌دهد: بحث دیگری هم که مطرح می‌شود وجود باندهایی است که کودکان را به کار می‌گیرند. این موضوع دروغ است و در صورتی که به فرض  معدودی از این باندها هم فعالیت داشته باشند از اصل ماجرا و واقعیتی که مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد کم نمی‌کند. اغلب کودکان کار با خانواده زندگی می‌کنند و کار کودک به دلایل مختلفی که عمدتا از فقر خانواده ناشی می‌شود، شکل می‌گیرد.
شریفی مقدم می‌افزاید: کودک در واقع به دلیل فقر مجبور به کار می‌شود. در واقع این فقر اقتصادی و فرهنگی است که در این حوزه مشکل ایجاد کرده است. البته فرهنگی باز هم به فقر اقتصادی ارتباط دارد و این شرایط و اجبار را به وجود می‌آورد.
وی با تاکید بر این نکته که در چند سالی که در بخش حمایت از کودک کار فعالیت دارم باندی ندیده‌ام که کودکان را به کار بگیرد، بیان می‌کند:  در واقع با این پوشش، تاثیر اقتصاد بر به وجود آمدن کودک کار کمرنگ می‌شود.

پرداخت یارانه به شرط تحصیل
این فعال مدنی با بیان این‌که هیچ رسیدگی مناسبی به کودکان کار صورت نمی‌گیرد، می‌گوید: طرح‌هایی برای حمایت از کودکان کار در دولت دهم مطرح شد که بر اساس این طرح‌ها قرار بود به خانواده کودک یارانه به شرط تحصیل کودک پرداخت شود، اما این طرح‌ها به مرحله اجرا نرسید. در دولت نهم نیز که اصلا صحبتی از کودک کار نمی‌شد و این قضیه را منکر می‌شدند. شریفی‌مقدم با بیان این نکته که در برخی برنامه‌ها و اقدامات به نوعی شاهد طرد فرودستان هستیم، معتقد است در برنامه‌هایی همچون سند ششم توسعه و برنامه تحول آموزش و پرورش چنین پیامدهایی نهفته است.
وی عنوان می‌کند: در برخی بندهای این برنامه‌ها شاهد سوق دادن نظام آموزش به سمت خصوصی‌سازی هستیم و می‌توان گفت این موضوع با توجه به توان مالی پایین قشر ضعیف، عامل طرد فرودستان از تحصیل و افزایش کار کودکان است.  
وی عنوان می‌کند: نگاهی اجمالی به جامعه امروز نشان می‌دهد بسیاری از کودکان و جوانان در مدارس غیر انتفاعی تحصیل می‌کنند و برای یادگیری مطالب در حدی که دانش‌آموز بتواند به دانشگاه‌ به ویژه دانشگاه‌های مطرح راه پیدا کند از کلاس‌های خصوصی استفاده می‌شود. در مقابل، درصد کمی از قشر ضعیف جامعه امکان ورود به این دانشگاه‌ها را دارند و این به معنای فاصله کودکانی که در خانواده کم‌درآمد زندگی می‌کنند از تحصیل و گرایش به کار به دلیل فقر است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code