موضوعات
مرکزی

کمبود مواد اولیه؛ مشکل تولیدی پلی اتیلن ساروق

نویسنده:
مرکزی دومین قطب صنایع مادر تخصصی و چهارمین قطب صنعت کشور به شمار می‌رود. این استان در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است که از جمله این تولیدات می‌توان به لوله پلی‌اتیلن ساروق اشاره کرد...
1396/09/13
 مرکزی دومین قطب صنایع مادر تخصصی و چهارمین قطب صنعت کشور به شمار می‌رود. این استان در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است که از جمله این تولیدات می‌توان به لوله پلی‌اتیلن ساروق اشاره کرد.
به گزارش فارس، این کارخانه اکنون با 70 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کند. در حالی که بازار مصرف برای تولید آن به میزان بیش از صد درصد نیز وجود دارد.
از جمله دلایل کم بودن میزان تولید کارخانه لوله پلی‌اتیلن کمبود مواد اولیه است که در صورت تأمین شدن آن می‌توان شاهد رشد چشم‌گیر میزان تولید و ایجاد شغل بیشتر بود.

مزایای کار برای کارگران بومی
یکی از کارگران شاغل در این واحد تولیدی گفت: فعالیت در روستا و محل زندگی مزایای بسیار زیادی به همراه دارد که از جمله می‌توان به نبود هزینه‌های اضافی مربوط به مهاجرت و ایاب و ذهاب اشاره کرد.
«منصور شاهدی» بیان کرد: اکنون این کارخانه دارای 5 خط تولید است و تولیدات لوله پلی‌اتیلن در بخش کشاورزی، آب و فاضلاب و مخابرات مورد استفاده قرار می‌گیرد و در سایزهای متفاوت و رده‌های فشاری بین 20 تا 40 است.
وی ادامه داد: مواد پلی‌اتیلن در مرحله نخست با افزودن 2 درصد دوده در دستگاه مکش قرار می‌گیرد و به ترتیب در سیلندر، مار دون و در نهایت لوله وارد می‌شود.
این کارگر اظهار کرد: لوله پس از تحمل فشار و حرارت 190 تا 200 درجه ذوب و از دستگاه خارج می‌شود.
شاهدی افزود: سرانجام ماده حاصله پس از شکل‌گیری به لوله تبدیل و توسط دستگاه وکیوم لوله باز و استاندارد می‌شود.
وی گفت: در مرحله آخر نیز لوله خنک و وارد حوضچه آب می‌شود و پس از آن وارد دستگاه مارک‌زن می‌شود و به انبار منتقل می‌شود.

لزوم تامین مواد اولیه
مدیرعامل این کارخانه نیز گفت: این کارخانه در دهه 80 تنها با یک خط تولید آن هم با سرمایه خصوصی در قالب یک دستگاه با هزینه 200 میلیون تومان آغاز به کار کرد.
«رحمت‌الله سعیدین » بیان کرد: با وجود مشکلات متعدد بخش صنعت کارخانه لوله پلی‌اتیلن در ساروق زمینه اشتغال برای 20 نفر به صورت مستقیم و 50 نفر به صورت غیرمستقیم را فراهم کرده است.
وی ادامه داد: ظرفیت تولید کارخانه 5 هزار تن است که هم اکنون به دلیل کمبود مواد اولیه تنها 70 درصد ظرفیت تأمین می‌شود.
مدیر این کارخانه اظهار کرد: به دلیل وجود سفارش‌های متعدد، کارخانه از میزان تولید نیز عقب‌تر است که این مهم نشان‌دهنده لزوم تأمین مواد اولیه به میزان موردنیاز است.
وی افزود: باید روند تأمین مواد اولیه آسان‌تر شود تا کارخانه با کمبود مواجه نشود.

کاهش مهاجرت از روستا‌ها با ایجاد تولیدی
مدیر این کارخانه با اشاره به رونق چشم‌گیر کارخانه در طول چند سال فعالیت گفت: جوانان روستا در این واحد مشغول به کار هستند که این مهم نقش بسزایی در کاهش مهاجرت و بیکاری روستاییان دارد.
سعیدین بیان کرد: با راه‌اندازی فاز دوم این کارخانه انواع لوله پلی‌اتیلن به میزان 10 هزار تن تولید می‌شود.

لزوم حمایت از کارآفرینان استان
یک کارشناس صنعت نیز گفت: با وجود رکود حاکم بر بخش صنعت و تولید اما کارخانه تولیدی لوله پلی‌اتیلن ساروق در 3 نوبت مشغول فعالیت است.
«مینا فرمهینی» بیان کرد: کارخانه مذکور از تسهیلات و خدمات دولتی استفاده نکرده و تنها به صورت خصوصی ایجاد شده است.
وی ادامه داد: اکنون محصول تولیدی این واحد مورد توجه خریداران لوله‌های پلی‌اتیلن در حوزه‌های کشاورزی، آب و فاضلاب، صنعت گاز و نفت قرارگرفته است. این کارشناس صنعت اظهار کرد: مواد اولیه این واحد برتر از پتروشیمی‌های داخل کشور و استان مرکزی تأمین می‌شود که امیدواریم بتوان به میزان موردنیاز آن را تأمین کرد.
فرمهینی افزود: با توجه به این‌که کارآفرینان با ایده و گاهی سرمایه خود یک فعالیت را آغاز و می‌توانند برای دیگران شغل ایجاد کنند باید حمایت لازم از آنها صورت گیرد. وی گفت: در صورتی که حمایت کافی از این افراد نشود بی‌شک نمی‌توان به تحقق ایده‌های آن‌ها دست‌یافت که در این صورت شاهد افزایش بیکاری در سطح استان خواهیم بود.
این کارشناس صنعت بیان کرد: همچنین در شرایط فعلی بیشتر واحدها توان ادامه فعالیت خود را ازدست‌داده‌اند و به همین دلیل باید حمایت بیشتری از واحدهای زنده و موفق در روند تولید کرد.
فرمهینی ادامه داد: در صورتی که تسهیلات ارزان در اختیار این افراد قرار گیرد و بازار نیز خواستار محصول آنها باشد می‌توان به یک تولید پر رونق امیدوار بود.
وی اظهار کرد: بی‌شک سنگ انداختن در راه فعالیت واحدهای موفق نتیجه‌ای جز دلسردی صاحبان این واحدهانخواهد داشت.
این کارشناس صنعت افزود: روستاهای استان زمین و فضای مناسب برای ایجاد کارخانه‌ها را دارند که در  صورت استفاده از آنها شاهد اشتغال روستاییان در منطقه محل زندگی خودشان خواهیم بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code