موضوعات
مرکزی

کسی به تماشای درنای‌های خاکستری نمی آید

نویسنده:
با وجود ظرفیت‌های بسیاری که در حوزه توسعه صنعت اکوتوریسم و پرنده نگری در کشور وجود دارد، اما همچنان این ظرفیت پرسود در نهایت بی‌توجهی به هدر می‌رود...
1396/09/11
با وجود ظرفیت‌های بسیاری که در حوزه توسعه صنعت اکوتوریسم و پرنده نگری در کشور وجود دارد، اما همچنان این ظرفیت پرسود در نهایت بی‌توجهی به هدر می‌رود.
به گزارش ایسنا،  یکی از شاخه‌های اقتصاد که امروز در جهان درآمدزایی بسیاری به همراه دارد، گردشگری با محوریت طبیعت گردی است. در سال‌های اخیر این صنعت در همه جای دنیا رشد و توسعه محسوس و مشهودی داشته است و می‌توان طبیعت گردان بسیاری را در گوشه و کنار جهان یافت که به صورت تخصصی و مسئولانه این شاخه از صنعت گردشگری را دنبال می‌کنند.
طبیعت گردی خود شاخه‌های متفاوتی دارد که شاید خاص‌ترین آن پرنده نگری باشد؛ شاخه‌ای که علاقه‌مندان بسیاری را با خود همراه کرده است و سالانه شمار بسیاری از پرنده نگران برای دیدن پرنده‌های مورد نظر خود راهی مناطق مختلف دنیا می‌شوند.
جغرافیای ایران و طبیعت  آن ظرفیت بسیاری برای جلب گونه‌های مختلف پرندگان ایجاد کرده است. به طوری که در هر فصل از سال می‌توان گونه خاصی را در نقطه ای از ایران شاهد بود. علاوه بر آن گونه‌های بومی کشور نیز خود وزنه ای برای جلب پرنده نگرهای جهان به شمار می‌رود، اما شاید نقطه عطف این ظرفیت حضور پرندگان مهاجر از عرض‌های شمالی باشد که با رسیدن فصل سرما ایران را به عنوان مامنی برای زندگی خود انتخاب می‌کنند و حتی می‌توان نادرترین گونه‌های پرنده را در این کشور شاهد بود.
براساس اعلام« اسماعیل کهرم » مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سال 1395 سالانه حدود 4 میلیون پرنده در ایران میزبانی می‌شود که هریک منطقه خاصی از ایران را به عنوان زیستگاه موقت خود انتخاب می‌کنند و همین حضور میلیونی پرنده‌ها می‌تواند تحولی عظیم در صنعت اکوتوریسم و پرنده نگری کشور را موجب شود، اما این ظرفیت مغفول باقی مانده است.
دوم آذرماه روز ملی پرنده نگری بود و به دلیل خیل عظیمی از گونه‌های مختلف پرنده که در کشور وجود دارد نامگذاری چنین روزی در تقویم زیست محیطی کشور خالی از لطف نبوده است، اما این ظرفیت هیچگاه به معنای واقعی مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

سالانه تنها 100 پرنده‌نگر به ایران می‌آیند
مدرس دوره‌های پرنده‌نگری و اکوتوریسم در این باره عنوان کرد: با وجود ظرفیت‌های بسیاری که ایران در حوزه پرنده نگری دارد، اما تاکنون در حوزه جذب توریست‌های پرنده نگر به کشور موفق نبوده ایم و حتی به جرات می‌توان گفت که در این زمینه نزدیک به صفر هستیم.  
«پرویز بختیاری» تصریح کرد: ایران در مقایسه با کشوری همچون سریلانکا که وسعت اندکی دارد نیز از میدان جا مانده است،چراکه این کشور سالانه چند هزار پرنده نگر را به خود جذب می‌کند، اما ایران با وجود همه ظرفیت‌های ویژه در خوشبینانه‌ترین حالت سالانه میزبان 100 پرنده‌نگر دنیاست.
وی با اشاره به این‌که البته این رقم در سال‌های گذشته شاید به 10 نفر می‌رسید و امروز باعث خرسندی است که شاهد افزایش توریست‌های پرنده‌نگر در کشور هستیم، افزود: این افزایش هرچند ناچیز پرنده نگرها در کشور حاصل آموزش و فعالیت علاقه‌مندان در کشور است.
نویسنده کتاب پرنده نگری اصلی‌ترین مشکل در حوزه رشد پرنده نگری در کشور را نبود راهنمایان تخصصی دانست و گفت: شمار راهنمایان تخصصی در حوزه اکوتوریسم و پرنده نگری در کشور بسیار اندک است و از طرفی آژانس‌های مسافرتی هنوز به پرنده نگری به عنوان یکی از شاخه‌های اکوتوریسم که شاخه ای پرطرفدار در جهان است باور ندارند و این ایراد بزرگ به فعالان و مدرسین و آموزشگاه‌های فعال در حوزه اکوتوریسم و پرنده نگری باز می‌گردد.

توسعه پرنده‌نگری، منوط به عبور از بحران
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هم در این باره گفت: تالاب میقان اراک ظرفیت بسیار بالایی در حوزه توسعه صنعت پرنده نگری در ایران دارد، اما شرایط فعلی تالاب به گونه ای نیست که بتوان پرنده نگرهای جهان را برای دیدن پرنده‌ها و درناهای خاکستری پذیرا بود.
«سعید محمودی» با اشاره به حضور بیش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر در تالاب میقان از آبان ماه تاکنون تصریح کرد: مناطق نمونه گردشگری و حفاظت شده ظرفیت بسیار مناسبی برای بازدید تورهای طبیعت گردی هستند و سازمان محیط‌زیست نیز از این امر استقبال می‌کند، اما باید این امر در شرایط کاملا نرمال صورت گیرد و با حفظ محیط زیست توسعه اقتصادی رقم بخورد. امسال با وجود آنکه روز ملی پرنده نگری را پشت سر گذاشتیم به دلیل شرایط تالاب امکان برگزاری برنامه پرنده نگری در تالاب مهیا نشد.

اکولوژی تالاب شکننده است
محمودی تاکید کرد: با توجه به شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال گذشته و درگیری مجدد استان‌های همجوار با این بیماری، در واقع تالاب میقان اراک در معرض تهدید است و نباید در شرایط کنونی زمینه شیوع احتمالی این بیماری مهیا شود. توسعه صنعت پرنده نگری قطعا باید در فضایی به دور از بحران و با سازوکار و تصمیمات درست انجام شود. بر همین اساس امسال تدابیر دیگری برای روز ملی پرنده نگری اتخاذ و به آموزش این شاخه از اکوتوریسم بسنده شد.
وی با بیان این‌که سازمان محیط زیست همواره از تورهای پرنده نگری و طبیعت گردی استقبال کرده است، گفت: سازمان محیط زیست همسو با حفظ محیط زیست و آگاهی بخشی به امر درآمدزایی واقف است و اکوتوریسم و پرنده نگری را یکی از راهکارهای توانمندسازی جوامع محلی می‌داند، اما در شرایط کنونی تحقق این امر برای زیستگاهی همچون تالاب میقان اراک مهیا نیست. اکولوژی تالاب شکننده است و نباید زمینه بحران آفرینی برای آن فراهم شود، بر همین اساس آموزش اصول و شاخصه‌های پرنده نگری در مدارس مورد توجه قرار گرفت و امسال به این امر اکتفا شد تا در فضایی دور از بحران زمینه پرنده نگری فراهم شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code