موضوعات
مرکزی

کاهش شدید تولید انار در ساوه

نویسنده:
مدیر جهاد کشاورزی ساوه از کاهش قابل توجه تولید انار این شهرستان در سال جاری به دلیل سرمازدگی درختان در سال قبل خبر داد...
1396/07/19
مدیر جهاد کشاورزی  ساوه از کاهش قابل توجه تولید انار این شهرستان در سال جاری به دلیل سرمازدگی درختان در سال قبل خبر داد.
«حسن شریفی» در گفت وگو با  ایسنا اظهارکرد: سرمازدگی ناگهانی سال گذشته منجر به کف‌بر شدن بیش از 90 درصد درختان انار این شهرستان شد و بیش از  532 میلیارد تومان به انارستان‌های ساوه خسارت زد.
وی خسارت مادی وارد شده به باغ‌ها و مزارع ساوه را شامل باغ‌های انار، زیتون، گردو و مزارع کلزا، گندم و جو بیان کرد و افزود: پس از کف‌بر کردن درختان در  9 هزار هکتار از باغ‌های بارده ساوه، فقط هزار هکتار از آنها به دلیل قرار گرفتن در نقاط امن نیاز به کف‌بر کردن نداشتند، اما با این وجود هم به این باغ‌ها بین 30 تا 80 درصد خسارت وارد شد.
شریفی ادامه داد: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، با آغاز برداشت از انارستان‌های ساوه در سال جاری تا چند روز آینده، فقط هزار تن انار از  هزار هکتار باغ‌هایی که  بین 30 تا 80 درصد خسارت دیده‌اند برداشت خواهد شد.
وی افزود: به دلیل آسیب جدی که به باغ‌های انار ساوه در پی سرمازدگی سال قبل وارد شده است و درختان نتوانستند عملیات گل‌دهی و باردهی را به صورت مطلوب انجام دهند، در سال جاری تنها انار درجه2 و 3 در باغ‌ها تولید شده است. مدیر جهاد کشاورزی ساوه در ادامه افزود: امیدواریم با گذشت 3 سال از کف‌بر کردن درختان، تولید انار در قطب انار جهان به وضعیت عادی مانند سال 95 برگردد تا بتوانیم در هر هکتار 15 هزار تن انار تولید کنیم.
وی پیش‌بینی کرد: تولید سال آینده انار ساوه برابر با 40 درصد میزان تولیدی در سال 95 خواهد بود و در سال سوم بعد از کف‌بری این میزان به بیش از 80 درصد خواهد رسید.
سرمازدگی سال 95 منجر به بروز خسارت  در صد درصد از باغ‌های انار ساوه شد و از مجموع 11 هزار هکتار باغ‌های انار این شهرستان 9800 هکتار دچار سرمازدگی شدید و کف‌بر شدند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code