موضوعات
مرکزی

کاهش جرائم با توسعه زیر ساخت‌های اجتماعی و فرهنگی

نویسنده:
کارشناسان و دست اندرکاران اجتماعی بر این باورند که بروز آسیب‌های اجتماعی دلایلی چند وجهی دارد، اما فقر فرهنگی عاملی اساسی در ظهور این نوع ناهنجاری‌هاست که کنترل آن با عزمی جدی و تلاشی مستمر در نهایت به تثبیت امنیت می‌انجامد...
1396/07/18
 کارشناسان و دست اندرکاران اجتماعی بر این باورند که بروز آسیب‌های اجتماعی دلایلی چند وجهی دارد، اما فقر فرهنگی عاملی اساسی در ظهور این نوع ناهنجاری‌هاست که کنترل آن با عزمی جدی و تلاشی مستمر در نهایت به تثبیت امنیت می‌انجامد.
به گزارش ایرنا،آسیب‌های اجتماعی از گذشته تاکنون وجود داشته، اما نوع آنها با گذشته تفاوت‌های چشمگیری یافته و به همان نسبت که جوامع بزرگ و مدرن شده، آسیب‌های اجتماعی نیز پیچیده تر شده است.
امروز بروز انواع آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق و مفاسد اخلاقی تنگناهای زیادی را در جامعه ایجاد کرده و این مهم به یک دغدغه تبدیل شده است.
بسیاری از نابسامانی‌های اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی به دلیل فقر فرهنگی رخ می‌دهد و افراد جامعه ناخواسته به دلیل نبود اطلاعات کافی در دام آسیب‌ها گرفتار می‌شوند که می‌طلبد مسئولان امر در زمینه اطلاع رسانی و پیشگیری بیش از پیش برنامه‌ریزی داشته باشند.

 پیگیری جرائم در استان به روش علمی
معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی استان در این باره گفت: پیگیری و رسیدگی به جرائم به صورت علمی توسط این نیرو در استان دنبال می‌شود.
سرهنگ« مهدی حسنی » اظهارکرد: قبل از اجرای طرح‌های انتظامی در  مرکزی، برآوردهای اجتماعی لازم از سوی ماموران و متخصصان  صورت می‌گیرد و پس از اجرای طرح‌ها نیز تحقیقات میدانی و بررسی‌های تخصصی انجام می‌شود.
وی بیان کرد: پلیس استان ارتباط تنگاتنگ با نخبگان و اساتید دانشگاهی دارد و از نقطه نظرات و پیشنهاد‌های صاحبنظران نیز استفاده می‌کند.
سرهنگ حسنی تاکید کرد: مرکزی به لحاظ احساس امنیت پایدار از جایگاه مناسبی در کشور برخوردار است، اما انتظار داریم برای حفظ این مهم همه دستگاه‌ها و نهادهایی که در برقراری امنیت نقش دارند، وظایف خود را به خوبی انجام دهند.
وی گفت: همه افراد جامعه و شهروندان باید بدانند در برقراری و حفظ امنیت سهیم هستند و باید در این راستا کوتاهی نکنند.
معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی استان  افزود: پلیس استان  پیشگیری از جرائم مختلف را سرلوحه کار خود قرار داده و در این راستا تاکنون توفیقات ارزشمندی داشته است.

مسئولیت 26 دستگاه برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی
رئیس اداره آموزش و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان هم گفت: 26 دستگاه اجرایی در امر مقابله با آسیب‌های اجتماعی مسئولند که اگر هر دستگاه وظایف محوله خود را به خوبی انجام دهد، کاهش آسیب‌های اجتماعی استمرار می‌یابد.
سروان «محمد مظفر» افزود: نیروی انتظامی با تمام توان برای پیشگیری از جرائم و مقابله با آن از بعد انتظامی وارد عمل می‌شود. این درحالی است که هیچگاه از بعد اجتماعی  مسائل نیز غافل نیست.
رئیس اداره آموزش و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان ادامه داد: برای کنترل و پیشگیری از طلاق، اعتیاد و مفاسد اخلاقی و اجتماعی بر اساس دستور وزارت کشور ستادی به نام پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در استانداری‌های کشور تشکیل شده و بسیاری از دستگاه از جمله نیروی انتظامی عضو این ستاد هستند.
وی افزود: امنیت یک فرایند اجتماعی است و استمرار، تامین و توسعه امنیت نیازمند یک مشارکت همگانی است.
سروان مظفر گفت: رسانه‌ها باید سهم و وظایف سایر دستگاه‌ها در امنیت و مقابله با آسیب‌های اجتماعی را به جامعه گوشزد کنند. رئیس اداره آموزش و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اضافه کرد: مردم باید متوجه مطالبات خود از سایر دستگاه‌ها باشند و آگاهی‌های لازم را دریافت کنند.
سروان مظفر اضافه کرد: معاونت اجتماعی برای تحقق این هدف ضمن ارتباط تنگاتنگ با دستگاه‌های مختلف در چند حوزه ماموریت‌های خود را دنبال می‌کند.
وی گفت: یکی از ماموریت‌ها در حوزه آموزش همگانی و مشارکت عمومی است و در 6 ماه اول امسال در این راستا بیش از 700 کلاس آموزشی در ادارات، اصناف، مساجد، مدارس و پایگاه‌های بسیج برگزار شده است.
سرهنگ مظفر بیان کرد: 2 مجموعه داستان بر اساس پرونده‌های واقعی در حوزه‌های شبکه‌های اجتماعی، مفاسد اخلاقی و طلاق در استان تالیف شده که جلد اول آن در حال چاپ است و جلد دوم نیز به زودی به چاپ خواهد رسید.
سروان مظفر افزود: مشاوره و مددکاری از حوزه‌هایی است که معاونت اجتماعی استان در انجام آن عملکرد و موفقیت‌های خوبی داشته است.

فعالیت 8 مرکز اورژانس اجتماعی در استان
مسئول دفتر فوریت‌های اجتماعی بهزیستی استان هم گفت: 8مرکز اورژانس اجتماعی در مرکزی و در شهرستان‌های اراک، محلات، دلیجان، خمین، شازند، ساوه، زرندیه و خنداب فعالیت دارد.
«سیده فرخ بانو فرقانی» افزود: 2 مرکز طلاق نیز در آشتیان و کمیجان ارائه خدمت می‌کند و در مراکز اورژانس اجتماعی شهرستان‌های مختلف، مرکز طلاق فعال است و افرادی که در این راستا فعالیت دارند متشکل از روانشناسان، مددکاران با تجربه و تحصیلات بالا تا سطح دکترا، مشاور حقوقی و پزشک هستند. وی بیان کرد: دفتر فوریت‌های اجتماعی بهزیستی استان در زمینه پیشگیری سطح 2 و 3 فعالیت دارد و پیشگیری اولیه در حوزه معاونت پیشگیری دنبال می‌شود.
مسئول دفتر فوریت‌های اجتماعی بهزیستی استان ادامه داد: زمانی که یک آسیب ایجاد شود و نام آسیب اجتماعی به خود گیرد، معاونت اجتماعی وارد عمل می‌شود و اقدام‌های لازم را انجام می‌دهد.
فرقانی بیان کرد: گروه‌های هدف این دفتر، قربانیان کودک آزاری، همسر آزاری، معلول آزاری، دختران فراری از منزل، زنان و دختران در معرض آسیب یا آسیب دیده، افرادی که اقدام به خودکشی کرده و یا افکار خودکشی دارند، کودکان کار و خیابانی و زنان خشنونت دیده هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code