موضوعات
مرکزی

پیام‌آور دوستی و مهر

نویسنده: مریم رضوی/ خبرنگار
«محمد رسول‌الله (ص)» پیامبر مهربانی‌ها‌، در هفدهمین روز از ماه ربیع‌الاول چشم به جهان گشود تا عالمی را از ظلمات وهم و جهل نجات دهد...
1396/09/14
«محمد رسول‌الله (ص)» پیامبر مهربانی‌ها‌، در هفدهمین روز از ماه ربیع‌الاول چشم به جهان گشود تا عالمی را از ظلمات وهم و جهل نجات دهد. او هم بت‌شکن بود و هم عدالت‌گستر. هم یاور محرومان و هم فرمانروایی مقتدر‌، هم همسری مهربان و هم جنگجویی بی‌مانند.
پیامبر اسلام با به دنیا آمدنش ابتدا حجاز و پس از آن خاورمیانه و سرزمین‌های دور را متحول کرد. بهترین منبع برای شناخت شخصیت این مرد بزرگ‌، قرآن کریم است. قرآنی که «خلق عظیم» را دلیل توفیق پیامبر(ص) در پیشبرد اسلام می‌داند... «نرم‌خویی تو از الطاف خداست. اگر تندخو و سنگدل بودی مردم از اطرافت پراکنده می‌شدند.»
آیت‌الله «ابراهیم امینی» عضو مجلس خبرگان رهبری در کتاب پیامبری و پیامبر اسلام(ص) می‌نویسد: هیچ‌گاه رسول خدا به مؤمنی دشنام نداد و اگر اتفاقاً حرف ناسزایی از او صادر می‌شد کفاره می‌داد و بر او ترحم می‌کرد.
 هنگام جنگ به آن حضرت عرض شد به دشمنان نفرین کن، فرمود: من برای رحمت و هدایت مبعوث شده‌ام نه برای لعنت و نفرین. هرگاه پیشنهاد می‌شد به مسلمانان یا کفار به طور خصوص یا عموم نفرین کند برعکس، در حق آن‌ها دعا می‌کرد.
از اخلاقش این بود که با هر کس ملاقات می‌کرد به او سلام می‌داد. سخن کسی را قطع نمی‌کرد و هر کس با او در حال مذاکره و صحبت بود صبر می‌کرد تا سخنش تمام شود. با هر کس دست می‌داد دستش را نمی‌کشید تا او دست خود را بکشد. هنگامی که یکی از اصحاب خود را ملاقات می‌کرد با او مصافحه می‌کرد، آن گاه دستش را می‌گرفت، انگشتان خود را داخل انگشتان او می‌کرد و محکم می‌گرفت... بی‌دلیل نیست که پیامبری با این اوصاف را پیامبر مهربانی‌ها بنامیم و قرآن کریم دلیل پیشرفت دین را همین خلق نیکو ذکر کند.

  مدیریت حکیمانه
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: مدیریت حکیمانه یکی از صفات پیامبر گرامی اسلام است که او را در دوران رسالتش موفق نگاه داشت. بی‌شک تدبیر در سیاست و مدیریت جامعه‌، یکی دیگر از این صفات است.
آیت‌الله «ابوالقاسم علیدوست» معتقد است پیامبر گرامی اسلام‌، جامعه اسلامی را بسیار حکیمانه مدیریت می‌کرد و با استفاده از ابزارهایی مانند نهادسازی‌، اهداف الهی را در جامعه پیچیده اعراب پیش می‌برد.
وی مسجد را پایگاه مهم تبلیغ و ارائه دین و مدیریت جامعه در زمان پیامبر(ص) دانست و افزود: در نظر پیامبر اسلام(ص) مسجد کارایی‌های مختلف می‌توانست داشته باشد که از جمله آنها می‌توان به محل عبادت مسلمانان، تصمیم‌گیری مسائل مهم جامعه، محل تعلیم و تعلم، محل داوری و قضاوت و کمک به فقرا اشاره کرد. در واقع در آن زمان بیشتر شئون مردم در مسجد سامان می‌یافت.
وی با تأکید بر این که امروز بیش از هر زمان دیگری ما و تمام دنیا به سیره و رفتار پیامبر(ص) نیازمندیم، گفت: رفتار و سیره پیامبر(ص) جامع بود چون پیامبر برای همه شئون ما رفتار، پیام و سیره داشته است؛ جهانی بود چون رفتار پیامبر(ص) فرامکانی بود و اختصاص به مکان خاصی نداشت و جاودان بود چون پیامبر خاتم بود.
این استاد حوزه علمیه قم با اشاره به نیاز جامعه امروز به اخلاق اظهار کرد: پیامبر(ص) بهترین معلم اخلاق برای مسلمانان هستند و اگر امروز به نکات اخلاقی سیره ایشان توجه کرده بودیم‌، بسیاری از آفت‌ها در جامعه و سیاست ما وجود نداشت.

  پیام‌آور صلح و آزادی
«یحیی یثربی» نویسنده کتاب «محمد(ص)؛ پیام‌آور صلح و آزادی» معتقد است شخصیت پیامبر اسلام(ص) چیزی کم از معجزه نداشت و می‌توان گفت بالاترین امر خارق‌العاده در زندگی ایشان بود. کودکی که بدون پدر در محیط خشن مکه رشد می‌کند و سواد هم نمی‌آموزد‌، به مرتبه‌ای می‌رسد که جهان آن روز را متحول می‌کند. مردم با دیدن گفتار و رفتار و شخصیت ایشان پی می‌بردند که ایشان مبعوث شده تا آن‌ها را از تاریکی و جهل نجات دهد.
وی با بیان این که شرک و امپراتوران و پادشاهان ستمگر موجب تحقیر انسان‌ها در دوران پیامبر(ص) شده بود، افزود: در چنین شرایطی پیامبر(ص) آمد و به مردم گفت که من از جنس خودتان هستم. رسولی هستم از نفس شما و بشری هستم مثل شما و عبدی هستم مثل شما ولی بسیار خداترس‌تر... یثربی اضافه کرد: قرآن از اخلاق حضرت رسول(ص) تمجید می‌کند نه به خاطر این که موجودی آسمانی بود که به زمین آمد. ایشان انسان بود مثل همه ما اما رفتارشان، رفتار درستی بود. او حتی خود را از بردگان بالاتر نمی‌شمرد و مانند آن‌ها نشست و برخاست می‌کرد و این موضوع انقلابی در نظام اجتماعی آن روزها ایجاد کرد.

  کامل‌ترین الگوی اخلاقی  
رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم هم با بیان این که تزکیه و تعلیم فلسفه بعثت پیامبر(ص) است، گفت: دوری از جهل و رهایی از شرک دو هدف بارز رسالت ایشان بود.
حجت‌الاسلام والمسلمین «محمدصادق یوسفی‌مقدم» با بیان این که رسول گرامی اسلام‌، کامل‌ترین الگوی اخلاقی یک جامعه می‌تواند باشد، افزود: پیامبر(ص) از اشرافی‌گری دوری کردند و اجازه ندادند کسی پیاده و خود سواره باشند یا حتی کسی پشت سرش بنشیند و به همین دلیل همواره در مجالس به صورت حلقه می‌نشستند به گونه‌ای که اگر کسی وارد می‌شد متوجه نشود پیامبر کدام است.
وی معتقد است سیره پیامبر(ص) از بسیاری از جنبه‌ها قابل تطابق در زندگی فردی‌، اجتماعی و سیاسی این روزگار است و مؤمنان باید بیش از هر چیز برای تشبه به اخلاق نبوی در زندگی خود تلاش کنند.
سیره آن حضرت در کشورداری هم یکی از جلوه‌های سترگ فرهنگ اسلامی است که می‌تواند حرف‌های بسیاری برای به چالش کشاندن مدعیان تفکر سیاسی در دنیای امروز داشته باشد. ایشان از هجرت تا تأسیس مکه و بنای دولت شهر و پیمان برادری در مدینه‌، آنچنان با نظام طراحی بی‌عیب و نقصی حرکت کرد که قبایل متخاصمی که سال‌ها با یکدیگر نزاع می‌کردند‌، به یک امت واحد تبدیل شدند. امتی که از جهل و تاریکی به جایی رسید که الگوی ملت‌های منطقه شد و مرزهای علمی و ایمانی و کشوری را درنوردید. در همه این سیاست‌ورزی‌ها هم دو خصوصیت درخشان و واضح است‌، یکی مهرورزی و دیگری تدبیر.
روز میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) در تقویم‌ها‌، روز اخلاق و مهرورزی نام‌گذاری شده است. این روز بهترین ظرفیت را در خود برای مرور اخلاق و مهرورزی دارد. در روزگار امروز مهربانی بسیار کم‌رنگ شده و بسیاری معتقدند برای عبور از آفت‌های نفس‌گیر اجتماعی باید مهربانی را در جامعه ترویج کرد که بهترین الگوی آن رسول گرامی اسلام‌(ص) است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code