موضوعات
مرکزی

ویروس جدید تب برفکی در کمین دام‌ها

نویسنده:
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان گفت: با توجه به شیوع ویروس جدید تب برفکی در برخی استان‌های کشور و نواحی اطراف استان، جمعیت دامی این خطه در معرض خطر هستند و باید امور پیشگیری و مراقبت‌های لازم با دقت اعمال شود...
1396/06/15
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان گفت: با توجه به شیوع ویروس جدید تب برفکی در برخی استان‌های کشور و نواحی اطراف استان، جمعیت دامی این خطه در معرض خطر هستند و باید امور پیشگیری و مراقبت‌های لازم با دقت اعمال شود.
 «محمد فتاحی » در گفت و گو با ایرنا اظهارکرد: وضعیت تب برفکی در سال جاری در بین دام‌های استان روند طبیعی داشته است و به غیر از 2 تا 3 کانون در ماه‌های اخیر در شهرستان‌های اراک و ساوه، لکه آلوده دیگری در شهرستان‌های استان مشاهده نشده است.
وی ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس جدید تب برفکی در برخی استان‌های کشور و استان‌های همسایه استان مرکزی، نیاز است دامداران برای جلوگیری از شیوع این بیماری موارد بهداشتی، واکسیناسیون دام‌ها و ضد عفونی جایگاه دام در دامداری‌ها و روستاها را جدی بگیرند و از نقل و انتقال دام به صورت غیر بهداشتی و بدون هماهنگی با دامپزشکی استان به شدت خودداری کنند.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان بیان کرد: تب برفکی جزو بیماری‌های مشترک بین انسان و دام محسوب نمی‌شود، ولی شیوع این بیماری در سطح کشور و استان خسارت‌های اقتصادی جبران ناپذیری را برای دامداران و استان به همراه دارد.
دکتر فتاحی با یادآوری برگزاری ستاد تب برفکی در استان گفت: این ستاد برای بهره گیری از ظرفیت سایر دستگاه‌ها از جمله نیروی انتظامی برای جلوگیری از نقل و انتقال و ورود دام به استان و جلوگیری از شیوع این بیماری در استان تشکیل شده است.
وی ادامه داد: جلوگیری از نقل و انتقال دام به استان در کنار اجرای طرح‌های واکسیناسیون و ضد عفونی دامدارای‌ها تاثیر بسزایی بر جلوگیری از شیوع این بیماری در استان دارد.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان  یاد آور شد: 160 هزار دام سنگین و 308 هزار دام سبک امسال با اجرای 2 طرح واکسیناسیون بیماری تب برفکی در بین جمعیت دامی استان واکسینه شده اند و پیش بنیی می‌شود با توجه به شیوع ویروس جدید این بیماری در کشور و با تهیه واکسن این ویروس سومین مرحله از طرح واکسیناسیون علیه این بیماری در بین جمعیت دامی استان تا پایان سال جاری اجرا شود.
وی گفت: اجرای طرح پایش فعال توسط نیروهای دامپزشکی استان  و غیر فعال توسط بخش خصوصی و دامداران، آموزش دامداران برای دفن بهداشتی دام‌های تلف شده و جلوگیری از رهاسازی دام‌های تلف شده در طبیعت، هماهنگی با دهیاران برای دفن بهداشتی و تهیه سمپاش برای سم پاشی جایگاه دام‌ها و دامداری‌ها در سطح روستاهای استان از دیگر برنامه‌های این اداره کل برای مقابله با شیوع ویروس جدید این بیماری در استان است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code