موضوعات
مرکزی

ورزش‌های همگانی؛ دروازه ورزش قهرمانی

نویسنده: پروین جدیدزاده/ اراك ـ خبرنگار
توسعه ورزش همگانی بر رشد و ارتقای سلامت جامعه بسیار مهم و تأثیرگذار است و علاوه بر این ویژگی‌ها دروازه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای است، بنابراین باید در زمینه رشد و توسعه ورزش همگانی از سوی متولیان امر جدیت بیشتری وجود داشته باشد. با توجه به رشد و توسعه تكنولوژی در جوامع و ماشینی شدن زندگی، تحرك شهروندان بسیار كم شده و همین مساله نیاز به توسعه ورزش همگانی را دو چندان می‌کند...
1396/05/22
توسعه ورزش همگانی بر رشد و ارتقای سلامت جامعه بسیار مهم و تأثیرگذار است و علاوه بر این ویژگی‌ها دروازه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای است، بنابراین باید در زمینه رشد و توسعه ورزش همگانی از سوی متولیان امر جدیت بیشتری وجود داشته باشد.
با توجه به رشد و توسعه تكنولوژی در جوامع و ماشینی شدن زندگی، تحرك شهروندان بسیار كم شده و همین مساله نیاز به توسعه ورزش همگانی را دو چندان می‌کند.
 برای توسعه ورزش همگانی در چند سال گذشته اقدامات بسیار خوب و تأثیرگذاری انجام شده و بیشتر ادارات فعالیت‌های خوبی با برگزاری همایش‌های پیاده‌روی خانوادگی داشته‌اند.
با توسعه ورزش همگانی بدون صرف كمترین هزینه‌ای خانواده‌ها می‌توانند در كنار یكدیگر ورزش و تفریح سالم، شاد و مفرحی داشته باشند. علاوه بر آن توسعه ورزش همگانی موجب تقویت تعامل اجتماعی نیز خواهد شد.

 اهمیت سرمایه‌گذاری در ورزش همگانی
یك كارشناس حوزه ورزش می‌گوید: با توسعه ورزش همگانی به طور یقین شادابی و نشاط بسیار بیشتری به جامعه تزریق می‌شود كه همین نشاط و شادابی بر تمامی فعالیت‌های اجتماعی تأثیرگذار خواهد بود.
«مصطفی صالحی» بیان می‌کند: رشته‌های ورزش همگانی به عنوان اولویت و عامل مهم ورود به ورزش قهرمانی در استان نیازمند سرمایه‌گذاری است  و صنایع استان باید به این مهم ورود كنند.
وی ادامه می‌دهد: توسعه ورزش همگانی باید از مدارس آغاز شود، زیرا اگر این مهم از سنین پایین در مدارس مورد توجه قرار گیرد در زمینه استعدادیابی دانش‌آموزان و ورود به ورزش قهرمانی و حرفه‌ای در آینده هیچ مشكلی نخواهیم داشت.این كارشناس حوزه ورزش استان می‌افزاید: با توجه به اهمیت شادابی و نشاط در جامعه به طور یقین ورزش همگانی می‌تواند در این زمینه نقش اصلی را ایفا كند و جامعه‌ای سالم، دارای نشاط، پویا و فعال‌تر را فراهم سازد.
صالحی اظهار می‌کند: با توجه به قابلیت‌های منطقه تفریحی دره گردو اراک در صورت حمایت همه جانبه مسئولان استانی، این منطقه قابلیت تبدیل شدن به قطب ورزش‌های همگانی كشور را دارد.

پیشتازی هیات ورزش همگانی استان
رئیس هیات ورزش همگانی استان می‌گوید: این استان با توجه به فعالیت‌هایی كه در حوزه توسعه و گسترش ورزش همگانی انجام داده، توانسته جزو استان‌های پیشتاز در این بخش باشد و جایگاه ویژه‌ای را در این حوزه به خود اختصاص دهد.
«نصرالله نان‌بده» بیان می‌کند: مركزی با حضور پی در پی در مسابقات بزرگسالان، طناب زنی، برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌های ورزشی، اعزام به مسابقات، کسب امتیاز برای میزبانی مسابقات کشوری، برگزاری اردوهای ورزشی و تجهیزات به عنوان یكی از برترین‌های كشور در این حوزه شناخته می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: در نقاط مختلف استان ، ایستگاه‌های ورزش همگانی ایجاد شده تا شهروندان بتوانند به شادابی و نشاط دست پیدا كنند. این اقدام به طور یقین جامعه را به سمت پویایی و سلامت سوق خواهد داد.
رئیس هیات ورزش‌های همگانی استان می‌افزاید: اكنون 21 درصد از مردم كشور به این مهم پرداخته‌اند و با توجه به شعار حركت به سوی ایرانی شاداب، فعال و سالم این میزان براساس یك برنامه تدوین شده باید در سال‌های آینده به 50 درصد برسد.

ایجاد زیرساخت‌های همگانی
نایب رئیس هیات ورزش‌های همگانی استان نیز می‌گوید: در هیات ورزش‌های همگانی ورزشكاران خانم بسیار زیادی در 42 رشته ورزشی كه زیرمجموعه ورزش‌های همگانی است، ورزش می‌کنند.
«مریم سوفیانی »بیان می‌کند: حضور زنان در رشته‌های مختلف ورزش‌های همگانی بیان كننده ترویج این مهم در جامعه به ویژه بین زنان است، زیرا سلامت این قشر كه تحرك كمتری نسبت به آقایان دارند، به عنوان یكی از اركان مهم خانواده دارای اهمیت بسیاری است.
وی ادامه می‌دهد: اكنون در اراك باشگاه‌های بسیار زیادی در زمینه ورزش همگانی فعالیت می‌کنند كه بیشتر آنها باشگاه‌های خصوصی هستند، همچنین در ورزش همگانی ویژه بانوان رشته ایروبیک و آمادگی جسمانی طرفداران بیشتری را نسبت به ورزش‌های دیگر به خود اختصاص داده است.
وی می‌گوید: ورزشكاران هیات ورزش همگانی در بیشتر مسابقات کشوری و استانی توانسته‌اند به خوبی بدرخشند و در مسابقات مختلف مقام‌های اول تا سوم كشوری را كسب كنند. بنابراین توجه به ورزش‌های همگانی می‌تواند زمینه ساز درخشش افراد بیشتری در ورزش قهرمانی و حرفه‌ای باشد.نایب رئیس هیات ورزش‌های همگانی استان بیان می‌كند: باید در زمینه فرهنگ سازی برای رشد و توسعه ورزش همگانی در جامعه از ظرفیت تمامی دستگاه‌ها استفاده كرد، كه در چند سال گذشته در این زمینه همكاری خوبی وجود داشته است.
سوفیانی ادامه می‌دهد: داشتن ورزش قهرمانی خوب ملزم به داشتن عملكرد مثبت در ورزش همگانی است، بنابراین توجه به ورزش‌های همگانی زیرساخت‌های ورزش قهرمانی را به راحتی مهیا می‌کند.وی می‌افزاید: هیات ورزش‌های همگانی استان در زمینه توسعه و تقویت ورزش همگانی در جامعه برگزاری همایش‌های پیاده روی و خانوادگی، ارتقای کلاس‌های آموزشی و برگزاری مسابقات متعدد را به منظور آمادگی جسمی و روحی ورزشکاران به عنوان اولویت در دستور كار قرار داده است.

   کارکردهای ورزش همگانی
«مریم سوفیانی » نایب رئیس هیات ورزش‌های همگانی استان اظهار می‌کند: ورزش‌های همگانی از کارکردهای اجتماعی و فرهنگی مهم‌تری نسبت به کارکردهای اقتصادی برخوردار است كه باید در جستجوی الگویی مناسب به منظور نهادینه کردن این ورزش در جامعه باشیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code