موضوعات
مرکزی

هنرمندان جوان اراكی را رها نكنیم

نویسنده: مریم جباری/ اراك- خبرنگار همشهری
با وجود اهمیت و جایگاه هنر و هنرمند در تمامی بخش‌های جامعه و اهمیت استفاده از این ابزار فوق‌العاده موثر در پیشبرد بسیاری از اهداف متأسفانه هنر و هنرمند به ویژه هنرمندان شهرستانی مورد بی‌توجهی مسئولان این عرصه قرار دارند...
1395/07/19
با وجود اهمیت و جایگاه هنر و هنرمند در تمامی بخش‌های جامعه و اهمیت استفاده از این ابزار فوق‌العاده موثر در پیشبرد بسیاری از اهداف متأسفانه هنر و هنرمند به ویژه هنرمندان شهرستانی مورد بی‌توجهی مسئولان این عرصه قرار دارند.بسیاری از هنرمندان مطرح از شهرستان‌های كشور و با کم‌ترین امكانات و خدمات توانسته‌اند در جایگاه‌های مهم قرار گیرند. به همین دلیل می‌طلبد در زمینه حمایت از هنرمندان شهرستانی تدابیر و راهكارهای ویژه‌ای اتخاذ شود.در این زمینه همشهری با «علیرضا ربیع‌مقدم» هنرمند اراكی كه با ساخت نماهنگ سریال شهرزاد برنده بهترین نماهنگ از جشنواره فیلم‌های ایرانی سانفرانسیسکو شد گفت و گو کرده است که در ادامه می‌خوانید.
  • کمی درباره علیرضا ربیع مقدم بگویید.
متولد  1375 هستم كه در زمینه نویسندگی، کارگردانی، تدوین، تصحیح رنگ دیجیتال، صدا گذاری، طراحی پوستر، دستیاری کارگردان، برنامه‌ریزی و ساخت تیتراژ فیلم‌های بلند و کوتاه مشغول به فعالیت هستم.
  2 سال در زمینه صداگذاری، 4 سال در زمینه نویسندگی و کارگردانی فیلم کوتاه، دستیاری کارگردانی و برنامه‌ریزی فیلم بلند، 8 سال در تصحیح رنگ دیجیتال و حدود 12 سال در طراحی پوستر موزیک، فیلم کوتاه و بلند فعالیت داشته‌ام.
  • در مورد نماهنگ فیلم شهرزاد و برنده شدن این نماهنگ در جشنواره فیلم‌های ایرانی سانفرانسیسکو صحبت كنید؟
نماهنگ شهرزاد با همكاری «سورنا منتصر» در زمینه خوانندگی، آهنگسازی «داریا منتصر»، تنظیم‌ «محمدرضا محمدی»، کارگردانی، تدوین، تصحیح رنگ و طراحی پوستر توسط خودم و با هزینه حدود 3 میلیارد ریال ساخته شده است.
در این جشنواره بیش از 200 کارگردان از سراسر دنیا نماهنگ‌های ساخته شده خود را ارسال کرده بودند كه در نهایت 4 نماهنگ به بخش نهایی و کاندیدهای اصلی کسب جایزه راه پیدا کرد و این جایزه نیز به نماهنگ فیلم شهرزاد ارائه شد.
نماهنگ شهرزاد اولین ساخته من است كه با همكاری عوامل اجرایی و به عنوان اولین نماهنگ سورنا منتصر به عنوان خواننده موفق به کسب جایزه بهترین نماهنگ از نهمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی سانفرانسیسکو شده و برندگان این جشنواره جایزه‌ای را تحت عنوان جایزه سپنتا دریافت کردند. قرار گرفتن نماهنگ شهرزاد در بخش اصلی جشنواره فیلم شیملای هند به عنوان نامزد اصلی کسب جایزه نماهنگ و قرار گرفتن در بخش داوری جشنواره فیلم آتلانتای آمریکا که جزو جشنواره‌های معتبر دنیا و مورد تایید آکادمی اسکار است، می‌تواند بیان كننده ارائه یك كار خوب با کم‌ترین هزینه توسط عوامل اجرایی این اثر هنری باشد.
  • اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌های نماهنگ فیلم شهرزاد چیست؟
تدوین و كارگردانی جزو اصول جداناپذیر این کار است و هر کارگردان در ساخت نماهنگ باید با موسیقی ،  نت، ریتم و ضرب‌آهنگ آشنایی كامل داشته باشد و بر اساس شعر سروده شده، داستانی مرتبط با جنس اثر را روایت کند.
یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی این نماهنگ استفاده از اینکود x265 یا همان H265 است که در اسفند ماه سال گذشته برای اولین بار و به صورت رسمی در ایران توسط خودم در نماهنگ شهرزاد استفاده شد، اما متأسفانه به دلیل استفاده از اینکود رایج H264 و قوانین مرتبط با جشنواره‌های بین‌المللی این اینکود مورد استفاده قرار نگرفت.
نماهنگ شهرزاد در سایت معتبر IMDB موفق به کسب امتیاز 9.1 از 10 شده و توانست از نظر امتیازی كه به سریال شهرزاد در این سایت داده شده بالاتر قرار بگیرد و به عنوان تنها نماهنگ ایرانی در سایت IMDB ثبت شود.
  • به جز فعالیت در ساخت نماهنگ چه كار هنری دیگری را انجام داده‌اید و چه برنامه‌هایی را دنبال می‌کنید؟
در زمستان سال 94 توانستم اولین فیلم كوتاه خودم را با عنوان سرگیجه و با موضوع اهدای عضو بسازم كه این فیلم كوتاه به جشنواره فیلم سیاتل آمریكا راه پیدا كرد.
 ‌اكنون نیز به دنبال ساخت چندین فیلم كوتاه و نماهنگ دیگر هستم و بعد از این موارد می‌خواهم نخستین فیلم سینمایی بلندم را استارت بزنم.
  • در ساخت فیلم كوتاه چه مشكلاتی وجود دارد؟
بیشترین مشكلی كه در زمینه ساخت فیلم كوتاه وجود دارد آن است كه از فیلم کوتاه حمایت نمی‌شود و متأسفانه اسپانسری در این زمینه وجود ندارد. این مساله هنرمندان را با مشكلاتی از جمله مشكل مالی مواجه می‌كند.
باید به جوانان اعتماد كرد و استعدادهای این افراد را مورد توجه و حمایت قرار داد. تمامی مسئولان فرهنگی و هنری باید به استعداد‌ها مثبت فكر كنند و در جذب و حمایت از آنها بكوشند، زیرا سرمایه‌گذاری روی جوانان هنرمند و دارای استعداد بومی می‌تواند نتایج و دستاوردهای بسیار خوب و درخشانی را در آینده به همراه داشته باشد.
  • چه توصیه‌ای به هنرمندان جوان اراكی دارید؟
توصیه من به جوانان هم سن و سال خودم این است كه تلاش و پشتكار داشته باشند و در مسیری كه انتخاب کرده‌اند محكم قدم بردارند و نگذارند مشكلات و موانع آنها را مأیوس و از مسیری كه عاشقانه انتخاب كرده‌اند، منحرف كند.
  • چه برنامه و هدفی را در آینده دنبال می‌كنید و چه انتظاری از مسئولان دارید؟
2 فیلمنامه دارم كه 2 سال است می‌خواهم آنها را شروع كنم، اما متأسفانه به دلیل مشكلات مالی و اعتباری هنوز نتوانسته‌ام این كار را انجام دهم. امیدوارم مسئولان استانی حمایت از هنر و هنرمندان بومی را مورد توجه بیشتری قرار دهند.
دستاوردهای جوانان هنرمند شهرستانی باید مورد توجه و حمایت قرار گیرد، زیرا بی‌توجهی و نبود حمایت مسئولان ممكن است باعث شود هنرمندان از مسیر دور شوند و كارهای هنری را به كنار بگذارند كه نتیجه آن وابسته شدن به هنر بیگانه خواهد بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code