موضوعات
مرکزی

نقش بی بدیل روستاها در پویایی اقتصاد کشور

نویسنده: فهیمه صمدی /اراک- خبرنگار همشهری
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت:‌ تحقق اهداف توسعه‌ای کشور در گرو ایجاد روحیه همکاری، همدلی و همراهی در بین مردم است، می‌توان با فراهم كردن زمینه حضور مردم در فعالیت‌های اقتصادی، فساد اقتصادی، بیكاری و حاشیه‌نشینی را كاهش و توسعه اقتصادی در كشور را گسترش داد...
1394/05/24
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت:‌ تحقق اهداف توسعه‌ای کشور در گرو ایجاد روحیه همکاری، همدلی و همراهی در بین مردم است، می‌توان با فراهم كردن زمینه حضور مردم در فعالیت‌های اقتصادی، فساد اقتصادی، بیكاری و حاشیه‌نشینی را كاهش و توسعه اقتصادی در كشور را گسترش داد.
«سید ابوالفضل رضوی» با بیان این مطلب در جمع استاندار، فرمانداران، بخشداران و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان اظهار کرد:‌ تا این روحیه در بین مردم حاکم نشود، حرف زدن از توسعه خیال‌پردازی‌ای بیش نیست.
وی ادامه داد: امروز کره جنوبی 22 سال از ایران در مسیر توسعه جلوتر است به این دلیل که توانست همکاری و هماهنگی را در میان مردم خود نهادینه کند.معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با تاکید بر ضرورت تمرکز مسئولان کشوری استانی بر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی راه جلب مشارکت مردم و دستیابی به رفاه و عدالت اجتماعی است.

اهمیت مشاركت مردمی
وی با اشاره به اینكه اقتصاد كشور را باید با مشاركت مردم فعال كرد، ادامه داد: كشور با جنگ اقتصادی روبه‌روست و مقام معظم رهبری نیز بر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تاكید بسیاری داشتند و سرانجام اقتصاد مقاومتی رفاه و عدالت خواهد بود.
رضوی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد مشارکتی، مستمر و پویاست که باید از طریق مردم محقق شود و تقسیم جیره و ریاضت در آن معنایی ندارد.
وی با بیان این که باید مردم را به فعالیت‌های اقتصادی تشویق کنیم، گفت:‌ حاصل ورود مردم به فعالیت‌های اقتصادی کاهش فساد، رشد اقتصادی، کاهش بیکاری، تولید ثروت ملی و در نهایت رفع مشکلات اجتماعی خواهد بود.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در ادامه با اشاره به ظرفیت‌‌های تولیدی ایران در بخش‌های مختلف کشاورزی و صنعتی افزود: بی‌توجهی به ارزش ‌آفرینی در کشور باعث شده است تا نتوانیم آن طور که باید و شاید از این ظرفیت‌ها برای پویایی اقتصاد بهره بجوییم.
رضوی ادامه داد: در حالی که اکنون حدود 20 هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت گل محمدی قرار دارد، تنها در حوزه تهیه عرقیات از آن استفاده می‌کنیم، این در حالی است که شرکت‌های دانش بنیان دنیا توانسته‌اند با بهره‌گیری از اسانس این گل از هر کیلوگرم گل محمدی 55 میلیون تومان صادرات به دست آورند.
وی ادامه داد: زعفران دیگر محصول کشاورزی ایران است که شرکت‌های دانش‌بنیان دنیا توانسته‌اند درآمد کلانی را که 94 درصد تولیدش مختص ایران است، نصیب خود کنند.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: در حالی که درآمد حاصل از تولید زعفران در ایران نهایتاً 600 میلیون دلار است، در خارج از کشور بیش از 8 میلیارد و 200 میلیون تومان ارزش افزوده کسب دارد و از آن در صنعت داروسازی بهره گرفته می‌شود.

پویایی اقتصاد با کارآفرینی
رضوی با اشاره به ظرفیت‌های دانشگاهی و علمی فعال در کشور بیان کرد: دانشگاه‌ها باید با تعامل با مراکز کارآفرینی هر استان زمینه پویایی اقتصاد را فراهم کنند.
وی تصریح کرد:‌ روستاها نقش بسزایی در پویایی و تحرک اقتصادی کشور دارند؛ ظرفیتی که اگر نادیده انگاشته شود تحقق رشد 8 درصدی اقتصاد ایران آرزویی می‌شود که بر صفحه کاغذ خشک می‌شود.
وی با بیان این که نرخ جمعیت روستایی کشور معادل 28/6درصد است، اظهار کرد:‌ این نرخ در مرکزی با وجود 830 روستا رقمی معادل 26 درصد است كه می‌توان روستاها را به كانون كارآفرینی و ارزش آفرینی تبدیل و در نهایت به كانون تولید تبدیل كرد.

فرصت‌های توسعه را از دست ندهیم
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم كشور با تاكید بر اینكه یادگیری، تولید، نوآوری، اثرگذاری و همكاری با شهروندان عامل توسعه محسوب می‌شود، بیان كرد: مردم روستا در مشاركت سیاسی صد درصد فعال هستند كه این نشان دهنده باور عمیق و درك آنان از تمام مسائل كشوری است، اما تاكنون برای مشاركت فرهنگی، اقتصادی و سیاسی این مردم برنامه‌ریزی مهم و اساسی انجام نشده است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از زمان به عنوان عنصری مهم در پیشبرد امور و اهداف عالی یاد کرد و افزود: باید با درک ارزش زمان که نقش مهمی در توسعه دارد، اجازه ندهیم فرصت‌های حیاتی پیش رو از بین بروند. رضوی دستیابی به اهداف عالی را در گرو طی مراحل سخت و پشت سر گذاشتن شرایط دشوار در هر کار دانست و بیان کرد:‌ دستیابی به توسعه کار آسان و سهلی نیست و انسان توسعه‌یافته همواره به آسانی بعد از سختی ایمان دارد.

مشارکت سیاسی صد درصدی روستاییان
وی در ادامه بر ضرورت برنامه‌ریزی برای جلب مشارکت فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی مردم روستاها تاکید کرد و گفت:‌ مردم روستاها با توجه به شعور و درک سیاسی خود همواره مشارکت صد درصدی در بخش‌های سیاسی داشتند؛ مشارکتی که مسئولان نمی‌توانند آن را به خود نسبت دهند. بد نیست با مروری بر پرونده کاری خود در بخش‌های دیگر بگوییم برای جلب مشارکت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی روستاها واقعاً مسئولان تا کنون چه کرده‌اند؟
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان این که برخی افراد با اظهار نظرهای غیر کارشناسی مطرح می‌کنند مردم روستا با فرهنگ مشارکت بیگانه‌اند، اظهار کرد: این حرف توهین بزرگی به جامعه روستایی کشور است. روستاییان پیش از اجرای طرح‌های مشارکتی همواره با فرهنگ مشارکت، امور روستا را پیش بردند و همین اصل عامل موفقیت روستاییان در آن روزگار بود.

اجرای طرح مشارکت و اشتغالزایی در روستاهای کشور
رضوی در ادامه از اجرای طرح مشارکت و اشتغالزایی در روستاهای کشور خبر داد و گفت:‌ در این طرح در صورت مشارکت هر 50 خانوار تا سقف یک میلیارد تومان تسهیلات ارزان ‌قیمت با کارمزد 3 درصد و 4 سال تنفس به متقاضیان پرداخت می‌شود.
وی مدت بازپرداخت طرح را 8 ساله عنوان کرد و افزود:‌ به ازای افزوده‌ شدن هر 50 خانوار در طرح مشارکتی فوق یک سهم به تسهیلات دریافتی اضافه می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code