موضوعات
مرکزی

نسخه عطاری‌های غیرمجازپیچیده می‌شود

نویسنده: انسیه بغدادی/ اراك‌ـ خبرنگار
طب سنتی با توجه به سابقه درخشانی كه در نزد مردم دارد بعد از مدت‌ها افول مجددا توانسته جایگاه خود را به دست آورد، وجود عطاری‌های گوناگون در شهرها و محله‌ها گواه این مدعاست...
1396/07/19
 طب سنتی با توجه به سابقه درخشانی كه در نزد مردم دارد بعد از مدت‌ها افول مجددا توانسته  جایگاه خود را به دست آورد، وجود عطاری‌های گوناگون در  شهرها و محله‌ها گواه این مدعاست.
در این میان دلالان و سوداگرانی كه به نام طب سنتی به فعالیت غیر مجاز می‌پردازند كم نیستند.
نسخه‌هایی كه از سوی طبیبان به ظاهر سنتی صادر می‌شود نه تنها سبب درمان و سلامتی نمی‌شود، بلكه ممكن است در برخی اوقات خطرات فراوانی را برای بیماران ایجاد كند.
رشد قارچ گونه مؤسساتی كه آموزش طب سنتی را ترویج می‌كنند و اغلب آنها از سوی وزارت بهداشت رد شده هستند سبب بی‌اعتمادی مردم شده است كه باید برای آن چاره‌ای اندیشید.
با این حال برخی از مدیران این آموزشگاه‌ها معتقدند آموزش‌های آنان توانایی معادل سازی با برخی از پایه‌های پزشكی را دارد و آموزش‌دیدگان می‌توانند از مزایای آن استفاده كنند.

فروش داروهای غیر مجاز تحت عنوان طب سنتی
یك كارشناس حوزه درمان می‌گوید: طب سنتی بر پایه پیشگیری استوار شده است و چنانچه درست و علمی مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند مشكلات تغذیه‌ای را تا حدود بسیار زیادی رفع كند و تأثیرات مناسبی بر برخی از بیماری‌ها داشته باشد، اما نباید فراموش كرد فقط استفاده علمی از طب سنتی می‌تواند مشكلات را رفع كند.
«احد رضایی» بیان می‌کند: حضور افراد سود‌جو در این حوزه سبب شده بسیاری از مردم نه تنها درمان نشوند، بلكه دچار بیمارهای حادتری شوند. به همین منظور نظارت حوزه بهداشت و درمان بر عملكرد عطاری‌ها به عنوان تجویز كنندگان داروهای سنتی یك الزام محسوب می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: فروش برخی داروهای غیر مجاز با عنوان طب سنتی چالشی است كه جامعه را تحت تأثیر قرار داده است، بنابراین نباید اجازه داد تا منفعت گروهی خاص سلامت مردم را به خطر بیندازد.
این كارشناس حوزه درمان می‌افزاید: رونق مؤسسات آموزشی طب سنتی كه مجوز لازم در این زمینه را ندارند و تنها از شرایط موجود سوءاستفاده می‌کنند مساله مهمی است كه باید مورد بحث و بررسی و برخورد قانونی قرار گیرد.
رضایی اظهار می‌كند: با این حال وزارت بهداشت تا به حال هیچ‌گونه مجوزی به مؤسسات طب سنتی نداده و هرگونه مدرك عطاری‌ها با عنوان وزارت بهداشت واقعی نیست. این در حالی است كه تنها مرجع آموزشی در زمینه طب سنتی انجمن علمی طب سنتی ایران و دانشكده طب سنتی دانشگاه علوم پزشكی است.
وی می‌گوید: اقدام مناسب حوزه بهداشت در زمینه طب سنتی می‌تواند راه را به منظور توسعه و ترویج مناسب طب سنتی هموار و دست سودجویان و دلالان این حوزه را كوتاه كند.
این كارشناس حوزه درمان بیان می‌كند: حوزه بهداشت و درمان در زمینه نظارت بر مؤسسات و عطاری‌ها نیز اقدامات مناسبی از جمله تدوین اساسنامه موسسه‌های آموزشی در زمینه طب سنتی را در دستور كار قرار داده است كه می‌تواند مشكلات این بخش را كاهش دهد.
رضایی ادامه می‌دهد: برگزاری دوره‌های آموزشی در سال‌های گذشته در سطح استان و صدور گواهینامه‌هایی در این زمینه از سوی برخی موسسات، هیچ اعتباری ندارد و بدون مجوز انجام شده است.
وی می‌افزاید: ساماندهی مراكز و مؤسسات آموزش طب سنتی برای حوزه درمان و سلامت یك ضرورت است كه نیاز به توجه و رسیدگی بیشتر دارد.

باز هم پای دلالان در میان است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در این رابطه می‌گوید: با توجه به اینكه اجرای برنامه ترویج شیوه‌های طب سنتی به روش تخصصی نیازمند مصوبات لازم است، مراکز غیر معتبر طب سنتی در استان تعطیل خواهد شد. زیرا در زمینه ایجاد این مراكز تاكنون دستورالعملی ابلاغ نشده است.
«حسن طاهراحمدی» بیان می‌كند: برای  نظارت بر نحوه عملكرد عطاری‌ها و مؤسسات آموزشی، دانشگاه علوم پزشكی خود را در ابتدا موظف به تربیت دستیارانی در این حوزه می‌داند، البته تا زمانی كه مجوز لازم از سوی وزارت بهداشت ارائه نشود این امر امكان پذیر نخواهد بود.
 وی ادامه می‌دهد: افرادی وارد عرصه طب سنتی شده‌اند كه هیچ‌گونه اطلاعات علمی مناسب و لازم در این زمینه ندارند و با تجویزهای نادرست خود، مردم و جامعه پزشكی را با مشكلات متعددی روبه رو می‌كنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک می‌افزاید: چنانچه تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ نشود جامعه با مشكلات متعددی مواجه و به طب سنتی بی‌اعتماد خواهد شد. مردم نیز در این زمینه نیازمند افزایش دانش و آگاهی و فرهنگ استفاده از طب سنتی هستند. بی‌شك با كنترل و نظارت همگانی دست دلالان و سوءاستفاده‌كنندگان این حوزه كوتاه خواهد شد.
طاهراحمدی اظهار می‌كند: تشخیص طب سنتی علمی از غیر علمی بسیار مهم است كه این امر نیاز به آموزش و فرهنگ سازی در جامعه دارد.
وی می‌گوید: به منظور كنترل مراكز طب سنتی باید اقدامات نظارتی انجام شود، البته در این زمینه برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده كه با اعلام مصوبات به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان می‌کند: سلامتی جامعه و همشهریان خط قرمز حوزه بهداشت است. به همین منظور تاكنون برخوردهایی با دلالان در حوزه طب سنتی انجام شده و تعدادی از این افراد به تعزیرات معرفی شده‌اند.

ایجاد مشكلات برای شهروندان با تجویزهای برخی عطاری‌ها
معاون امور اجتماعی استاندار نیز می‌گوید: تجویزهای نادرست در برخی از عطاری‌ها معضلات فراوانی را برای بسیاری از شهروندان ایجاد كرده است.
«غلامرضا فتح‌آبادی» بیان می‌كند: سركشی به این مراكز بر عهده دانشگاه علوم پزشكی استان قرار گرفته است، البته این مساله مختص مركزی نیست و در سایر نقاط كشور نیز این مشكلات در زمینه طب سنتی وجود دارد.
وی ادامه می‌دهد: برنامه‌ای از سوی دولت و شورای سلامت به منظور ساماندهی، توسعه و مطلوب كردن عملكرد عطاری‌ها در نظر گرفته شده كه هنوز اعلام نشده و در كارگروه سلامت استان در حال پیگیری است.
معاون امور اجتماعی استاندار اظهار می‌كند: هم‌اكنون با كمك دانشگاه علوم پزشكی برنامه‌هایی در این زمینه در نظر گرفته شده است كه پس از بررسی به مرحله اجرا گذاشته می‌شود.
فتح‌آبادی می‌افزاید: نگاه ما قهرآمیز نیست و قصد جمع‌آوری عطاری‌ها را هم نداریم، اما تلاش می‌كنیم تا با نظارت و آموزش سلامت جامعه را تضمین كنیم.
وی اضافه می‌كند: تجربه نشان داده است كه برخورد سبب می‌شود تا این مراكز عملكرد خود را به صورت زیرزمینی و به صورت غیر قانونی ادامه دهند كه در این حالت شاهد بدتر شدن شرایط خواهیم شد.

   توصیه به مردم
«غلامرضا فتح‌آبادی» معاون امور اجتماعی استانداری می‌گوید: مردم باید در زمینه طب سنتی سطح آگاهی و دانش خود را بالا ببرند و اجازه ندهند برخی از عطاری‌ها تحت عنوان طب سنتی از آنها سوء استفاده كنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code