موضوعات
مرکزی

مقدسی: تکلیف طرح55 متری را روشن کنید

نویسنده:
طرح 55 متری اراک از مناقشه برانگیز‌ترین موضوعات شهری در شورای پنجم اسلامی شهر اراک است. در واقع شروع کار این شورا با بالا گرفتن مطالبات مالکان این طرح گره خورده و تبدیل به مهم‌ترین برنامه پیش روی مدیریت شهری شده است...
1396/09/14
طرح 55 متری اراک از مناقشه برانگیز‌ترین موضوعات شهری در شورای پنجم اسلامی شهر اراک است. در واقع شروع کار این شورا با بالا گرفتن مطالبات مالکان این طرح گره خورده و تبدیل به مهم‌ترین برنامه پیش روی مدیریت شهری شده است.
به گزارش ایسنا، در این زمینه نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی با حضور در صحن علنی شورای شهر اراک و تاکید بر تعیین تکلیف پروژه 55 متری اظهارکرد: یک بار برای همیشه شجاعت به خرج دهید تا اگر توان اجرای طرح وجود ندارد، تکلیف مردم روشن شود.
 « سید مهدی مقدسی» بیان کرد: پروژه 55 متری 14 سال به طول انجامیده است و قابل اجرا نیست، اما باید با شجاعت تصمیم گیری کرد. وی با اشاره به برگزاری نشستی با حضور نماینده ولی فقیه در استان، استاندار، نمایندگان مجلس، اعضای شورای شهر و مشاور طرح عنوان کرد: لازم است در جلسه ای فوری تکلیف این پروژه مشخص شود تا اگر توان اجرا وجود ندارد به سرعت مردم از بلاتکلیفی خارج شوند.
مقدسی با پیشنهاد این‌که در هفته جاری این نشست برگزار شود، گفت: مسلما تعیین تکلیف این طرح تبعاتی به همراه دارد و دخالت در امور شورا مدنظر نیست، بلکه تنها به دلیل کمک رسانی و مشخص شدن وضعیت این طرح و شهروندان باید موضوع را به سرانجام رساند.
وی با اشاره به تعیین بودجه علمیاتی برای شهر اراک بیان کرد: انتظار این است که شهردار برنامه پنج ساله شهرداری را پایه گذاری کند و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه نیز لازم است بودجه ای عملیاتی تعریف کنند.

تذکر به مدیریت شهری
نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در تنظیم بودجه شهرداری باشید ظرفیت مردم و واقعیت‌های موجود در مدیریت شهری را درنظر گرفته شود. بودجه شهرداری در سال جاری 500 میلیارد تومان بوده است که تاکنون 32 درصد آن تحقق یافته است و در خوشبینانه‌ترین حالت تا پایان سال 50 درصد محقق می‌شود. این شرایط نشان از انحراف برنامه ای و مدیریتی است و خدمات رسانی شهرداری را با کاهش روبه رو می‌کند.
وی با تاکید بر تدوین برنامه ای واقعی با کمک متخصصان و صاحبنظران و استفاده از شرکت‌های تامین منابع و ارائه راهکار برای رفع مشکلات درآمدی اظهار کرد: راه تامین منابع مالی منابع دولتی نیست بلکه باید راهکارهای دیگری در نظر گرفت و حتی از شهرداری‌های موفق نیز الگوبرداری درست کرد. انحراف 65 درصدی از بودجه شهرداری فاجعه است و باید بودجه ای واقعی برای سال 97 تعریف شود.

حمایت مجلس و دولت از شهرداری ها
مقدسی بیان کرد: رفع بخشی از مشکلات شهرداری به مجلس شورای اسلامی باز می‌گردد. باید این مجموعه را دریابیم و درکنار آن نیز دولت باید نگاه حمایتی داشته باشد، البته محدودیت‌هایی در این حوزه از سوی دولت وجود دارد، اما می‌توان با اولویت در توزیع منابع شهرداری‌ها و مدیریت شهری را تقویت کرد.

تاکید بر حفاظت از بازار اراک
نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: بازار اراک هویت اراک است که امروز متحمل آسیب‌های فراوان شده است و اوقاف به عنوان متولی باید حافظ این مجموعه باشد. این حفاظت نیازمند نظارت‌های میراث فرهنگی است که باید با هم افزایی و استفاده از ظرفیت مردم مراتب حفاظتی این هویت شهر اراک را به جا آورد، همکاری بین بخشی در مدیریت شهری را لحاظ کرد و حتی از شورای هماهنگی بانک‌ها جهت مشارکت بهره مند شد.
وی به پیگیری عوارض آلایندگی اراک پرداخت و افزود: آیین نامه عوارض آلایندگی تغییراتی داشته است و ضمن مطالبه عوارض سال‌ها گذشته آیین نامه جدید شرایط را شفاف تر تعریف کرده است. درخواست تسریع در تحقق حقوق مردم اراک بدون تضییع حقوق دیگر شهرها را از مدیریت ارشد استان داریم. باید مر قانون اجرایی شود و این امر قطعا جبران کننده برخی نقاط ضعف خواهد  بود.

کمک به تقویت شهرداری ها
نماینده  اراک در مجلس شورای اسلامی در ادامه به لوایح حوزه شهری در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: لایحه استخدام کارکنان شهرداری فراز و نشیب‌های بسیاری را طی کرده  و در مجلس به مرحله بررسی رسیده است. علاوه بر آن لایحه مدیریت واحد شهری از سال‌های گذشته در دستور کار دولت‌ها بوده است، اما اراده و تمایلی برای واگذاری وظایف به شوراهای اسلامی شهر‌ها دیده نمی‌شود. درصورتی که باید با افزایش منابع شهرداری‌ها اختیارات شهردارها افزایش یابد و در عمل به تقویت شهرداری‌ها کمک شود.
وی به لایحه درآمد پایدار شهرها اشاره کرد و افزود: تعلل در این لایحه زیاد شده است و وزرای اقتصادی دولت‌ها اجازه ورود این لایحه به مجلس را نمی‌دهند. درصورتی که شهرداری‌ها نوک پیکان خدمت هستند و باید بیش از گذشته مورد حمایت قرار گیرند.

انتقاد از بلند مرتبه سازی
مقدسی با اشاره به ایجاد تغییرات در قانون مالیات بر ارزش افزوده بیان کرد: براساس این تغییرات در حال انجام باید سهم بیشتری برای شهرداری قائل شد، چراکه مجموعه خدمات رسان است. به عنوان مثال بلندمرتبه سازی در شهرها گسترش یافته و این امر خدمات رسانی را دشوار کرده است. حفظ، احیا و توسعه سرانه فضای سبز نیز دغدغه مردم است. از طرفی ساخت و ساز در کشور دچار رکود شده است که این خود شهرداری‌ها را متحمل آسیب‌های فراوان کرده است. بر همین اساس باید افزایش منابع این نهادها در دستور کار قرار گیرد.
 
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code