موضوعات
مرکزی

لزوم كاهش آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم توسعه

نویسنده: ماندانا مجنونی/ اراك‌ـ خبرنگار همشهری
یكی از مواردی كه در چند سال گذشته در كشور روند رو به رشدی به خود گرفته مشكلات و آسیب‌های اجتماعی است كه سبب شده سرمایه‌های اجتماعی در معرض خطر قرار بگیرند. رفع مشكلات و آسیب‌های اجتماعی در جامعه نیازمند برنامه‌ریزی‌های علمی و كارشناسانه است كه به دلیل اهمیت آن باید در الویت برنامه‌ها قرار گیرد...
1396/06/22
یكی از مواردی كه در چند سال گذشته در كشور روند رو به رشدی به خود گرفته مشكلات و آسیب‌های اجتماعی است كه سبب شده سرمایه‌های اجتماعی در معرض خطر قرار بگیرند. رفع مشكلات و آسیب‌های اجتماعی در جامعه نیازمند برنامه‌ریزی‌های علمی و كارشناسانه است كه به دلیل اهمیت آن باید در الویت برنامه‌ها قرار گیرد.
آسیب‌های اجتماعی واقعیتی است که با آن روبه رو و درگیر هستیم، بنابراین ریشه‌یابی و شناسایی ضعف‌ها در این زمینه با روش‌ها و مطالعات اجتماعی دقیق و علمی و شناخت  عوامل موثر در پیدایش و افزایش آسیب‌های اجتماعی به منظور مقابله با این پدیده ضروری است.
پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهتر از درمان است. در این زمینه فرهنگ سازی از سنین كودكی باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد و استان مركزی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خوبی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی برخوردار است.
در تدوین برنامه ششم توسعه موضوع آسیب‌های اجتماعی به عنوان یک موضوع با اهمیت باید مورد توجه و حمایت بیشتری قرار گیرد و در این زمینه راهكارهای مناسب توسط كارشناسان ارائه شود.

 سرمایه‌گذاری در حوزه اجتماعی
یك جامعه‌شناس و استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراك می‌گوید: آماری كه از شاخص‌هایی مانند احساس خوشبختی، اعتماد به دیگران، احترام به حقوق دیگران، خیرخواهی، پایبندی بر قول و قرار، اخلاص در عمل، اعتماد به دیگران از خانواده تا همشهری، مشارکت و از خود گذشتگی در استان به دست آمده رضایت بخش نیست.
«مریم یارمحمد توسكی »بیان می‌کند: تمامی این موارد و مباحث از جنس ارزش‌های اجتماعی و به عبارتی مهم‌ترین سرمایه، یعنی سرمایه اجتماعی است. به طور یقین جوامعی كه به این سرمایه بی‌توجه باشند حتی اگر رشد هم بكند، نمی‌توانند به ثبات اقتصادی و سیاسی دست پیدا كنند.
وی ادامه می‌دهد: كشورهای توسعه یافته ‌اكنون حدود 40 سال است كه به اهمیت این سرمایه آگاه شده‌اند و در تمامی حوزه‌ها سرمایه اجتماعی را زیربنا می‌دانند، زیرا اگر سرمایه اجتماعی آسیب ببیند مشكلات بسیار زیادی تمامی جامعه را درگیر می‌كند.
این جامعه‌شناس و استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراك می‌افزاید: سرمایه اجتماعی ارزش است و باید توسط تمامی افراد از سطح خرد تا کلان اجتماع درک شود، زیرا جبران و احیای سرمایه اجتماعی از خانواده گرفته تا سطح کلان كه جامعه باشد بسیار مشکل است.
توسكی اظهار می‌کند: البته پیشگیری از تخریب این ارزش‌ها نیازمند برنامه‌ریزی‌های كارشناسانه است.
وی می‌گوید: کاهش سطح اعتماد اجتماعی (خرد، میانی یا کلان)، بی‌تفاوتی، قانون گریزی، مسئولیت ناپذیری، کارشکنی، نبود وفای به عهد، کم‌کاری و... همگی آثار و تبعات جامعه‌ای است که سطح سرمایه اجتماعی آن نا‌مطلوب است.
این جامعه‌شناس و استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراك بیان می‌کند: قطعا راه حل‌هایی به منظور خروج از این مساله مهم اجتماعی وجود دارد و آن هم افزایش واقعی، هوشیارانه و مطلوب سرمایه اجتماعی است. در این صورت توسعه در تمامی ابعاد در جامعه به نحو مطلوب و پایدار میسر می‌شود.
توسكی ادامه می‌دهد: توصیه صاحبنظران اجتماعی برای جوامعی که سرمایه اجتماعی در آنها دچار صدمه یا اضمحلال شده عزم جدی و ملی برای تدارک و شکل گیری جامعه ادغام‌کننده در برابر جامعه طرد کننده است.
وی می‌افزاید: به منظور افزایش سطح سرمایه اجتماعی در جامعه تقویت رابطه مطلوب فرد و جامعه، مشارکت عملی تمامی افراد جامعه در سطوح مختلف سازمان‌ها و نهادهای مختلف اجتماعی، پایبندی به رعایت قانون در تمامی سطوح و شفاف سازی و اطلاع رسانی همدلانه مسائل عمومی با شهروندان و كنشگران اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد.
این جامعه شناس و استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراك اظهار می‌کند: احیا و ارتقای حوزه عمومی در سطوح مختلف مکانی، فیزیکی، ارتباطی و برابری اجتماعی در حقوق شهروندی و پرهیز از انواع طرد اجتماعی از مهم‌ترین ویژگی‌های جامعه ادغام کننده به عنوان یک رویکرد علمی برای افزایش سطح سرمایه اجتماعی است.

مقابله با آسیب‌های اجتماعی با تدوین سند
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار نیز می‌گوید: توجه به مسائل اجتماعی و برنامه‌ریزی به منظور مقابله با معضلات اجتماعی مورد توجه و تاكید مقام معظم رهبری است، بنابراین باید در این زمینه توسط دستگاه‌های اجرایی اقدامات لازم به صورت علمی و كارشناسانه انجام شود.
«شكرالله حسن‌بیگی» بیان می‌کند: در این زمینه اعتبارات بسیار خوبی به تعدادی از دستگاه‌ها تخصیص داده شده كه باید از این اعتبارات در این حوزه استفاده کنند و گزارشی از عملكرد خود به كارگروه آسیب‌های اجتماعی ارائه دهند.
وی ادامه می‌دهد: تدوین سند مقابله با آسیب‌های اجتماعی توانسته در زمینه مقابله با برخی از آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق بسیار تأثیرگذار باشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار می‌افزاید: 2 مركز کنترل آسیب‌های اجتماعی در ساوه و شازند راه‌اندازی شده كه این اقدام گامی تأثیرگذار در زمینه مقابله با آسیب‌های اجتماعی در شهرستان‌ها بوده است.
حسن‌بیگی اظهار می‌کند: مقابله با آسیب‌های اجتماعی با استفاده از برنامه‌های پیشگیرانه به طور یقین هزینه‌های بسیار کمتری را به جامعه تحمیل خواهد کرد.

تهیه سند جامع آسیب‌های اجتماعی ذیل برنامه ششم توسعه در استان
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری نیز می‌گوید: سند جامع آسیب‌های اجتماعی ذیل برنامه ششم توسعه در این استان تهیه شده كه بر اساس آن باید بتوانیم در زمینه كاهش آسیب‌های اجتماعی گام‌های ارزشمندی برداریم.
«غلامرضا فتح‌آبادی» بیان می‌کند: با توجه به اهمیت سرمایه‌های اجتماعی و مقابله با آسیب‌های اجتماعی 45 درصد دستگاه‌های اجرایی در حوزه کاهش معضلات در استان فعال هستند و تا کنون 219 عنوان برنامه ذیل این سند تدوین شده است.
وی ادامه می‌دهد: در این سند استفاده از ظرفیت هنر به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی در استان، مدیریت هزینه‌ها، اتخاذ رویکرد تاب‌آوری به جای خطر نگری، جلوگیری از موازی کاری و نظارت و پایش برنامه‌ها مورد توجه قرار گرفته است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری می‌افزاید: هدف از اجرای این سند اقدام به منظور کاهش آسیب‌هایی مانند اعتیاد، طلاق، ایدز و خودکشی در سکونتگاه‌های غیر رسمی و تدوین نقشه راه برای هر کدام از این موارد است.
فتح‌آبادی اظهار می‌کند: این سند دستاوردهایی از جمله ایجاد کانون زندگی پایدار برای اولین بار در کشور در استان مرکزی، آموزش 10هزار زوج جوان استان از دی ماه سال گذشته تاکنون، برنامه‌ریزی برای ایجاد کلینیک خانواده و مشاوره‌های تخصصی، شناخت ابعاد اجتماعی در استان و ایجاد مددسرای زنان آسیب دیده را به همراه داشته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code