موضوعات
مرکزی

كشت گیاهان دارویی؛ صنعتی پاك و درآمدزا

نویسنده: ماندانا مجنونی/ اراك – خبرنگار
كشت گیاهان دارویی و استفاده از آن در درمان بسیاری از بیماری‌ها از سال‌های دور با انسان‌ها همراه بوده است...
1396/07/11
كشت گیاهان دارویی و استفاده از آن در درمان بسیاری از بیماری‌ها از سال‌های دور با انسان‌ها همراه بوده است.
هر چند با ورود علم پزشكی خلأیی در این زمینه به وجود آمد، اما چند سالی است كه مردم دوباره به درمان با گیاهان دارویی گرایش پیدا كرده‌اند و ترجیح می‌دهند كمتر از داروهای شیمیایی استفاده كنند.
 بی‌شك مطالعات زیربنایی در مورد شناخت گیاهان موجود در هر منطقه یكی از راهكارهای موثر در این حوزه است.

افزایش سطح زیر كشت گیاهان دارویی  
مسئول بهره‌برداری گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان می‌گوید: با توجه به اینكه جنگل‌ها و مراتع یكی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین منابع تجدید پذیر هستند، به دلیل اثرات مستقیم و غیر مستقیم نقش اساسی در توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع ایفا می‌كنند.
«محسن چقایی» بیان می‌كند: قرار گرفتن استان در زاویه برخورد 2 رشته كوه البرز و زاگرس و دارا بودن شرایط آب و هوایی خاص و متنوع سبب وجود تنوع گیاهی در نقاط مختلف استان شده كه این مناطق نیاز به شناسایی دارد.
وی ادامه می‌دهد: در دهه‌های اخیر، توسعه شهری و صنعتی اراک، ساوه و شازند، تغییرات کاربری اراضی مرتعی و نبود تعادل بین دام و مرتع، زمینه خطر کاهش تنوع زیستی و انقراض برخی از گونه‌های گیاهی را افزایش داده است.
مسئول بهره‌برداری گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان می‌افزاید: تاکنون بیش از 1200 گونه گیاهی در استان جمع‌آوری شده كه علاوه بر نقش خاصی كه در اقتصاد داخلی دارند، می‌توانند تأثیر بسیار مهم و مثبتی بر صادرات غیر نفتی داشته باشند.
چقایی اظهار می‌كند: بر اساس سیاست سازمان و قوانین اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از سال 72 تا کنون 37 طرح بهره‌برداری کتیرا و باریجه در سطح 102 هزار و 875 هکتار انجام شده که 21 طرح در سطح 53 هزار و 858 هکتار مربوط به باریجه و 16 طرح در سطح 48 هزار 927 هکتار مربوط به کتیراست.

بهره‌برداری از گیاهان دارویی
چقایی می‌گوید: با توجه به شرایط آب و هوایی و رویش گیاهان متنوع در استان با متقاضیان این حوزه در زمینه بهره‌برداری موافقت و قرارداد منعقد می‌شود كه این مهم موجب اشتغال در سال‌های بهره‌برداری نیز خواهد شد.
چقایی بیان می‌كند: به همین منظور و با توجه به نامگذاری امسال تحت عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال 9 طرح کتیرا و باریجه در استان مورد بهره‌برداری قرار گرفته که اشتغال‌زایی 11 هزار نفر روز در استان را به همراه داشته است.
مسئول بهره‌برداری گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی می‌افزاید: استان با توجه به وضعیت و شرایط آب و هوایی و رویش گیاهان دارویی ظرفیت کشت دیم گیاهان دارویی و صنعتی در اراضی و دیم‌زارهای ملی تخریب شده را نیز دارد.
چقایی ادامه می‌دهد: واگذاری و بهره‌برداری از گیاهان دارویی و صنعتی بر اساس تبصره 7 ماده 3 قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور و در قالب طرح مصوب بهره‌برداری باید انجام شود كه در این صورت متقاضیان بومی در اولویت خواهند بود.
وی می‌افزاید: با استناد به ماده 3 قانون جنگل‌ها و مراتع كشور برداشت هر گونه گیاه دارویی از سطح مراتع ممنوع است و در صورتی كه فردی چنین اقدامی را انجام دهد پیگرد قانونی خواهد داشت و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

خطر انقراض برخی از گونه‌های گیاهی
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز می‌گوید: اكنون 3 گونه گیاهی مرتعی استان در معرض انقراض قرار دارند. این در حالی است كه تداوم خشکسالی‌ها در چند سال گذشته سبب تشدید این مهم شده است، بنابراین در این زمینه باید تدابیر و راهكارهای مناسبی اتخاذ شود.
«یوسف یوسفی »بیان می‌كند: از 10 گونه گیاهان مرتعی در استان، در مورد 6 گونه از آنها اطلاعات بسیار كمی وجود دارد، 3 گونه در وضعیت آسیب‌پذیر و یک گونه در وضعیت کم خطر هستند و 3 گونه موسیر، آنغوزه و بادرنجبویه دنایی به دلیل وقوع خشکسالی، پراکنش محدود جغرافیایی و برداشت بی‌رویه و غیر اصولی از مراتع در معرض انقراض قرار دارند.
وی ادامه می‌دهد: با توجه به وضعیت و شرایط تالاب كویری میقان در اراك با وجود اهمیت كاشت گیاه قره‌داغ در این منطقه بر اساس تحقیقات اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت، گونه گیاهی قره‌داغ نیز در معرض تهدید قرار دارد، البته با تخصیص اعتبارات و توجه ویژه این مشكل رفع می‌شود. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  می‌افزاید: از مهم‌ترین عواملی كه زمینه‌ساز تخریب، تهدید و از بین رفتن گونه‌های گیاهی می‌شود، می‌توان به تغییر اقلیم و بحران‌های اقلیمی از جمله خشکسالی‌ها، تغییر کاربری اراضی، چرای بی‌رویه دام و برداشت بیش از حد از سفره‌های آب زیرزمینی اشاره كرد كه بخش‌های مختلف باید به نوبه خود ورود كنند تا مشكل رفع شود.
یوسفی اظهار می‌کند: نقش گونه‌های گیاهی در اكوسیستم و طبیعت به طوری است كه بسیاری از گونه‌های گیاهی و مرتعی نقش کلیدی در این بخش ایفا می‌كنند كه با نبود یكی از این گونه‌ها آسیب‌های جدی و خسارت‌های جبران ناپذیر در منطقه ایجاد می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code