موضوعات
مرکزی

عمرمان در ترافیک می‌گذرد

نویسنده:
ترافیك زاییده زندگی مدرن است كه تبعات روانی و اجتماعی خاص خود را دارد. با توجه به تأثیر این مشكل بر سلامت روانی و اجتماعی شهروندان، رفع این معضل از اهمیت بسیار برخوردار است...
1394/09/07
ترافیك زاییده زندگی مدرن است كه تبعات روانی و اجتماعی خاص خود را دارد. با توجه به تأثیر این مشكل بر سلامت روانی و اجتماعی شهروندان، رفع این معضل از اهمیت بسیار   برخوردار است. مسئولان حوزه ترافیك باید از افراد فنی و تحصیل كرده در این رشته انتخاب شوند و برای ساماندهی ترافیك شهری برنامه‌ای تخصصی داشته باشند. مدیریت ترافیك یك شهر باید در اختیار فردی قرار گیرد كه در این زمینه تحصیلات دانشگاهی داشته باشد و از نیروهای فنی استفاده كند، در این صورت است كه می‌توان به حل مشكلات ترافیكی و به دنبال آن آرامش و سلامت روان شهروندان امیدوار بود. بسیاری از كشورهای پیشرفته به خصوص كشورهای اروپایی و آمریكایی راهکارهای علمی، جدید و خلاقانه را برای حل این مشكل دنبال می‌كنند. به هر حال شهروندان با مشكلات ناشی از  ترافیك دست و پنجه نرم می‌كنند، دیر رسیدن به محل كار، تحمل صدای بوق‌های ممتد و ناهنجار وسایل نقلیه، ناهماهنگی در رانندگی، پیاده و سوار كردن مسافر در هر نقطه از خیابان توسط تاكسی و اتوبوس رعایت نكردن قوانین راهنمایی و رانندگی و كم‌حوصلگی رانندگان سبب شده تنش‌های عصبی شدت و قوت بیشتری بگیرد. به دلیل اهمیت این موضوع با ابراهیم فراهانی، مدرس گروه روان‌شناسی و مشاوره دانشگاه فرهنگیان اراک به گفت و گو نشستیم كه در ادامه می‌خوانید.
  • تاثیر نابسامانی ترافیك بر سلامت شهروندان چیست؟
یکی از مهم‌ترین پیامدهای نابسامانی ترافیك شهری، علاوه بر عوارض اقتصادی، اجتماعی، جسمی و مرگ و میر ناشی از ترافیک، عوارض روانی است. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد که آلودگی‌های صوتی و خستگی‌های مزمن جسمی و روانی ناشی از ترافیک، آستانه تحمل افراد را کاهش می‌دهد و منجر به حوادث دیگری می‌شود.
استرس، اضطراب و پرخاشگری از عوارض روانی ناشی از ترافیک است.در هر صورت ترافیک یکی از جنبه‌های جدایی ناپذیر زندگی كنونی مردم در کشور و کلانشهر اراک است که گریز از آن در برخی از شهرهای بزرگ بدون استفاده از نیروی متخصص و فنی امکان‌پذیر نیست.
  • عوامل ترافیكی آسیب  ‌‌رسان به سلامت روان‌كدامند؟
نشستن طولانی‌مدت پشت فرمان اتومبیل، خستگی ناشی از نداشتن تحرک، مصرف دارو، آلودگی صوتی و آلودگی هوا، رعایت نكردن مقررات و قوانین راهنمایی و رانندگی، استاندارد نبودن خودروها و استاندارد نبودن خیابان‌ها به ویژه وجود معابر هم سطح از عوامل ترافیكی آسیب‌رسان به سلامت روان هستند.
در بسیاری از موارد ترافیک سبب اختلال در تصمیم گیری به موقع هنگام رانندگی و برانگیختن خشم و اضطراب رانندگان و در ‌‌نتیجه بروز حوادث مختلف ترافیکی و برخوردهای ناشی از آن می‌شود.
  • برای رفع عوارض جسمی و روانی ترافیك به چه مواردی نیاز است؟
رضایت اجتماعی تأثیر معناداری بر رفتارهای جمعی از جمله رفتارهای ترافیکی شهروندان دارد. اصولاً این موضوع یکی از خصوصیت‌های جامعه‌های ایده‌آل و توسعه یافته است. رضایت‌ اجتماعی زمانی حاصل می‌شود که هر یک از اعضای جامعه خود را در برابر تمام همنوعان خویش مسئول بدانند و برای حقوق یكدیگر احترام قائل شوند.
  • در واقع وضعیت اقتصادی در میزان رضایت جامعه و نیز رفتارهای اجتماعی افراد بسیار موثر است.
بدون تردید ناتوانی شهروندان در پاسخ‌گویی به بخشی از نیازهای معیشتی خود و خانواده‌شان که زندگی فردی و اجتماعی آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در بروز برخی رفتارهای خشونت بار ترافیکی تأثیر گذار است.
توجه به تبعات روانی ناشی از ترافیک امری ضروری است. آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد برنامه‌ریزی صحیح و علمی برای پیشگیری از عوارض جسمی، روانی و اجتماعی ناشی از ترافیک است.
  • عوامل کاهش عوارض ترافیک كدامند؟
عوامل کاهش عوارض ترافیک به 3 دسته طولانی‌ مدت، میان مدت و کوتاه مدت تقسیم می‌شوند.اقدامات زیربنایی یا طولانی مدت از جمله اصلاح ساختارها و قوانین راهنمایی و رانندگی، استاندارد سازی معابر خیابان‌ها، افزایش کیفیت و استاندارد کردن اتومبیل‌های تولید داخل از عوامل کاهش عوارض ترافیک به شمار می‌روند.
  • برنامه‌ریزی‌های طولانی مدت و اندیشیدن تمهیدات لازم برای کاهش ترافیک در شهر‌ها از سوی دولت تأثیر مهمی در کاهش عوارض روانی و اجتماعی ترافیكی دارد.
ارتقای سطح سواد همگانی از اقدامات میان مدت است. فرهنگ سازی در جامعه، رعایت حقوق شهروندی، آموزش مدیران و مأموران راهنمایی و رانندگی وتوسعه ناوگان حمل و نقل عمومی نیز در این دسته می‌گنجند.
  • چه مواردی می‌تواند صدمات روانی ناشی از ترافیك را كاهش ‌دهد؟
نوشیدن آب یا خوردن آب‌میوه و مدیریت زمان از آن دسته اقدامات کوتاه مدت است كه می‌تواند در كاهش صدمات روانی ترافیک موثر باشد. فراهم کردن شرایط مناسب توسط راننده هنگام رانندگی مانند شنیدن موسیقی ملایم، استراحت کافی قبل از رانندگی، استفاده نكردن از تلفن همراه و اجتناب از مکالمه‌های طولانی و بحث و جدل که باعث تنش روانی در فرد می‌شود، مدیریت خشم و مصرف نكردن داروهای خواب‌آور و اعتیادآور در کاهش عوارض ترافیکی تأثیر دارد.
ترویج فرهنگ شادی و نشاط از دیگر عوامل اساسی برای تأمین رضایت اجتماعی است. جوامعی که شادی و نشاط در آنها توسعه یافته افراد آن از ظرفیت بالایی برای مقابله با خشم و رفتارهای خشونت آمیز برخوردارند، اما برعکس در جوامعی كه شور و نشاط در آنها نیست، مردم در رفتارهای اجتماعی خود غمگین و در رفتارهای ترافیکی خویش خشمگین هستند و نحوه رانندگی آنها پر خطر است.
  • بدون تردید مردمی که از زندگی خود رضایت دارند، کمتر مرتکب خطا می‌شوند و کمتر رفتارهای پر خطر از خودشان نشان می‌دهند.
خستگی، اضطراب، کج خلقی، مسمومیت، بیماری قلبی و سرطان از عوارض منفی ماندن در ترافیک است که بسیاری از مردم هنوز روش‌های مدیریت و کنترل آن را نمی‌دانند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code