موضوعات
مرکزی

طبیعت افسانه‌ای و چشمه‌های خروشان شازند

نویسنده: مهسا شاه‌منصوری/ اراك‌ـ خبرنگار
شازند منطقه‌ای زیبا، خوش آب و هوا و دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی در استان است. وجود کوه‌های مرتفع، چشمه‌های خروشان و دشت‌های سرسبز این سرزمین را به افسانه‌ها تشبیه می‌كند...
1396/06/08
 شازند منطقه‌ای زیبا، خوش آب و هوا و دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی در استان است. وجود کوه‌های مرتفع، چشمه‌های خروشان و دشت‌های سرسبز این سرزمین را به افسانه‌ها تشبیه می‌كند.  شازند با استان‌های همدان و لرستان هم مرز و دارای آب و هوای کوهستانی است. این منطقه تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سردی دارد و به علت بارندگی فراوان، روستاها و کوه‌های اطراف آن بسیار مناسب برای گردشگری است.

سراب عباس‌آباد و چشمه عمارت
سراب عباس‌آباد و چشمه عمارت از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین چشمه‌های این منطقه هستند که هم‌اكنون احداث منطقه تفریحی و گردشگری در اطراف آن، مسافران زیادی را جذب كرده است. فاصله چشمه عمارت تا شازند از راه قدمگاه ۲۲ کیلومتر و میزان آبدهی این چشمه در سال‌های مختلف با توجه به ریزش بارندگی متفاوت است، اما میزان آبدهی این چشمه را نزدیک به 800 لیتر در ثانیه تخمین زده‌اند.
این چشمه یکی از سرچشمه‌های رودخانه شرا به شمار می‌رود که خود شاخه اصلی رودخانه است. راه دسترسی به سرچشمه عمارت از اراک از دو راهی شازند و روستای قدمگاه است.  چشمه عمارت در کنار روستای عمارت قرار دارد و مسجد باب‌الحوائج روستای عمارت  روی یکی از چشمه‌های این دریاچه احداث شده و وجود چشمه در صحن مسجد زیبایی و جلوه خاصی به سرچشمه عمارت داده است.

چشمه مشهور عباس‌آباد
چشمه عباس‌آباد در شرق  شازند و در دامنه شمالی رشته کوه راسوند و در جنوب دشت شازند واقع شده است كه میزان آبدهی این چشمه به طور متوسط حدود 250 تا 300 لیتر در ثانیه است. ارتفاع این چشمه از سطح دریا 1900متر است. از آب این چشمه كه از کیفیت خوبی برخوردار است، روستاهای عباس‌آباد، اکبرآباد و قسمتی از شازند برای کشاورزی و آشامیدن استفاده می‌کنند.

افسانه کیخسرو در چشمه بلاغ حک
چشمه بلاغ حک در 7 کیلومتری شمال غرب شازند در دامنه جنوبی کوه راسوند در کنار کوه بلاغ واقع شده است. چشمه بلاغ حک از مکان‌های اسطوره‌ای ایران است و داستان کیخسرو و غار کیخسرو را به این چشمه ربط داده‌اند به طوری که می‌گویند کیخسرو قبل از این‌که به غار پناه ببرد خود را در این چشمه شست‌وشو داده و سپس به غار پناه برده است.

چشمه اسکان، تفرجگاه قدیمی مردم اراك
چشمه اسکان در فاصله 9 کیلومتری شمال غرب شازند در دامنه کوه لجور و در نزدیکی روستای اسکان واقع شده است. این چشمه با فاصله کمی در سمت شمال جاده اراک- بروجرد قرار دارد. چشمه اسکان در پای کوه زیبای لجور و در کنار رودخانه سرسبز و پر آب شرا چشم‌انداز زیبایی به وجود آورده است كه آوازه آن بیشتر مردم را برای تفریحات یك روزه و هفتگی به سمت خود می‌كشاند.

چشمه قاقان
در گردنه قاقان چندین چشمه پر آب وجود دارد، اما چشمه قاقان كه در ارتفاع 2150 متری از سطح دریا قرار گرفته مهم‌ترین آنها به شمار می‌رود. دسترسی به این چشمه زیبا از طریق جاده‌ای که تجره را به قاقان از طریق گردنه قاقان وصل می‌کند، امکان پذیر است. کیفیت خوب آب این چشمه و اهمیت آن برای کوهنوردان قابل توجه است.

چشمه پنجه‌علی
چشمه پنجه‌علی در شمال غرب شازند و در مسیر جاده اصلی اراک- بروجرد واقع شده است و در دامنه کوه پنجه‌علی و نزدیکی کوه قازک قرار دارد. این چشمه از مکان‌های زیبا و دیدنی شازند و استان مرکزی به شمار می‌رود و دسترسی به این چشمه از راه اصلی اراک- بروجرد امکان پذیر است. در کنار این چشمه بنایی زیبا و استخری جذاب و دل‌انگیز ساخته شده است. این چشمه بر خلاف سایر چشمه‌های شازند عمومی نیست و برای بازدید از آن نیاز به اخذ مجوز از آموزش و پرورش شهرستان شازند دارد.

جلوه زیبای درختان کهنسال در چشمه دو خواهران
چشمه دو خواهران در شرق دشت شهر آستانه در دامنه جنوب غربی رشته کوه راسوند واقع شده است. راه دسترسی به این چشمه از طریق جاده شازند- نورآباد است. چشمه دو خواهران در بالای روستای دو خواهران قرار گرفته و برای عامه مردم و اهالی روستایی دوخواهران، این چشمه جنبه قدسی و زیارتی دارد. در مسیر این چشمه تا روستای دو خواهران درختان کهنسالی مانند گردو، صنوبر و بید  وجود دارد که منظره زیبایی به این چشمه داده است. همچنین در این چشمه 2 تونل به صورت غار موجود است. یک تونل که از آن آب چشمه بیرون می‌زند و ارتفاع آن نزدیک به 2 متر و عمق آن حدود 8 متر است. در بالای این تونل، تونل دیگری وجود دارد که بیش از 10 متر عمق دارد. این 2 تونل معروف به غار دو خواهران است که طبق اعتقاد اهالی روستای دو خواهران، دو خواهران از نوادگان امام علی(ع) در داخل این غار غایب و مخفی بوده‌اند.

در منطقه چال خاتون شکار ممنوع است
منطقه شکار ممنوع چال خاتون شازند به عنوان یک زیستگاه طبیعی با 13 هزار و 897 هكتار وسعت و اكوسیستم كوهستانی، تپه ماهوری و دشتی، یكی از چشم‌اندازهای زیبای طبیعی استان را به خود اختصاص داده و از نظر ظرفیت‌های تنوع زیستی گیاهی و جانوری غنای زیادی دارد. منطقه چال‌خاتون شازند با بهره‌مندی از منابع آبی دایمی و فصلی، تركیبی از مراتع سرسبز و نواحی صخره‌ای و دشت، برای زیست حیات وحش بسیار مساعد است و مجموعه‌ای از انواع گونه‌های گیاهی و جانوری را در خود جای داده است.
این منطقه از نظر جغرافیای گیاهی به ناحیه ایرانی- تورانی تعلق دارد و طیف متنوعی از گیاهان علفی، بوته‌ای و درختچه‌ای را در خود دارد. منطقه چال‌خاتون شازند تا چند سال گذشته یكی از شكارگاه‌های آزاد استان بود كه با توجه به ظرفیت‌های بالقوه طبیعی و تنوع زیستی با ارزش با حمایت محیط زیست كشور منطقه شكار ممنوع اعلام شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code