موضوعات
مرکزی

صعود اجاره بها در ركود بازار مسكن

نویسنده: عصمت نجفی/ اراك- خبرنگار
یكی از مسائلی كه در چند سال گذشته مشكلات بسیار جدی برای شهروندان به همراه داشته ساخت و ساز، خرید و فروش و به خصوص رهن و اجاره مسکن بوده است...
1396/06/22
یكی از مسائلی كه در چند سال گذشته مشكلات بسیار جدی برای شهروندان به همراه داشته ساخت و ساز، خرید و فروش و به خصوص رهن و اجاره مسکن بوده است.
بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی بانك مرکزی و فراز و نشیب‌های پر ابهام بازار مسكن و همچنین نبود چشم‌انداز روشن به نظر می‌رسد باید با دقت و احتیاط بیشتری در این عرصه فعالیت كرد.
در این سال‌ها با وجود ركود در این حوزه، اما اجاره و رهن مسكن همواره سیر صعودی را می‌پیماید. این در حالی است كه تیر خلاص افزایش كرایه را تصمیمات دولت در زمینه كاهش سود سپرده بانكی به این بخش زد.
امسال نیز این مساله در تمام كشور و در شهرهای مختلف استان سایه افكنده و قیمت اجاره و رهن در حال افزایش است.

شوك اجاره در اراك
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاك اراك  می‌گوید:  امسال شوك اجاره‌ای در اراك وجود داشته است و در واقع می‌توان گفت مشكلات  اجاره و رهن مسكن امسال نیز مانند سال گذشته به قوت خود باقی است.
«محمود نوروزی» بیان می‌كند: تورم بیش از حد در حوزه مسكن سبب شده مالكین متقاضی افزایش اجاره شوند، البته در این زمینه سیاست‌های پولی و بانكی نیز تأثیرگذار بوده است.
وی ادامه می‌دهد: یكی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌كننده در خرید و فروش و رهن و اجاره توافق در عرضه و تقاضا بین مالكین و مصرف كنندگان است كه در رابطه با این توافقات این مصرف كننده است که در نهایت ضرر  می‌کند.
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاك اراك می‌افزاید: در زمینه خرید و فروش می‌توان گفت در چند سال گذشته روند رو به افت بوده و تا زمانی كه در این حوزه تدابیر و راهكارهای كارشناسانه‌ای اتخاذ نشود قطعا شرایط تغییر چندانی نخواهد كرد.
نوروزی با اشاره به كاهش نرخ سود سپرده بانكی اظهار می‌کند: اگر در این رابطه از سوی مسئولان راهكارهای لازم ارائه نشود در آینده افزایش اجاره‌ و کمتر شدن رهن را خواهیم داشت، زیرا در این شرایط اقتصادی بیشتر مالكان به دنبال دریافت اجاره هستند و پول رهن به دلیل كاهش سود سپرده نمی‌تواند تفاوت قیمت اجاره را جبران كند.
وی می‌گوید: البته این مساله شهر به شهر متفاوت است و در برخی از شهرها این قیمت‌ها ثابت مانده است. می‌توان گفت اجاره‌بها در برخی از مناطق بسته به موقعیت و جایگاه در حدود 30 تا 40 درصد افزایش داشته است.

شرایط بحرانی‌تر مسكن در تفرش نسبت به سال گذشته
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاك تفرش هم می‌گوید: اکنون شرایط اقتصادی و بازار مسكن بسیار بد است و مصرف كننده در حد توان خود به دنبال منازلی با اجاره بهای بسیار کمتر است.
«ناصر سعدی» بیان می‌کند: بزرگترین ضربه‌ای كه در چند سال گذشته به بنگاه‌های معاملات ملكی وارد شد، پیشنهاد كد رهگیری توسط سازمان مسكن بود كه خوشبختانه از سال گذشته حذف شده است.
وی ادامه می‌دهد: البته  مشكل دیگری كه این حوزه را درگیر كرده، ممنوع كردن پیش فروش است كه ضررهای بسیار زیادی را متوجه مالكان خواهد كرد.
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاك تفرش می‌افزاید: وضعیت بد اقتصادی، نبود نقدینگی و گرانی بدون قید و شرط و یا به عبارتی قیمت حبابی در حوزه مسكن تأثیرگذار بوده است.
سعدی اظهار می‌کند: سال گذشته نسبت به امسال وضعیت بهتر بود. همچنین با توجه به اینكه استان‌ها و شهرستان‌های دیگر از تهران تبعیت می‌کنند خرید و فروش و رهن و اجاره در تمام كشور نیز به همین شكل دنبال می‌شود.
وی می‌گوید: به همین دلیل تلاش كرده‌ایم كه بتوانیم رشد اجاره در شهر را بین 10 تا 15 درصد نگه داریم، اما در نهایت مالك تعیین كننده قیمت ملك است و در صورتی كه فردی با شرایط ایده‌آل پیدا نشود مالك حاضر به اجاره نمی‌شود و ملك خود را خالی نگه می‌دارد.

 وضعیت خرید و فروش و رهن و اجاره در دلیجان
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاك دلیجان هم می‌گوید: ركود در حوزه مسكن یك مشكل سراسری است و وضعیت خرید و فروش و رهن و اجاره در شرایط صعودی قرار گرفته كه مشكلات بسیار جدی را برای شهروندان ایجاد كرده است.
«مرتضی عرب» بیان می‌كند:  با توجه به اینكه سود سپرده‌ها كم شده قیمت‌ها افزایش داشته و این مساله نیز یكی دیگر از دلایل تأثیرگذار در زمینه مشكلات موجود در حوزه مسكن است.
وی ادامه می‌دهد: خرید و فروش مسکن همچنان راکد است و تاكنون شاهد هیچ گونه رونقی در این حوزه نبوده‌ایم و اگر در این زمینه اقدامات كارشناسانه و هدفمندی انجام نشود این مشكلات در سال آینده نیز به قوت خود باقی خواهد ماند.

وضعیت نامناسب ساخت و ساز در ساوه
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاك ساوه نیز می‌گوید: اکنون شرایط رهن و اجاره در ساوه بسیار اسفبار است، زیرا در این شهر با توجه به مهاجرپذیر بودن شهرداری و اصولا مجموعه مدیریت شهری به ساخت و ساز روی خوشی نشان نمی‌دهد.
«جلال‌الدین یاوری» بیان می‌کند: اصل و پایه اقتصاد كشور در شرایط كنونی نه نفت است و نه صدور آب، بلكه اگر ساخت و ساز رونق بگیرد، چندین هزار شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد شد و قطعاً بسیاری از مشكلات از پیش رو برداشته خواهد شد.
وی ادامه می‌دهد: در حوزه ساخت و ساز پول‌های اخذ شده توسط دارایی و عوارض سنگین ركود مسكن را 2 برابر كرده كه در این زمینه باید مشكلات به صورت ریشه‌ای و زیربنایی رفع شود.
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاك ساوه می‌افزاید: متأسفانه هم‌اكنون قانون منع پیش فروش ساختمان مشكلات حوزه مسكن را 2 برابر كرده است. این قانون بدون توجه به زیرساخت‌ها وضع شده و باعث شده با تولید و عرضه كم و همچنین بالا بودن تقاضا مشكلات چندین برابر شود.

تقاضای زیاد برای رهن و اجاره در محلات
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاك محلات هم می‌گوید: در مورد اجاره و رهن در مقایسه با سال گذشته تقاضا بیشتر شده و در این حوزه نسبت به بخش خرید و فروش افزایش وجود داشته است.
«محمد جواد بنی‌اسدی» بیان می‌کند: از ابتدای سال تاكنون اگر افزایش رهن و اجاره 50 درصد بوده خرید و فروش 20 درصد شده است، زیرا محلات یك شهر مهاجر پذیر است. به همین دلیل پذیرای تعداد زیادی از افراد از شهرهای نزدیك مانند خمین و روستاهای این شهر برای پیدا كردن شغل است.
وی ادامه می‌دهد: بیشتر این افراد برای اینكه بتوانند در محلات ماندگار شوند باید به دنبال رهن و یا اجاره خانه باشند و در واقع می‌توان گفت بیشتر قولنامه‌ها مربوط به افرادی است كه از شهرهای دیگر به این شهرستان می‌آیند.
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاك محلات می‌افزاید: اما در شرایط كلی باید گفت كه هم‌اكنون ركود كامل در اقتصاد و جامعه به ویژه در بخش مسكن حاكم است كه در این زمینه توسط برنامه‌ریزان این حوزه باید اقدامات مناسبی صورت پذیرد.

كاهش 53 درصدی معاملات بخش مسكن در خمین
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاك خمین نیز می‌گوید: در خمین تاكنون معاملات انجام شده در تمامی بخش‌های مسكن از جمله خرید و فروش و رهن و اجاره حدود 53 درصد كاهش داشته است.
«محسن ابراهیمی» بیان می‌کند: از ابتدای سال گذشته تا 15 شهریور 290 معامله انجام شده كه این میزان از ابتدای امسال تاكنون 132 مورد بوده است دلایل مختلفی از جمله مشكلات نقدینگی و پولی و بانكی مانند سایر بخش‌های كشور در این حوزه دخیل است.

258-(1).jpg

 ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code