موضوعات
مرکزی

صدای رسای مردم در هیأت دولت

نویسنده: بیژن کیامنش
دکتر نجفی نخستین شهرداری است که با ملاحظات صرفاً کارشناسانه و نه لزوماً سیاسی، برای اداره ابرشهر تهران انتخاب شده است...
1396/06/22
دکتر نجفی نخستین شهرداری است که با ملاحظات صرفاً کارشناسانه و نه لزوماً سیاسی، برای اداره ابرشهر تهران انتخاب شده است.
پیچیدگی‌هایی که ترافیک شهر را سال به سال بغرنج‌تر کرده است در کنار شکنندگی‌های اعجاب‌آور محیط‌زیست و نیز آلودگی فزاینده هوای تهران و از همه مهم‌تر سامانه تودرتوی تصمیم‌گیری که آغاز و انجام آن معمولاً ناپیدا و ناشفاف بوده است، شورای شهر تهران را بر آن داشته است که شهردار تهران را با نگرشی استراتژیک و با نگاهی مسئولانه به امروز و فردای تهران انتخاب کنند. اما آیا تهران با قلکی خالی که به دست شهردار جدید افتاده است می‌تواند شهر را در مسیر پیچیده و پرسنگلاخ توسعه قرار دهد؟
بدهی کلان تهران که از 18 تا 60 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود، گزینه‌های بسیار محدودی را برای تحول و توسعه پیش روی شهردار جدید قرار می‌دهد. اما توانمندی‌های مدیریتی دکتر نجفی در کنار نگرش‌های اعتدالی و توان فوق‌العاده ایشان برای تعاملات نجات‌بخش، فرصتی بی‌مانند برای امروز و فردای تهران پدید آورده است.
یکپارچه‌سازی هوشمندانه امکاناتی که معمولاً در نهادها و سازمان‌های گوناگون به‌خوبی دیده نمی‌شوند در کنار هم‌افزایی‌هایی که از همکاری‌ها و هماهنگی دولت و شهرداری پدید می‌آید، به‌طور طبیعیفرصت قابل توجهی است که بسیج خلاقانه و مؤثر آنها فقط نیازمند نگرش جامع، توسعه‌گرا و مسئولانه است؛ رخداد منحصربه‌فردی که با انتخاب دقیق و کارشناسانه دکتر نجفی از سوی اعضای شورای شهر کاملاً در دسترس و قابل تحقق ارزیابی می‌شود.
اما به‌تازگی دکتر نجفی، شهردار کلانشهر تهران، جمله کوتاهی را در گفت‌وگو با اهالی رسانه مطرح کرده‌اند که نشانه‌ای روشن از وقوع تکانه‌های پرانرژی سازندگی در پیکره این سازمان گسترده است. وی گفته است: «می‌کوشم صدای شهرداری‌ها و مردم در هیأت دولت باشم.»سادگی این جمله ممکن است مانع از دریافت صریح و سریع راهبردهای قدرتمند درونی این کلمات شود. افزون بر این دکتر نجفی گفته است که 76درصد مردم ایران شهرنشین هستند و من صدای این 76درصد در دولت خواهم بود.اهمیت این جمله در آن است که شهرنشینان، به‌ویژه طبقات متوسط شهری، دیگر به‌عنوان توده‌های بی‌شکل و گم‌شده در شهرها تلقی نخواهند شد، بلکه خواست و سلیقه آنان برای نخستین بار در عالی‌ترین سطح مدیریتی کشور دیده خواهد شد و در سرفصل‌های سامانه برنامه‌ریزی شهری نیز انعکاس خواهد یافت.
به هر حال طرح یاد شده در هر سطحی که به اجرا درآید با پیامدهای وسیعی در حوزه‌های گوناگون شهری و شهروندی همراه خواهد بود. مهم‌تر آنکه برای نخستین بار در صد سال تاریخ  بلدیه ایران، مدیریت شهرداری تهران به همراه میلیون‌ها شهروند این ابر شهر، حرکتی آرام و سنجیده را در مسیر همگرایی با مردم آغاز خواهد کرد؛ رویکردی خلاق و عقلانی که شعار «شهر از آن شهروندان است» را در کمترین زمان به آزمون می‌گذارد.مسیر یادشده راهبرد آزمایش‌شده‌ای است که ابرشهرهای بزرگ جهان را در پنج دهه گذشته، به توسعه پایدار رهنمون شده است. به سخن دیگر ساختارها و نهادهای ملموسی در این دست شهرها شکل گرفته‌اند که مسئولیت‌پذیری مردم را در قبال شهر و توسعه شهری پیوسته آگاهانه‌تر کرده‌اند.
مطمئناً بحث راهبردی شفافیت که بارها از سوی دکتر نجفی به‌عنوان رویکردی فراگیر در حوزه‌های مختلف مدیریتی مطرح شده است، اشاره به شکل‌گیری چنین ساختارهایی داشته است. در چنین هنگامه‌ای است که رسانه‌ها و تأثیرگذاری آنها در موفقیت و یا شکنندگی یک طرح به آزمون گذاشته می‌شود.
در واقع رسانه‌هایی که توان کارشناسی خود را در مواجهه با چالش‌های گوناگون ارتقا داده‌اند برای اجرای دیدگاه‌های مدیریتی دکتر نجفی به‌عنوان شهردار تهران، باید قدم به میدان همکاری و همیاری بگذارند.طرح کارشناسانه رویکردهای شهری و انعکاس حرفه‌ای آنها با معیارهای اخلاقی و علمی، مسیری را پیش روی مسئولان قرار خواهد داد که برنامه‌ریزان شهری، بدون نگرانی از مقاومت‌های ناشی از تحلیل‌های غلط، به دگرگونی ساختارهای ناقص شهری اقدام کنند.
بیژن کیامنش
عضو شورای سردبیری گروه استان‌ها
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code