موضوعات
مرکزی

سند توسعه روستایی؛ نیازمند بازنگری در برنامه ششم

نویسنده: ماندانا مجنونی/ اراك- خبرنگار همشهری
توسعه همه جانبه روستاها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به نحوی كه می‌تواند در ماندگاری روستاییان در روستاها و جلوگیری از مهاجرت این افراد به شهرها تأثیر بسزایی داشته باشد...
1396/05/22
 توسعه همه جانبه روستاها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به نحوی كه می‌تواند در ماندگاری روستاییان در روستاها و جلوگیری از مهاجرت این افراد به شهرها تأثیر بسزایی داشته باشد.
البته توجه به این نكته كه توسعه روستایی به معنی حفظ یا گسترش روستا نیست این باور باید در جامعه مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد.

 اهمیت بازنگری در سند توسعه روستایی
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار می‌گوید: بازنگری در سند توسعه روستایی باید در دستور كار قرار گیرد، زیرا این سند كه در گذشته تدوین شده است با منابع موجود هیچ همخوانی و هماهنگی ندارد.
«عزیز فیلی» بیان می‌کند: دلیل بازنگری در سند توسعه روستایی آن است كه در برنامه ششم توسعه در این سند 67 هدف پیش‌بینی شده كه با توجه به كمبود امكانات و منابع موجود رسیدن به این اهداف در مدت زمان 5 ساله برنامه ششم توسعه شدنی نیست.
وی ادامه می‌دهد: اهداف در نظر گرفته شده در سند توسعه روستایی تا حدودی از واقعیت فاصله دارد و آرمانی است، زیرا در تهیه و تدوین این سند به اعتبارات و منابع موجود هیچ توجهی نشده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار می‌افزاید: مطالعه كارشناسانه توسط مسئولان و شناخت دقیق از ظرفیت‌های روستاهای نقاط مختلف مرکزی می‌تواند در نتیجه گرفتن از این طرح موثر باشد، بنابراین باید برای عملیاتی كردن برنامه سند توسعه روستایی و اهداف در نظر گرفته شده در برنامه ششم توسعه تلاش خود را بیشتر كنیم.
فیلی اظهار می‌کند: هدف از اجرا و تدوین برنامه‌های در نظر گرفته شده در سند توسعه روستایی دستیابی به توسعه پایدار در روستاهاست و اگر در این سند بازنگری صورت نگیرد با توجه به نادیده گرفتن اعتبارات به طور یقین در پایان 5 سال هیچ‌كدام از اهداف مورد نظر در سند محقق نخواهد شد.
 وی می‌گوید: در زمینه توسعه پایدار در روستاها و ماندگاری روستاییان به ویژه جوانان در روستا اولین مشكلی كه باید رفع شود و در برنامه ششم توسعه در اولویت قرار گیرد، رفع کمبود آب در روستاهاست كه رفع این مشكل می‌تواند ماندگاری در روستاها را افزایش دهد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار بیان می‌کند: اقدامات مهم و تأثیرگذاری در چند سال گذشته در زمینه تأمین و توسعه زیرساخت‌های روستایی انجام شده، اما كافی نبوده و باید در سند توسعه روستایی به این موارد توجه و نگاه ویژه شود.

اهداف سند توسعه روستایی
مدیرکل دفتر روستایی استانداری نیز می‌گوید: تدوین سند توسعه روستایی استان با هدف تهیه نقشه راه توسعه برای مدیریت روستاها با محوریت دهیاری‌ها و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های بالقوه در روستاها در دستور كار قرار گرفته است.
«سعید فائض‌پور» بیان می‌کند: دهیاری‌ها و شورا‌های اسلامی روستا یكی از ظرفیت‌های بسیار مهمی است كه با اجرای سند توسعه روستایی و اولویت بندی برنامه‌های ضروری توسعه می‌تواند در زمینه رفع محرومیت در روستا بسیار نقش‌آفرین و تأثیرگذار باشد.
وی ادامه می‌دهد: در سند توسعه روستایی موارد بسیار مهم و كلیدی از جمله اشتغال و سرمایه‌گذاری، امور زیربنایی و مسائل فرهنگی و اجتماعی مورد توجه و نگاه ویژه قرار گرفته است، البته در زمینه تحقق تمامی اهداف سند توسعه روستایی مشكلاتی نیز وجود دارد كه باید بررسی و رفع شود.
مدیركل دفتر امور روستایی استانداری می‌افزاید: از مهم‌ترین مشكلاتی كه در عملیاتی كردن سند توسعه روستایی وجود دارد می‌توان به دسترسی سخت به سرمایه و امکانات، تمایل جوانان به مهاجرت از روستاها، کمبود سازمان‌های حمایت کننده و نبود یك صنعت كه بتواند برای جوانان روستا اشتغال‌زایی را به همراه داشته باشد، اشاره كرد.

توسعه پایدار روستایی
معاون عمران روستایی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان نیز در این رابطه می‌گوید: با توجه به اینكه سند توسعه روستایی شامل بخش‌های مختلفی برای دستیابی به توسعه پایدار در روستاهاست، بنیاد مسكن در زمینه اجرای طرح هادی و امور زیربنایی در روستاها فعالیت خوبی دارد.
«مهرشاد افروز» بیان می‌کند: سند توسعه روستایی در واقع یك سند بالادستی است كه تمامی اقدامات لازم برای توسعه پایدار در روستا باید براساس اهداف و بندهای این سند انجام شود.
وی ادامه می‌دهد: بنیاد مسكن استان در برنامه پنجم توسعه عملكرد خوبی در روستاها داشته است، اما كمبود اعتبارات سبب بروز مشكلاتی شده كه در صورت تخصیص اعتبارات به صورت كامل می‌توان به تمامی اهدافی كه جزو وظایف این اداره كل است، دست پیدا كرد. معاون عمران روستایی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه بنیاد مسكن استان در زمینه اجرای طرح هادی در روستاها تاكنون موفق عمل كرده، اظهار می‌كند: طرح هادی یک سند توسعه روستایی است كه روستا را با یک طرح اصولی، اساسی، جامع و کاربردی که شامل توسعه کالبدی و توسعه خدماتی است به سوی رشد و شكوفایی هدایت می‌كند. افروز می‌گوید: این سند برای مدت زمان 10 ساله تهیه می‌شود كه در آن وضعیت خیابان‌ها و معابر، مباحث فرهنگی و آموزشی ووضعیت اقتصادی كه در توسعه یك روستا نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری دارد مورد مطالعه قرار می‌گیرد . بعد از این اقدام یک دفترچه كه لازم‌الاجراست به تصویب می‌رسد.

   دستیابی به توسعه پایدار
«سعید فائض‌پور» مدیركل دفتر امور روستایی استانداری اظهار می‌کند: با توجه به اینكه سند توسعه روستایی اهدافی از جمله کاهش آسیب پذیری روستاها در مقابل بلایای طبیعی، تقویت پیوند شهر و روستا برای ایجاد بازار تولیدات جامعه روستایی و ارتقای صادرات تولیدات روستایی را دنبال می‌کند، باید تلاش كنیم تا علاوه بر بازنگری در این سند زیرساخت‌های لازم در روستاها برای دستیابی به توسعه پایدار ایجاد شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code