موضوعات
مرکزی

ساخت بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی كشور در دلیجان

نویسنده: مریم جباری/ اراك – خبرنگار همشهری
استفاده از سوخت‌های فسیلی با توجه به تغییراتی كه در آب و هوا ایجاد می‌کند و آلودگی‌های زیست محیطی که به همراه دارد، باید با ورود و استفاده از تكنولوژی‌های روز و مدرن كاهش پیدا كند. در این زمینه بهره‌گیری از انرژی‌های نو به عنوان انرژی‌هایی كه کمترین میزان آلودگی را دارند باید مورد توجه و در رأس برنامه‌های دولت قرار گیرد...
1396/06/22
استفاده از سوخت‌های فسیلی با توجه به تغییراتی كه در آب و هوا ایجاد می‌کند و آلودگی‌های زیست محیطی که به همراه دارد، باید با ورود و استفاده از تكنولوژی‌های روز و مدرن كاهش پیدا كند. در این زمینه بهره‌گیری از انرژی‌های نو به عنوان انرژی‌هایی كه کمترین میزان آلودگی را دارند باید مورد توجه و در رأس برنامه‌های دولت قرار گیرد.
علاوه بر این با توجه به اینكه منابع انرژی فسیلی در جهان روز به روز در حال كم شدن است به منظور پیشگیری از بحران انرژی حركت به سمت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و نوپدید به عنوان یك ضرورت باید مورد توجه و حمایت قرار گیرد .
استان مركزی در این زمینه تاكنون توانسته اقدامات خوبی را انجام دهد.
استفاده از انرژی‌هایی مانند انرژی خورشیدی، بادی و دریایی علاوه بر کاهش عوارض آلاینده‌های زیست محیطی نقش موثری در کاهش هزینه‌های مصرف کنندگان نیز دارد، بنابراین استان مركزی با توجه به اینكه ظرفیت‌های بالایی در انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله بادی و خورشیدی دارد در این حوزه مورد توجه سرمایه‌گذاران بسیار زیادی قرار گرفته است.
به همین منظور ساخت نیروگاه‌های خورشیدی در برخی از شهرهای مرکزی از جمله دلیجان مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی قرار گرفته است. از جمله ساخت یك نیروگاه با 30 مگاوات ظرفیت به عنوان بزرگترین نیروگاه خورشیدی در دلیجان با سرمایه گذاری یک شرکت چینی انجام خواهد شد.

آغاز عملیات اجرایی در زمستان
فرماندار دلیجان در این رابطه می‌گوید: در بازدید هیات سرمایه‌گذاری چینی در صورت نقطه‌یابی و جانمایی مراحل بعدی ساخت این نیروگاه در این شهرستان انجام خواهد شد.
«محمد كردی» بیان كرد: این نیروگاه به عنوان بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی كشور با سرمایه‌گذاری 45 میلیون دلاری در دستور كار قرار گرفته است. این در حالی است كه تمامی نیروگاه‌هایی كه تاکنون در کشور ساخته شده با ظرفیت 10 مگاوات بوده و برای نخستین بار نیروگاهی با چنین حجمی در ایران با سرمایه‌گذاری شرکت چینی احداث خواهد شد.
وی ادامه می‌دهد: با توجه به اینكه یكی از مشكلات و چالش‌هایی كه در صنعت استان مطرح است تأمین انرژی است با احداث این نیروگاه اقدام قابل توجهی به منظور تأمین انرژی پایدار و توسعه صنعت دلیجان و استان انجام خواهد شد.
فرماندار دلیجان می‌افزاید: یكی از مهم‌ترین مزیت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در اجرای این طرح وابستگی این شرکت به دولت چین است و این پروژه با مشخص شدن زمین و انجام مراحل نهایی واگذاری و تأمین زیرساخت‌های لازم از طریق فاینانس اجرا خواهد شد.
كردی اظهار می‌کند: با انجام جانمایی و واگذاری زمین به سرمایه‌گذار چینی قرار بر این است که مذاکره نهایی با این هیات چینی در مرکز استان انجام شود و پس از انعقاد قرارداد و در صورت تحقق تمامی این اهداف پیش‌بینی می‌شود از زمستان امسال عملیات اجرایی این پروژه در دلیجان آغاز شود.
وی می‌گوید: مركزی در حوزه صنعت از مزیت‌ها و ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است كه مهم‌ترین این موارد سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و نیروگاه برق خورشیدی است. علاوه بر این دلیجان به دلیل برخورداری از ظرفیت بالا و تأمین زیرساخت‌های صنعتی به ویژه تأمین برق پایدار به عنوان گزینه نهایی هیات چینی برای این پروژه در نظر گرفته شده است.
فرماندار دلیجان بیان می‌کند: طرح احداث نیروگاه خورشیدی در دلیجان اگر بر اساس زمان بندی در نظر گرفته شده انجام شود این پروژه در مدت زمان یک سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
كردی با اشاره به افق برنامه‌ریزی این شركت چینی ادامه می‌دهد: با توجه به اینكه افق برنامه‌ریزی این شرکت تا 100 مگاوات است در فاز نخست تا 30 مگاوات کار را شروع می‌کند و در برنامه توسعه‌ای خود این مهم را تا ظرفیت 100 مگاوات افزایش خواهد داد.

10متقاضی برای ایجاد نیروگاه خورشیدی در استان
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان  نیز می‌گوید: این استان با توجه به ظرفیت‌ها و شرایط آب و هوایی كه دارد، می‌تواند در زمینه تقویت و جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای ایجاد نیروگاه‌های بادی و خورشیدی گام‌های ارزنده‌ای بردارد.
«حسن میرزاخانی» بیان می‌كند: تاكنون 10 متقاضی سرمایه‌گذاری خارجی در زمینه ایجاد نیروگاه‌های بادی و به ویژه نیروگاه‌های خورشیدی در استان  اعلام آمادگی کرده‌اند كه تمامی این موارد باید بسیار دقیق و كارشناسانه مورد ارزیابی قرار گیرد.
وی ادامه می‌دهد: پرونده 5 سرمایه‌گذار ایجاد نیروگاه خورشیدی در استان آماده و زمین مورد نیاز برای احداث این نیروگاه‌ها پس از دریافت مجوز از کارگروه امور زیربنایی و تصویب آن در کمیسیون ماده 32 به آنها واگذار می‌شود كه یكی از این موارد احداث نیروگاه 30 مگاواتی در دلیجان است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان می‌افزاید: با توجه به شرایط آب و هوایی و وضعیت آلودگی استان با ایجاد هر نیروگاه در استان 10 درصد فضای سبز بر اساس دستور سازمان محیط زیست در همان نیروگاه باید ایجاد شود.
میرزاخانی اظهار می‌كند: متقاضیان زیادی در خصوص ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی در این استان وجود دارند که رفع مشکلات پیش روی این افراد ضروری است، همچنین توجه به انرژی‌های نو نقش موثری در کاهش آلودگی هوا دارد كه این مهم باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

   فراهم شدن مقدمات 10 طرح سرمایه‌گذاری خارجی
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار  می‌گوید: مقدمات 10 طرح سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه نیروگاه‌های خورشیدی در استان فراهم و مراحل واگذاری زمین به نیروگاه‌های خورشیدی، پیش‌بینی شده که این واحدها باید 20 درصد از اراضی خود را به فضای سبز تبدیل کنند.
«ظفر افشون» بیان می‌کند: با توجه به اهمیت توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در استان امکانات و تجهیزات 10 طرح سرمایه‌گذاری خارجی در بخش نیروگاه‌های خورشیدی در استان فراهم شده كه احداث نیروگاه خورشیدی در دلیجان یكی از این موارد است.
وی ادامه می‌دهد: مرکزی با قرار گرفتن در مرکز کشور، بالا بودن توان صنعتی، شرایط مطلوب و دسترسی آسان به بازار داخلی و خارجی از جایگاه خوبی برای حضور سرمایه‌گذاران برخوردار است و تسهیل سرمایه‌گذاری در این استان قطعاً حضور متقاضیان سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی و خدماتی را به همراه خواهد داشت.
افشون  می‌افزاید: اراک یکی از 8 کلانشهر آلوده کشور است که می‌طلبد برای کاهش آلاینده‌های زیست محیطی در این شهر بیش از پیش به استفاده از انرژی‌های نو توجه شود و به راحتی نباید این ظرفیت‌ها را نادیده گرفت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code