موضوعات
مرکزی

رفتار عادلانه مدیریت شهری؛ زمینه ساز توسعه اراک

نویسنده: انسیه بغدادی/ اراك‌ـ خبرنگار
اکنون در آستانه شروع به کار شورای اسلامی پنجم در اراک هستیم. قراراست مدیریت این کلانشهر به دست اعضای جدید و مدیریت تازنفس سپرده شود...
1396/05/21
اکنون در آستانه شروع به کار شورای اسلامی پنجم در اراک هستیم. قراراست مدیریت این کلانشهر به دست اعضای جدید و مدیریت تازنفس سپرده شود.
اگرچه مدیریت پیشین برای اعتلای مرکز استان گام‌های خوبی برداشته، اما این شهر برای رسیدن به توسعه مطلوب نیازمند برنامه‌های سنجیده تری است تا بتواند به نقطه ایده آل خود برسد.
شهرداری به عنوان یكی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین نهادهای اجتماعی در شهر نیازمند مدیریتی با برنامه، توانمند و متفكرانه است تا بتواند با اقدامات كارشناسانه، جسارت و زمان‌سنجی در جهت رفع مشكلات شهری و همچنین عمران و زیبا سازی گام بردارد.
با توجه به محدود بودن منابع بودجه‌ای شهرداری در كنار وظایفی كه بر عهده دارد، داشتن برنامه‌ای مدون به منظور ساماندهی به پروژه‌های نیمه تمام در سطح شهر و ایجاد منابع درآمد‌زا جزو مهم‌ترین مواردی است كه شهرداران باید به آن بپردازند.
مهندسان شهرسازی و كارشناسان مسائل شهری معتقدند كیفیت زندگی شهری و ایجاد زمینه برای درآمدزایی اقتصادی و تأمین بودجه و همچنین در اولویت قرار دادن نیازهای شهروندان  شاخصه‌ای مهم به منظور انتخاب شهردار است.  
شهرداری باید در زمینه رفع مشكلات شهری از ظرفیت كارشناسان، حوزه‌های علمی و مشاوران اقتصادی و عمرانی استفاده کند و تعامل بسیار خوب و سازنده‌ای با شهروندان داشته باشد.

 توسعه شهری نیاز به منابع درآمدزا دارد
یك كارشناس حوزه شهری با اشاره به اهمیت مدیریت شهری می‌گوید: توسعه شهری نیاز به برنامه و هدایت منابع درآمدزا و منابعی كه از سوی دولت در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد به سمت عمران، زیبایی و آبادی دارد.
«نجمه‌السادات مصطفوی» بیان می‌کند: با توجه به وجود صنایع متعددی كه در اراك قرار دارد، مدیریت شهری باید بتواند از این ظرفیت در زمینه توسعه همه جانبه شهر استفاده و بسیاری از مشكلات موجود در شهر را رفع كند.
وی ادامه می‌دهد: رشد اقتصادی به خودی خود نمی‌تواند در بالا رفتن كیفیت زندگی تأثیرگذار و كافی باشد. به طور مثال در اراك وجود صنایع مادر و توانمند نتوانسته است در زمینه توسعه شهر تأثیرگذار باشد و اراك به شهری بدون توسعه تبدیل شده است.
مصطفوی می‌افزاید: اراك شهری است توسعه نیافته با زیرساخت‌ها و منابع بودجه‌ای محدود كه حتی وجود صنایع بزرگ و کوچک هم هیچگاه زمینه توسعه این شهر را نتوانسته فراهم کند.

ضرورت توجه شهردار به فرهنگ شهری
یك استاد جامعه شناس دانشگاه آزاد اسلامی اراك نیز با اشاره به لزوم توجه شهردار به فرهنگ شهری و نیاز به توسعه فرهنگی در هر شهر می‌گوید: شهرها علاوه بر توسعه فیزیكی نیازمند توسعه فرهنگی نیز هستند، بنابراین ایجاد فرهنگ شهروندی در كنار استفاده از توانمندی همشهریان به منظور ایجاد شهری پاك و توسعه یافته یك نیاز مبرم در مدیریت شهری است.
«نرگس مولایی» بیان می‌كند: توسعه فرهنگی پیش نیاز توسعه اقتصادی است و این مهم تأثیر بسیاری در ایجاد و حفظ شهری مدرن دارد، بنابراین مدیریت شهری با توجه به این مساله باید بتواند در جهت رشد و ارتقای فرهنگ در جامعه با ارائه برنامه‌های فرهنگی گام بردارد.
وی ادامه می‌دهد: توسعه روابط انسانی و ایجاد هنجارهای مناسب در شهر علاوه بر كاهش بخشی از هزینه‌ها، زمینه را برای بروز برخی خلاقیت‌ها در اداره شهر و فرهنگ منطقه‌ای فراهم می‌كند.مولایی می‌افزاید: شهرداری باید در تمام نقاط شهر به خصوص مناطق حاشیه‌ای با عدالت رفتار کند و عملكرد خوبی ارائه دهد و خدمات قابل قبولی به شهروندان به ویژه در این مناطق داشته باشد.

رفاه عمومی؛ اصل مهم مدیریت شهری
عضو هیات معماری و شهر سازی دانشگاه آزاد اسلامی اراك نیز می‌گوید: تعامل بین مردم و قوانین در كشور یك گزینه مهم در مدیریت شهری است كه در این زمینه علاوه بر رفاه عمومی باید به زیرساخت‌ها و منابع نیز توجه شود. مدیریت یك كلانشهر مانند اراك نیازمند تخصص در حوزه مدیریت شهری در كنار تجربه است.
«سعید صالحی» با اشاره به انتخاب مدیران شهری در سال‌های گذشته بیان می‌كند: مدیریت همراه با تجربه می‌تواند چالش‌های شهری را به حداقل برساند. شهردار علاوه بر تحصیلات آكادمیك نیازمند تجربه نیز هست، زیرا تجربه می‌تواند گذر از پیچ و خم‌های مسیر توسعه را آسان كند.
وی ادامه می‌دهد: شهر موجود زنده‌ای است، بنابراین باید با این موجود زنده رفتاری درست و صحیح داشت. مدیریت شهری با این نگاه می‌تواند شهروندان را نیز به یاری بخواهد و در نگهداری و ساماندهی شهر تنها نماند.
این عضو هیات معماری دانشگاه آزاد اراك می‌افزاید: یكی از مشكلاتی كه ‌اكنون در اراک به چشم می‌خورد نبود مراكز اداری، پزشكی و یا برخی مراكز خرید در مناطق مختلف شهر است كه سبب افزایش ترافیك در مركز شهر شده است. مشكلات ایجاد شده در این بخش محصول تصمیمات مقطعی است كه باید در نگاه مدیریت شهری لحاظ شود.
صالحی اظهار می‌کند: تصمیمات زود هنگام نتیجه نبود برنامه، دور اندیشی و تجربه در حوزه مدیریت شهری است، بنابراین یك شهردار باید بتواند در ابتدا یك مساله یاب خوب باشد و سپس اقدام به حل آن كند.
وی می‌گوید: علت اصلی وجود مشكلات در اراك عملكرد مقطعی است و این رویكرد زمینه را برای عدم توسعه شهر فراهم كرده است.
این استاد دانشگاه اظهار می‌كند: مدیریت شهری باید بتواند با همراهی و مشاركت مردم در جهت رفع مشكلات شهر گام بردارد و در كنار توسعه و توازن شهری ارتباطی نزدیك با شهروندان داشته باشد.

ایجاد در آمد برای شهر
صالحی می‌گوید: درآمدزایی برای شهرداری نوعی علم است و توجه به پتانسیل‌های توریستی و محیط زیستی نیز می‌تواند در ایجاد درآمد بسیار مهم باشد، بنابراین مدیریت شهری در آینده باید این مساله هم را مورد توجه قرار دهد.
وی بیان می‌كند: یك مدیر توانمند شهروندان را در امور شهری مشاركت می‌دهد و بر اساس این مهم برنامه‌ریزی و شهر را اداره می‌کند.

   تعامل، الفبای توسعه شهری
عضو هیات معماری و شهر سازی دانشگاه آزاد اسلامی اراك می‌گوید می‌گوید: تعامل، الفبای توسعه شهری است كه معلول تجربه و تخصص است، افرادی كه به واسطه لابی و یا جناح گرایی وارد فعالیت‌های شهری و عمرانی می‌شوند، قطعاً نمی‌توانند در مراحل اجرایی درست عمل كنند.
« سعید صالحی اظهارمی کند: چالش عدیده‌ای كه مدیران امروز با آن سر و كار هستند درآمدزایی است، زیرا در قدیم منابع مالی از سوی دولت تأمین می‌شد، اما امروزه شهرداری‌ها باید خود درآمدزا باشند و منابع مالی خود را تأمین كنند، بنابراین برنامه ریزان شهری برای اجرای هر طرح ابتدا باید منابع درآمدی و پایداری این منابع را بررسی و سپس اقدام به اجرای آن كنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code