موضوعات
مرکزی

رانندگان تاكسی اراک امنیت شغلی ندارند

نویسنده: انسیه بغدادی/ اراك- خبرنگار
مشكلات اقتصادی معیشت رانندگان تاكسی را تحت تأثیر قرار داده و این افراد را با مشكلات بسیار جدی در زمینه شغلی و امرار معاش مواجه كرده است...
1396/07/19
مشكلات اقتصادی معیشت رانندگان تاكسی را تحت تأثیر قرار داده و این افراد را با مشكلات بسیار جدی در زمینه شغلی و امرار معاش مواجه كرده است.
افرادی كه با خودروهای شخصی اقدام به حمل و نقل مسافر می‌كنند موجب كاهش درآمد تاكسیدارانی كه درآمدشان از مسافركشی است و برای آن مالیات می‌پردازند، می‌شوند.
نبود سیاست‌های درست و مشخص به منظور مدیریت مشاغل زمینه را برای مسافرکشی افراد بیکار و یا شاغلینی كه به هر دلیلی شغل خود را از دست داده و یا از درآمد كافی برخوردار نیستند فراهم كرده و سبب بروز مشكلات جدی در سطح شهر برای خود این افراد و رانندگان تاكسی شده است.
از سوی دیگر علاوه بر مشكلات مذكور محرومیت از بیمه و فقدان یارانه‌های دولتی از مهم‌ترین مشكلات صنف رانندگان تاكسی در سراسر كشور و به ویژه اراك است كه در این زمینه دولت باید تدابیر و راهكارهایی را اتخاذ كند.

مشكل معیشتی تاكسیداران  
عضو هیات مدیره تعاونی تاكسیرانی اراک می‌گوید: هر شغلی سختی‌های خود را دارد، اما حضور خودروهای شخصی سبب شده است تا كسب و كار رانندگان تاكسی با ركود مواجه شود. همین مساله معضلات بسیار زیادی را برای این قشر ایجاد كرده است.
«حمیدرضا داوری» بیان می‌كند: افزایش تعداد افرادی كه با خودروهای شخصی اقدام به مسافركشی می‌كنند سبب شده تا تعادل میان عرضه و تقاضا به هم بریزد كه این وضعیت به صورت مستقیم درآمد تاكسیداران را تحت تأثیر قرار داده است.
وی ادامه می‌دهد: این افراد بدون آنكه مراحل اداری  لازم را مانند رانندگان تاكسی پشت سر بگذرانند به جا به جایی مسافران می‌پردازند، البته بسیاری از این افراد بازنشسته هستند و به دلیل مشكلاتی كه در زمینه تأمین معیشت زندگی دارند به مسافركشی رو آورده‌اند.
 عضو هیات مدیره تعاونی تاكسیرانی اراک می‌افزاید: كمبود شغل و بیكاری عواملی هستند كه سبب شده است تا شاهد حضور تعداد زیادی از افراد در این بخش باشیم. بنابراین مسئولان برای جلوگیری از این مشكل باید تمهیداتی را در نظر بگیرند، زیرا مسافر‌كشی یك شغل سخت و طاقت فرساست.
داوری اظهار می‌كند: اینكه هر فردی با مشكل بیكاری مواجه می‌شود به مسافركشی می‌پردازد مشكلات زیادی را برای رانندگان تاكسی ایجاد می‌كند كه باید برای آن راهكاری ارائه كرد.
وی می‌گوید:  50 نفر از همكاران ما هنوز بیمه ندارند، همچنین تسهیلاتی برای شاغلان در این حوزه برای تعویض خودروهای فرسوده در نظر گرفته نشده است. درواقع این 2 مساله رانندگان تاكسی را با مشكلات بسیار جدی مواجه كرده است.

استفاده  از خودرو‌های شخصی به جای تاكسی
یك راننده تاكسی می‌گوید: استقبال مردم از خودروهای شخصی كه اقدام به جا به جایی مسافر در  شهر می‌كنند بسیار زیاد است. این مهم زمینه را برای كاهش درآمد تاكسیداران واقعی كه مورد تایید سازمان تاكسیرانی هستند، ایجاد كرده است.
«حسین علیمحمدی» بیان می‌كند: فرهنگ سازی برای استفاده از تاكسی برای جا به جایی در  شهر بسیار مهم است.
وی ادامه می‌دهد: هزینه‌ها نسبت به درآمدها بسیار بالاست. برای مثال تعویض روغن و گیربكس كه هر ماه باید انجام شود هزینه بالایی را در بر دارد.
علیمحمدی اظهار می‌كند: درآمد روزانه یك راننده تاكسی تمام وقت بین 30 تا 40 هزار تومان است كه ماهیانه حدود یك میلیون و 200 هزار تومان می‌شود. این رقم با در نظر گرفتن بنزین، بیمه، روغن و سایر هزینه‌های جانبی نمی‌تواند هزینه‌های زندگی این افراد و خانواده‌های این قشر را تأمین كند.
این راننده با اشاره به نبود امنیت شغلی و روانی بیان می‌كند:راننده تاكسی كه در ایستگاه توقف و مشاهده می‌كند فرد دیگری با خودروی شخصی  مسافران را سوار و جا به جا می‌كند امنیت شغلی خود را ازدست می‌دهد.
وی به اقساطی كه هر ماه بابت خرید خودرو پرداخت می‌كند، اشاره می‌کند و می‌افزاید: هزینه‌های اقساط خودرو، یكی دیگر از مشكلات رانندگان تاكسی است.

تاكسیرانان در چارچوب قانون فعالیت می‌كنند
مدیر عامل سازمان تاكسیرانی شهرداری اراك  می‌گوید: اگر شغلی از امنیت برخوردار باشد هیچ‌گاه مورد بی‌مهری و تعرض قرار نمی‌گیرد.
«رضا علینقی‌پور» بیان می‌کند: دریافت جواز به منظور اشتغال در تاكسیرانی سبب می‌شود افرادی كه در این حوزه مشغول به كار می‌شوند در چارچوب قوانین عمل کنند و از قانون تخطی نكنند. علاوه بر آن صلاحیت این افراد احراز می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: مشكلات متعددی زمینه را برای نبود امنیت شغلی برای این قشر تلاشگر فراهم كرده كه نیازمند توجه مسئولان و برنامه‌ریزان استان و كشور است.
مدیر عامل سازمان تاكسیرانی شهرداری اراك می‌افزاید: وجود خودروهای شخصی كه اقدام به جا به جایی مسافران در سطح شهر می‌كنند خود معضلی بزرگ برای این قشر به شمار می‌رود.
علینقی‌پور اظهار می‌کند: نبود ساز و کار قانونی برای برخورد با مسافرکشان شخصی به یك چالش تبدیل شده است. علاوه بر آن سازمان تاكسیرانی قدرت قانونی ندارد تا بتواند با خودروهای شخصی برخورد كند. با این حال طرحی به منظور ساماندهی در نظر گرفته شده كه با كمك 2 دستگاه دادستانی و استانداری به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.
وی می‌گوید: علاوه بر فرهنگ‌سازی در زمینه استفاده از تاكسی رسیدگی به مشكلات این صنف در ابعاد گوناگون باید مورد توجه قرار گیرد، همچنین شرایط بد اقتصادی و وجود تعدیل‌های متعدد در واحدهای كوچك و بزرگ صنعتی زمینه را به منظور حضور افراد زیاد در این شغل فراهم كرده است.
مدیر عامل سازمان تاكسیرانی اراك بیان می‌كند: بیمه رانندگان تاكسی نیز از جمله مشكلات دیگر این قشر به شمار می‌رود كه از خرداد ماه سال گذشته سازمان تأمین اجتماعی به دلیل نبود پرداخت مطالبات سازمان از سوی دولت از بیمه این قشر تلاشگر سر باز زده است.

   وضعیت بیمه رانندگان تاکسی
رئیس و كارشناس ارشد امور فنی سازمان تأمین اجتماعی استان  می‌گوید: سازمان تأمین اجتماعی مطابق با قانون عمل می‌كند و رانندگان می‌توانند به 2 شكل بیمه شوند و از مزایای آن استفاده كنند.
«علی محسنی» بیان می‌كند: در سازمان تأمین اجتماعی 2 نوع بیمه وجود دارد، یك گروه بیمه رانندگان مشمول یارانه و گروه دیگر بیمه مشاغل آزاد كه در بیمه رانندگان مشمول یارانه رانندگان از طریق اتحادیه تاكسیداران اقدام به بیمه كردن خود می‌کنند و پس از تایید سازمان هدفمندی یارانه‌ها به سازمان تأمین اجتماعی معرفی می‌شوند. در این بیمه كه 13/5درصد آن بر عهده رانندگان و بقیه بر عهده سازمان هدفمندی یارانه‌هاست بیشترین متقاضی وجود دارد.
وی ادامه می‌دهد: در چند سال گذشته سازمان هدفمندی دیگر بیمه رانندگان را پذیرش نكرد. به همین منظور سازمان تأمین اجتماعی نیز نتوانست تأییدیه لازم را از سازمان هدفمندی دریافت و اقدام به بیمه رانندگان كند.
كارشناس ارشد امور فنی سازمان تأمین اجتماعی استان می‌افزاید: بیمه مشاغل آزاد مشكلی ندارد و چنانچه افراد نیاز به بیمه دارند، می‌توانند از طریق بیمه مشاغل آزاد اقدام كنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code