موضوعات
مرکزی

دوچرخه سواری در دود و غبار

نویسنده: صبا خایانی/ اراك- خبرنگار
اراك یكی از شهرهای درگیر با آلودگی هوا در كشور است. این شهر آلوده نیاز به اتخاذ تصمیم‌های مهم و عملی و مشاركت همه دستگاه‌ها و مردم برای كاهش آلودگی هوا دارد...
1396/09/16
 اراك یكی از شهرهای درگیر با آلودگی هوا در كشور است. این شهر آلوده نیاز به اتخاذ تصمیم‌های مهم و عملی و مشاركت همه دستگاه‌ها و مردم برای كاهش آلودگی هوا دارد.
در جلسه كمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراك پیشنهاد در نظر گرفتن یك خیابان برای ایجاد مسیر دوچرخه سواری به صورت پایلوت داده شده است، اما عملی كردن استفاده از دوچرخه در شهر با در نظر گرفتن یك خیابان غیر ممكن به نظر می‌رسد، زیرا افراد باید دوچرخه خود را در خیابان‌هایی كه برای تردد دوچرخه مناسب سازی نشده حمل كنند و در خیابان مشخص شده ركاب بزنند و در انتهای خیابان نیز دوباره دوچرخه را با خود حمل كنند.
اینكه مسئولان شهری موضوع استفاده از دوچرخه را مورد توجه قرار داده‌اند و از تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی صحبت می‌كنند قطعا یك نقطه مثبت برای شروع حركت‌های موثر در جهت كاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی محسوب می‌شود.
با این وجود اراك كه خود مبدع پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو است، هنوز نتوانسته است بستر مناسبی برای رشد این پویش فراهم كند. با آنكه این پویش مورد استقبال قرار گرفت و در تمامی كشور بسط پیدا كرد، اما  این حركت ارزنده در اراک رنگ باخته و فراموش شده است.
یكی از دلایل اصلی فراموشی این پویش هم مشاركت نكردن همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی  است؛ دستگاه‌هایی که همچنان نگاهشان بر پایه خودرو محوری استوار است.

تنفس برای مردم دشوار شده است
یكی از شهروندان اراكی می‌گوید: اراك یك شهر صنعتی است و بخشی از آلودگی هوای آن مربوط به فعالیت صنایع و بخش دیگر آلودگی نیز مربوط به تردد وسایل نقلیه است.آلودگی ناشی از تردد وسایل نقلیه در تمامی شهرها وجود دارد، اما این آلودگی در اراك با آلودگی ناشی از فعالیت صنایع همراه است كه هم تنفس را برای مردم دشوار كرده و هم موجب بیماری‌های مختلف شده است.
«مهران صمیمی»بیان می‌كند: بی‌شك كاهش تردد وسایل نقلیه در كاهش آلودگی هوای این شهر تأثیر بسیاری دارد. بر اساس این نیاز یكی از فعالان اجتماعی اراك حدود 2 سال قبل پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو را با هدف كاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی و افزایش تعداد دوچرخه‌سواران به راه انداخت؛ پویشی كه امروز كشوری شده، اما در اراك اقدام مناسبی برای تحقق اهداف آن انجام نشده است.وی ادامه می‌دهد: برای كاهش تردد وسایل نقلیه نیاز به وجود ناوگان حمل و نقل قوی و نیز ترغیب شهروندان به استفاده از وسیله‌ای مانند دوچرخه است و این موارد به زیرساخت‌های مناسب شهری نیاز دارد كه مغفول مانده است.

دیدگاه خودرومحور نیاز به اصلاح دارد
مبتكر سه‌شنبه‌های بدون خودرو نیز می‌گوید: در جلسه كمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراك مصوب شد كه در یكی از معابر این شهر به صورت پایلوت خط ویژه دوچرخه ایجاد شود.  باید گفت كه این تصمیم كارشناسی نیست و اقدام موثری برای توسعه استفاده از دوچرخه محسوب نمی‌شود.
«محمد بختیاری» بیان می‌كند: پایلوت قرار گرفتن یك معبر برای تردد دوچرخه در كل اشتباه است و معنایی ندارد. استفاده از دوچرخه نیاز به مسیر به هم پیوسته دارد و نمی‌توان تنها در یك معبر از دوچرخه و در معابر بعدی از وسایل نقلیه استفاده كرد.
وی ادامه می‌دهد: مسیر تردد دوچرخه باید مشخص و پیوسته در نظر گرفته شود كه افراد امكان استفاده از این وسیله در شرایط ایمن را از محل سكونت به محل كار یا به مركز شهر و مراكز تجاری و... داشته باشند.
مدیرعامل موسسه مردم نهاد محافظان طبیعت اظهار می‌كند: مسیر تردد دوچرخه باید به تابلو‌ها و علائم، خط‌كشی و دوربین كنترل سرعت مجهز شود كه به این طریق دوچرخه سواران در مسیری امن حركت كنند.
مبتكر سه‌شنبه‌های بدون خودرو می‌افزاید: تصمیم‌های ناكارآمدی مانند در نظر گرفتن مسیر تردد دوچرخه برای یك خیابان به صوت پایلوت نمی‌تواند به كاهش تردد خودروهای شخصی كمك كند و باید زیرساخت‌های شهری اصلاح شود.
بختیاری می‌گوید: ناوگان حمل و نقل عمومی اراك بسیار ضعیف و فرسوده است؛ موردی كه افراد را ترغیب به استفاده از خودروی شخصی می‌كند.
وی بیان می‌كند: ساخت و سازهای عمرانی اراك نیز با نگاه خودرومحور گسترش یافته است. برای هر نقطه ترافیكی تقاطع غیر همسطح ایجاد شده كه این تقاطع‌ها مردم را به سمت استفاده از خودرو شخصی سوق می‌دهند. به عنوان نمونه تقاطع غیر همسطح ایجاد شده در خیابان شریعتی امكان استفاده از وسیله‌ای مانند دوچرخه یا پیاده‌روی را در حد قابل توجهی كاهش داده است.
مدیرعامل موسسه مردم نهاد محافظان طبیعت می‌افزاید: مواردی مانند جانمایی پاركینگ‌های عمومی در اراك به درستی انجام نشده است. به عنوان نمونه ایجاد پاركینگ در میدان شهدا (باغ ملی) در واقع ترغیب مردم به استفاده از وسایل نقلیه شخصی در مركز شهر است. در حالی كه اگر پاركینگ عمومی در اطراف مركز شهر جانمایی شود مردم به پیاده‌روی یا استفاده از وسایل نقلیه عمومی ترغیب می‌شوند.
بختیاری ادامه می‌دهد: متوسط پیاده‌روی در اراك 5 تا 7 كیلومتر است و این میزان برای شكل‌گیری یك شهر پیاده‌محور ایده‌آل است كه باید زیرساخت‌ها با این دیدگاه ایجاد و یا اصلاح شوند.
وی اظهار می‌كند: تهران به عنوان یك الگو برای اغلب شهرهای كشور از جمله اراك تبدیل شده است و این در حالی است كه زیرساخت‌های تهران نیز بر اساس نگاه خودرومحور شكل گرفته و این نگاه نیاز به اصلاح دارد.
مبتكر سه‌شنبه‌های بدون خودرو می‌افزاید: البته باید توجه داشت كه اصلاح تمامی موارد در مدت یك یا 2 سال امكان پذیر نیست. كشوری مانند هلند 45 سال برای ایجاد و نهادینه شدن فرهنگ استفاده از دوچرخه و اصلاح و ایجاد زیرساخت‌های لازم تلاش كرد و تغییر یك باره انتظار دور از دسترس است، اما تغییر باید از اتخاذ تصمیم‌های درست شروع شود.

   اصلاح زیرساخت‌ها نیاز به برنامه بلند مدت دارد
شهردار اراك می‌گوید: كاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی و افزایش استفاده از دوچرخه نیاز به اصلاح زیرساخت‌ها دارد كه برای این موضوع باید از ظرفیت كارشناسان به عنوان مشاور اصلاح معابر استفاده شود.
«داود تاجران» بیان می‌كند: برای ترغیب شهروندان به استفاده از دوچرخه نیاز است شورای شهر امتیازاتی برای شهروندان دوچرخه‌سوار در نظر بگیرد، همچنین باید دوچرخه‌های برقی برای شهروندانی كه توانایی ركاب زدن ندارند در نظر گرفته شود كه برای این موارد با شورای شهر رایزنی خواهد شد.
وی ادامه می‌دهد: اصلاح زیرساخت‌ها برای ایمنی استفاده از دوچرخه و نیز تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی نیاز به برنامه‌های بلند مدت دارد. شهردار اظهار می‌كند: برای تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی گسترش تاكسی‌های اینترنتی و استفاده بیشتر از ون‌تاكسی را در برنامه داریم كه در حال پیگیری است.
تاجران می‌افزاید: مواردی مانند جانمایی صحیح پاركینگ‌های عمومی به منظور ترغیب شهروندان به پیاده‌روی، استفاده از وسایل نقلیه عمومی و دوچرخه و ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری نیاز به بررسی وضعیت كنونی اراك و تعریف برنامه مناسب دارد.وی می‌گوید: طرح جامع ترافیك اراك كه قبلاً تهیه شده است در دست مطالعه قرار دارد و موارد مذكور برای اصلاح زیرساخت‌ها در صورتی كه در طرح جامع در نظر گرفته نشده باشد، مطرح شده و از مشاورین طرح می‌خواهم كه این موارد را بررسی و مورد توجه قرار دهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code