موضوعات
مرکزی

حاشیه نشینی در اراک، بالاتر از میانگین کشوری

نویسنده:
فرمانده انتظامی مرکزی آمار حاشیه نشینی در اراک را بالاتر از میانگین کشوری ذکر کرد...
1396/07/19
 فرمانده انتظامی  مرکزی آمار حاشیه نشینی در اراک را بالاتر از میانگین کشوری ذکر کرد.
به گزارش ایرنا، سردار«کیومرث عزیزی » در نشست علمی - تخصصی آسیب شناسی منطقه‌های حاشیه‌نشین در  اراک و تاثیر آن بر امنیت اجتماعی در این شهر اظهارکرد: 11 درصد از جمعیت کشور در منطقه‌های حاشیه ای زندگی می‌کنند. در صورتی که این آمار در اراک 25 درصد، معادل حدود 150 هزار نفر است.
وی بیان کرد: افرادی که در منطقه‌های حاشیه نشین زندگی می‌کنند به لحاظ مسائل مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کم برخوردار هستند و باید به منزلت اجتماعی جمعیت ساکن در این منطقه‌ها توجه جدی شود.
فرمانده انتظامی استان  نبود تناسب امکانات را یکی از دغدغه‌های مهم در مناطق حاشیه نشین ذکر کرد و افزود: فقر یکی از عامل‌های موثر در آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق، سرقت و مفاسد اخلاقی است.
وی گفت: طرح‌های خوبی برای رفع مشکلات منطقه‌های حاشیه نشین اجرا شده، اما به واقع حل مشکلات این مناطق نیازمند اجرای طرح جامع راهبری به صورت کوتاه، میان و بلند مدت است.
سردار عزیزی گفت: همه افرادی که در مناطق حاشیه‌نشین و سکونتگاه‌های غیررسمی ساکن هستند آسیب دیده یا آسیب پذیر نیستند، اما این منطقه‌ها به دلیل نبود تناسب امکانات، ظرفیت ایجاد ناامنی اجتماعی و بروز آسیب‌های اجتماعی را دارند.
معاون دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری نیز در این نشست گفت: بر اساس شاخص‌های ستاد ملی بازآفرینی، سکونتگاه‌های غیر رسمی در این استان در شهرستان‌های اراک و ساوه وجود دارد.
«زهرا کسایی پور» افزود: 23 درصد از جمعیت اراک و7 درصد از مساحت این شهر در مناطق حاشیه نشین و 19 درصد از جمعیت ساوه با 12/5 درصد از وسعت این شهرستان در مناطق حاشیه و سکونتگاه‌های غیررسمی قرار گرفته است.
وی ابراز کرد: این مناطق کانون‌های بحرانی جرم زا نیستند، اما ظرفیت بروز جرایم در این مناطق بیشتر از سایر مناطق است.
کسایی پور گفت: ظرفیت حاشیه نشینی در برخی از محله‌های  خمین و محلات و برخی از روستاهای همجوار  اراک نیز وجود دارد.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان  نیز در این نشست گفت: اراک به عنوان یکی از قطب‌های مهم صنعتی کشور از سال 1345 تا 1357 با افزایش جمعیت 5 برابری رو به رو بوده است.
سرهنگ «محمود خلجی» افزود: اوج افزایش جمعیت  اراک در فاصله سال‌های 55 تا 65 بوده که در این مدت8/55 درصد جمعیت آن اضافه شده است.
وی بیان کرد: بیشتر مهاجرت‌های صورت گرفته به این شهر به دنبال کسب اشتغال و از جامعه کارگری و افراد کم درآمد بوده که به دلیل مشکلات اقتصادی و نداشتن توان مالی در مناطق حاشیه ای ساکن شدند.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اضافه کرد: از جمعیت حدود 600 هزار نفری اراک، 150 هزار نفر در مناطق حاشیه ای زندگی می‌کنند که این آمار بالاست.
سرهنگ خلجی بیان کرد: افرادی که در این مناطق زندگی می‌کنند از حداقل فضاها و امکانات خدماتی برخوردارند و این مهم عاملی برای بروز بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی است.
استان مرکزی بر اساس شاخص‌های ستاد ملی بازآفرینی دارای 18 منطقه حاشیه نشین و سکونتگاه غیررسمی در ساوه و 11 منطقه در  اراک است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code