موضوعات
مرکزی

جلوگیری از هدررفت محصولات کشاورزی با ایجاد صنایع تبدیلی

نویسنده:
مرکزی نه تنها در بخش صنعت، بلکه در کشاورزی نیز مزیت‌های بسیار زیادی دارد و محصولاتی در آن تولید می‌شود که می‌توان با توسعه صنایع تبدیلی پیرامون آن اشتغال‌زایی چشم‌گیری ایجاد کرد.به گزارش فارس، نبود تسهیلات ارزان قیمت منجر به عملی نشدن فرصت‌های موجود در بخش کشاورزی شده است که باید در این زمینه گام‌های اساسی برداشت...
1396/07/19
 مرکزی نه تنها در بخش صنعت، بلکه در کشاورزی نیز مزیت‌های بسیار زیادی دارد و محصولاتی در آن تولید می‌شود که می‌توان با توسعه صنایع تبدیلی پیرامون آن اشتغال‌زایی چشم‌گیری ایجاد کرد.به گزارش فارس، نبود تسهیلات ارزان قیمت منجر به عملی نشدن فرصت‌های موجود در بخش کشاورزی شده است که باید در این زمینه گام‌های اساسی برداشت.

 نیاز به ایجاد صنایع تبدیلی در استان
یکی از کشاورزان  گفت: زمین‌های بسیار زیادی زیر کشت محصولات باغی وجود دارد، اما به دلیل نبود صنایع تبدیلی میوه‌های برداشت شده تنها قابلیت  تازه‌خوری دارند و امکان فراوری آنها وجود ندارد.
«احد حبیبی» با اشاره به برداشت بسیار زیاد هلو از سطح باغ‌های شازند بیان کرد: با وجود این میزان برداشت، کارخانه صنایع تبدیلی برای تولید محصولات وابسته به آن همچون آب‌میوه، مربا و کنسانتره وجود ندارد.
یکی دیگر از کشاورزان نیز گفت: اراضی بسیار زیادی زیر کشت انگور در خنداب وجود دارد،اما این میوه تنها به صورت تازه خوری مصرف  و یا این‌که بخشی از آن کشمش می‌شود.
«محمد نجفی» بیان کرد: در صورتی که صنایع تبدیلی برای انگور ایجاد شود می‌توان از آن شیره، سرکه و آب میوه تولید کرد که این مهم نه تنها شغل، بلکه ثروت نیز ایجاد می‌کند.

 کشاورزی مدرن با تسهیلات ارزان قیمت
یک کارشناس کشاورزی نیز گفت:  در ایران و استان‌هایی از جمله مرکزی که توان تولید محصولات باغی بسیار زیادی در آن وجود دارد همچنان تنها شاهد عدم فراوری بسیاری از محصولات هستیم. «ابراهیم کریمی» بیان کرد: با وجود این‌که باید صنایع تبدیلی برای تولید محصولات از یک میوه ایجاد شود، اما شاهد از بین رفتن میزان بسیار زیادی میوه هستیم که بیش از نیاز مردم است.
وی ادامه داد: باید زمینه ایجاد صنایع تبدیلی فراهم شود تا کشاورزان بتوانند در باغ‌ها و اراضی خود این صنایع را برپا کنند.این کارشناس کشاورزی اظهار کرد: با ایجاد صنایع تبدلی می‌توان شاهد ایجاد شغل و تولید محصولات متنوع بسیاری بود. کریمی افزود: جوانان نیز در صورت ایجاد صنایع تبدیلی می‌توانند همچنان شغل پدری خود را ادامه دهند که در این صورت شاهد ترویج کشاورزی به صورت مدرن خواهیم بود.
وی گفت: در همسایگی ایران کشورهای وجود دارند که نیازمند محصولات کشاورزی بسیار زیادی هستند، اما از این فرصت هیچ‌گونه استفاده‌ای نمی‌شود.
این کارشناس کشاورزی بیان کرد: در صورتی که بتوان به ایجاد صنایع تبدیلی دست زد با ایجاد فرصت صادرات ثروت خوبی نصیب کشور و استان خواهد شد.
کریمی ادامه داد: باید کشاورزی از حالت سنتی خارج و به سمت روش‌های نوین سوق یابد که تمام این روش‌ها در گرو پرداخت تسهیلات ارزان قیمت است.
وی اظهار کرد: تا زمانی که تنها شاهد مصرف تازه خوری میوه باشیم حجم بسیار زیادی از میوه‌ها هدر خواهد رفت که باید تمام نهادهای ذی‌ربط جلوی آن را بگیرند.

لزوم مشارکت بانک‌های خصوصی در پرداخت تسهیلات
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار نیز گفت: یک هزار تولیدکننده بخش کشاورزی استان در سال جاری برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش و سرمایه ثابت در سامانه بهین یاب وزارت صنعت ثبت‌نام کرده‌اند.
«ظفر افشون» بیان کرد: این تولیدکنندگان در صورت دریافت تسهیلات لازم می‌توانند شغل ایجاد کنند تا شاهد اشتغال‌زایی برای جوانان استان باشیم. وی ادامه داد: گاهی شاهد همکاری لازم از سوی بانک‌های عامل نیستیم که این مشکل باید برطرف شود. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اظهار کرد: امیدواریم وضعیت ثبت‌نام شدگان در زمانی کوتاه مشخص شود تا این افراد زمان طولانی در این وضعیت به سر نبرند.
افشون افزود: بانک‌های خصوصی نیز باید وارد روند پرداخت تسهیلات شوند تا شاهد تعیین تکلیف و پرداخت هر چه سریع‌تر تسهیلات به این قشر باشیم.

اهمیت بخش کشاورزی در ارتزاق مردم
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری گفت: ارتزاق مردم بسته به محصولات کشاورزی است. به همین دلیل این بخش تأثیر زیادی در زندگی تمام مردم دارد.«محمود نعمتی» بیان کرد: از سویی دیگر مرکزی نه تنها ظرفیت بالایی در بخش صنعت دارد، بلکه محصولات کشاورزی بسیار زیادی در این استان تولید می‌شود.
ویی ادامه داد: انار، انگور، سیب و هلو از جمله محصولاتی است که در این استان به وفور تولید می‌شود و حتی برخی از آنها در دنیا و کشور زبانزد است.
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری با بیان این‌که گاهی کاهش تولید یک محصول مشکلات بسیار زیادی برای مردم ایجاد می‌کند، اظهار کرد: محصولات کشاورزی باید به میزان نیاز و حتی کمی بیشتر در این استان تولید شود تا مردم دچار نگرانی نشوند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code