موضوعات
مرکزی

توسعه گردشگری نوروزی آشتیان با افزایش اعتبار و نیروی انسانی

نویسنده:
نماینده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آشتیان گفت: گردشگری نوروزی شهرستان با افزایش اعتبار و نیروی انسانی توسعه می‌یابد...
1395/12/01
 نماینده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آشتیان گفت: گردشگری نوروزی شهرستان با افزایش اعتبار و نیروی انسانی توسعه می‌یابد.
 « علی امیری» در گفت و گو با ایرنا اظهارکرد: آشتیان  60 اثر تاریخی دارد که تنها 15 بنا و اثر تاریخی این شهرستان ثبت ملی شده است. شاخص‌ترین بناهای تاریخی آشتیان منزل میرزا هدایت الله وزیردفتر است که امروز به عنوان موزه شهر آشتیان شناخته می‌شود.
وی افزود: بناهای شهرستان از نظر تاریخی سبقه کهنی دارند که می‌تواند مقصد گردشگری باشد و این امر برای نوروز 1396 در دستور کار قرار گرفته است.
امیری اظهار کرد: آشتیان با روستاهای بکر همچون روستای آهو، گرکان و سیاوشان به دلیل طبیعت بکر، ظرفیت گردشگری مذهبی و آب و هوای خاص روستایی از مزیت‌های صنعت توریسم استان به شمار می‌رود.
وی بیان کرد: برای توسعه گردشگری و فضاسازی مناسب جهت استفاده مطلوب گردشگران از ظرفیت‌های موجود آشتیان بناهای تاریخی تحت تملک میراث فرهنگی طبق شاخصه‌های مورد نظر میراث فرهنگی به بخش خصوصی واگذار می‌شود تا کارهای مرمتی انجام و کاربری جدید برای آن تعریف شود.
نماینده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آشتیان گفت: در حال حاضر منزل میرزا حسن آشتیانی از طریق صندوق احیا در آستانه واگذاری به بخش خصوصی است.
وی افزود: در کنار بخش خصوصی، خیران شهرستان اهتمام بالایی به مرمت ابنیه تاریخی آشتیان دارند. به طوری که 80 درصد آسیاب جفتی شهرستان تنها با کمک خیران مرمت شده و با توجه به کمبودها و تنگناهای اعتباری حضور خیران کمک شایانی به حفظ میراث و ابنیه‌ تاریخی می‌کند.
امیری گفت: اعتبار  آشتیان در بخش میراث فرهنگی در سال 1395 حدود 2 میلیارد ریال است که تاکنون 10 درصد آن تخصیص یافته که به طور قطع برای پیگیری موارد مرمتی بناها کفایت ندارد.
امری تاکید کرد: آماده سازی بناهای تاریخی آشتیان برای میزبانی از گردشگران و مسافران نوروزی دنبال می‌شود، اما لازم است در ستاد تسهیلات سفر تهمیداتی برای افزایش مشارکت‌های مالی و نیروی انسانی ویژه شهرستان در نظرگرفته شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code