موضوعات
مرکزی

توسعه صادرت استان؛ نیازمند نوسازی واحدهای صنعتی

نویسنده: مریم جباری/ اراك – خبرنگار همشهری
رشد و توسعه همه جانبه در استان صنعتی مركزی به طور یقین با توجه به صادرات و ایجاد زیرساخت‌های صادراتی در این استان محقق خواهد شد. در این زمینه ضروری است واحدهای تولیدی با تولید محصولات مرغوب و دارای ارزش صادراتی جایگاه خود را در بازارهای جهانی تثبیت كنند...
1396/07/19
 رشد و توسعه همه جانبه در استان صنعتی مركزی به طور یقین با توجه به صادرات و ایجاد زیرساخت‌های صادراتی در این استان محقق خواهد شد. در این زمینه ضروری است واحدهای تولیدی با تولید محصولات مرغوب و دارای ارزش صادراتی جایگاه خود را در بازارهای جهانی تثبیت كنند.
 مركزی با دارا بودن ظرفیت‌های بسیار در تمامی بخش‌ها به شرط ایجاد و تقویت زیرساخت‌های صادراتی و همچنین رفع مشكلات و موانع در این حوزه می‌تواند در زمینه ارزآوری برای كشور نقش مهمی را ایفا كند.
قطعاً ورود به بازارهای صادراتی و تثبیت جایگاه در این بازارها با وجود رقبای مهم در این عرصه تنها با تولید محصولات مرغوب و قیمت مناسب محقق می‌شود، بنابراین در این زمینه به روز رسانی و نوسازی تجهیزات می‌تواند در تولید محصولات خوب و صادرات محور كمك بسیاری كند.
 مركزی در چند سال گذشته در زمینه صادرات كالاهای تولیدی در جایگاه خوبی قرار گرفته و توانسته است افزایش 3 برابری صادرات کالا به کشورهای مختلف جهان یعنی 74 كشور را در كارنامه خود داشته باشد.

اولویت استان توجه به رونق صادرات است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار  می‌گوید: فراهم کردن زمینه صادرات کالاهای تولیدی استان یكی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اولویت‌های مسئولان استانی است كه در این حوزه تاكنون اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.
«ظفر افشون» بیان می‌كند: اكنون با اقدامات انجام شده زمینه مبادلات تجاری بین بازرگانان ما و کشورهای خارجی فراهم شده و میزان صادرات در این استان جهش داشته است.
وی ادامه می‌دهد: با توجه به سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی توجه به صادرات در استان صنعتی مركزی یك مساله مهم و ضروری است، بنابراین دستگاه‌هایی که در این زمینه دخیل هستند باید در زمینه توسعه صادرات و رفع موانع موجود در این بخش گام بردارند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار  می‌افزاید: رونق صادرات در افزایش تولید و ایجاد اشتغال تأثیرگذار خواهد بود، زیرا مشكلاتی كه تاكنون برای واحدهای تولیدی ایجاد شده به دلیل موفق نبودن در صادرات کالاهای تولیدی بوده است.
افشون اظهار می‌کند:  یكی از عمده مسائلی كه صادرات استان را با مشكل مواجه كرده پایین بودن كیفیت كالاهای تولیدی به دلیل فرسودگی تجهیزات و به روز نبودن تکنولوژی واحدهای تولیدی است. در واقع می‌توان این مساله را اصلی‌ترین و مهم‌ترین مانع صادراتی در این استان عنوان كرد.
وی بیان می‌كند: واحدهای صنعتی باید به فكر نوسازی و تجهیز بنگاه‌های صنعتی خود باشند، البته دولت در این زمینه همکاری‌های لازم را انجام خواهد داد، اما اگر این واحدهای تولیدی فقط به امید دولت و تسهیلات ارزان قیمت باشند قطعا در این زمینه موفق نخواهند بود.

مركزی، استان صادرات محور
رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی اراک هم می‌گوید: برای افزایش صادرات باید مشكلات این بخش مانند فرسوده بودن تجهیزات رفع شود و در زمینه تجهیز، نوسازی و به روز رسانی تكنولوژی صنایع گام برداریم.
«محمدرضا جعفری» بیان می‌کند: در تمامی شهرهای استان ظرفیت‌های بسیار مناسب برای تولید و صادرات وجود دارد، كه باید شناسایی شوند تا با استفاده از سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی بارور شوند و در بازارهای جهانی حضوری قدرتمند داشته باشند.
وی ادامه می‌دهد: قطعا افزایش ظرفیت صادرات در استان افزایش تولید و ایجاد اشتغال را به همراه خواهد داشت، بنابراین با افزایش این دو مهم قطعا گامی تأثیرگذار در زمینه توسعه و پیشرفت كشور نیز برداشته می‌شود.
رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی اراک می‌افزاید: توسعه بازارهای صادراتی استان اصلی‌ترین و مهم‌ترین اولویت اتاق بازرگانی اراک است كه این مهم با تجهیز و نوسازی صنایع فرسوده، افزایش سطح رفت و آمدها، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و برگزاری دوره‌های آموزشی محقق خواهد شد.
جعفری اظهار می‌کند: فرسوده بودن ساختار صنایع، کاهش کیفیت و افزایش قیمت را به همراه دارد و همین مساله سبب کاهش صادرات و در نتیجه از دست دادن بازارهای جهانی می‌شود، بنابراین ایجاد یک حوزه صادراتی به منظور تسهیل در رفع موانع صادرات در استان می‌تواند در زمینه افزایش صادرات بسیار تأثیرگذار باشد.

   253 میلیارد ریال در آمد ملی و استانی برای گمرك
مدیرکل گمرکات مرکزی می‌گوید: میزان صادرات از گمركات مركزی امسال 673 هزار و 812 تن کالا به ارزش 464 میلیون و 930 هزار و 215 دلار بوده كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 54 درصد افزایش داشته است.
«مهدی میراشرفی» بیان می‌کند:  در نیمه نخست امسال 417 هزار و 867 تن از کالاهای صادراتی استان به ارزش 216 میلیون و 878 هزار و 770 دلار از گمرک ساوه، 8 هزار و 435 تن به ارزش 10 میلیون و 883 هزار و 637 دلار از گمرک منطقه ویژه ایرانیان(زرندیه) و 111 تن کالا به ارزش 85 هزار و 970 دلار از گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه به خارج از کشور صادر شده است.
مدیرکل گمرکات استان  می‌افزاید: انواع هیدروکربورها، پلی اتیلن سبک خطی، پلی پروپیلن، پلی اتیلن سنگین، شمش، محصولات پلاستیکی، الیاف، ایزوگام، گل و گیاه، ظروف بلوری، شیشه، چیپس، آبگرمکن و کاشی عمده صادرات این استان به 68 کشور از جمله افغانستان، ترکیه، عراق، پاکستان، تاجیکستان، ایتالیا، ترکمنستان، سومالی، روسیه، ارمنستان، قزاقستان، بلغارستان، هلند، آلمان، آذربایجان، بوسنی، برزیل و فرانسه  بوده است.میراشرفی اظهار می‌کند: میزان واردات به مركزی از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 18 و 28 درصد افزایش داشته  است، همچنین نیمه نخست امسال 74 هزار و 733 تن کالا به ارزش 174 میلیون و 733 هزار و 350 دلار به این استان وارد شده است.
وی می‌گوید: عمده كالاهای وارداتی به استان از کشورهای ازبکستان، صربستان، آلمان، چین، کره جنوبی، ترکیه، هلند، امارات متحده عربی، ایتالیا، فرانسه، ارمنستان، اتریش، آذربایجان، بلغارستان، سوئیس، جمهوری چک و دانمارک  بوده است.
مدیرکل گمرکات استان با اشاره به رشد 3 درصدی كسب درآمد ملی و استانی برای این اداره كل بیان می‌کند: گمرکات این استان در نیمه نخست امسال 253 میلیارد و 235 میلیون و 935 هزار ریال در آمد ملی و استانی کسب کرده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code