موضوعات
مرکزی

برگزاری همایش ملی فرهنگی، زبانی و ادبی در ساوه

نویسنده: محمد مسعود امانی/ ساوه- - خبرنگار
اولین همایش ملی فرهنگی، زبانی و ادبی با موضوع تأثیر مشاهیر ساوجی در گسترش و تحکیم فرهنگ ایرانی و اسلامی از سده‌های اول هجری تا پایان قاجاریه در ساوه برگزار شد و در آن استادان برتر رشته ادبیات فارسی در دانشگاه‌های ایران درباره اهمیت و جایگاه شعرا و ادبای ساوه سخنرانی کردند...
1396/02/17
 اولین همایش ملی فرهنگی، زبانی و ادبی با موضوع تأثیر مشاهیر ساوجی در گسترش و تحکیم فرهنگ ایرانی و اسلامی از سده‌های اول هجری تا پایان قاجاریه در ساوه برگزار شد و در آن استادان برتر رشته ادبیات فارسی در دانشگاه‌های ایران درباره اهمیت و جایگاه شعرا و ادبای ساوه سخنرانی کردند.

قدمت ساوه
رئیس موسسه آموزش عالی دانشستان ساوه در این همایش که با همکاری این موسسه با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار شد، گفت: ساوه با قدمت دیرینه خود نقش مهمی در تحکیم و گسترش فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی در ایران و جهان دارد و همیشه مهد پرورش بزرگان دین، علم، ادب، هنر و سیاست بوده است. دکتر «علیرضا شعبانلو» بیان کرد: موسسه آموزش عالی دانشستان به عنوان نهادی آموزشی و پژوهشی با رویکرد فرهنگی، خود را موظف به آماده سازی بستر پژوهش‌های علمی، فرهنگی و تمدنی به منظور اعتلای فرهنگ، علم و هنر ساوه می‌داند.
وی افزود: این موسسه برنامه‌ای بلند مدت برای تحقق اهداف خود آماده کرده است که یکی از این برنامه‌ها، برگزاری همایش دو سالانه فرهنگی، ادبی و زبانی است که به طور مستمر هر 2 سال یک بار برگزار خواهد شد.
رئیس موسسه آموزش عالی دانشستان ساوه با بیان این‌که این نخستین همایشی است که با همکاری علمی اعضای هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دانشگاه‌های علامه طباطبایی، شاهد، شهید بهشتی، پژوهشگاه انرژی اتمی و دانشگاه بوعلی همدان برگزار می‌شود، ادامه داد: ایجاد انجمن ساوه پژوهی از دیگر برنامه‌های بلند مدت این موسسه است.
به گفته شعبانلو، هدف این انجمن اجرای پژوهش‌های علمی دقیق در حوزه‌های مختلف مربوط به ساوه از قبیل فرهنگ، جغرافیا، ادب، هنر، اقتصاد، تاریخ و دیگر حوزه‌های مطالعاتی است.
وی با تاکید بر این‌که این همایش ملی و ثبت شده است و گام بلند بعدی را در پیش خواهد داشت، بیان کرد: همچنین همه آثار علمی، ادبی و هنری مکتوب که پژوهشگران به این موسسه ارائه کنند، با هزینه موسسه منتشر و توزیع می‌شود.

ساوه ؛ زادگاه سلمان ساوجی
 یک استاد ادبیات دانشگاه هم در این همایش « سلمان ساوجی» را از بزرگان عرصه شعر و ادبیات فارسی برشمرد و او را هم سطح بزرگانی چون حافظ خواند و از وی به عنوان افتخاری برای ساوه یاد کرد.
دکتر «محمد تقی قندی» با اشاره به ایهام و شیوه‌های شعرنویسی سلمان ساوجی گفت: از نظر اهل ادب در اشعار این شاعرساوجی  6 نوع ایهام وجود دارد،اما بر اساس آخرین پژوهش‌ها و مطالعات مشخص شده شمار این صنعت ادبی در آثار منظوم این شاعر بزرگ بیش از این است و در آخرین بررسی به 19 نوع ایهام در  اشعار این شاعر برخورده ایم.
دکتر «علی صفری» دیگر استاد دانشگاه ادبیات نیز با اشاره به این‌که سلمان ساوجی شاعری در گزند زمان بوده است، گفت: هنگامی که نامی از سلمان به میان می‌آید، حتی اهل دانش نیز به دلیل گمنامی وی گاهی او را نمی‌شناسند.
این ادیب و استاد دانشگاه 4 دلیل عمده را از علل گمنامی سلمان ساوجی  بین عوام و خواص دانست و بیان کرد: وجود و حضور 3 یا 4 تن از شاعران مشهور مانند سعدی، مولانا، حافظ و خواجو در ادبیات فارسی در دوران سلمان باعث شد که این شاعر بنام تحت شعاع قرار گیرد و كمتر دیده شود.
وی ادامه داد: علاوه بر شعرای بزرگ، شعرای درجه 2 و 3 هم بوده‌اند. لذا بیش از 400 شاعر در این دوره زندگی  می‌کرده‌اند كه تعداد زیاد آنها سبب گمنامی بعضی از چهره‌های شاخص همچون سلمان ساوجی شده است.
این ادیب و استاد دانشگاه درج نكردن شعرهای سلمان در کتب درسی و دانشگاهی و همچنین چاپ نكردن آثار سلمان ساوجی را از دیگر دلایل این گمنامی بیان کرد.

معرفی میرشوقی ساوجی
یکی دیگر از استادان ادبیات دانشگاه نیز در ادامه این همایش با بررسی سبک میرشوقی ساوجی و تأثیر این شاعر گرانقدر بر شاعران سبک هندی اظهار كرد: متاسفانه این شاعر صاحب سبک تا کنون برای مخاطبان ادب دوست آنطور که باید شناخته نشده است و این درحالی است که  در حق شاعران این شهر اجحاف شده است، به همین دلیل نیاز است آنها را بازشناسی کنیم.
دکتر«مهدی طباطبایی» ادامه داد: مهم‌ترین فعالیت میرشوقی ساوجی در دیوانش خلاصه شده که به سنت شاعران سبک هندی، هند را تجربه کرده و به حبس افتاده است.وی با تاکید بر این‌که در حق این شاعر کم لطفی زیادی شده است، اظهار امیدواری کرد که در زمینه شناسایی و شناساندن شعرای این خطه اقدام کنیم و کار‌های این شاعران را بازخوانی کنیم.
به گفته طباطبایی، ارتباط میرشوقی با صائب تبریزی غیرقابل انکار است، زیرا 20 غزل این شاعر هم وزن صائب است.

تاثیر اندیشه ساوجی‌ها در هند
دکتر «مرتضی ذکایی » ادیب و استاد دانشگاه دیگر تأثیر مشاهیر ساوجی در گسترش فرهنگ ایرانی و اسلامی در هند را یاد آور شد و گفت: سیر تأثیر دانشمندان ساوجی در علم ایرانی و اسلامی را نمی‌توان انکار کرد.زیرا تأثیر اندیشه ورزان و شاعران ساوجی در هند قابل مشاهده است.

ثروت پنهان و زینت کشور
دکتر «خسرو امیرحسینی» استاد دانشگاه ادبیات نیز در ادامه این مراسم سرمایه معنوی هر ملت را نمایندگان علمی، ادبی و هنری برجسته آن کشور دانست و بیان كرد: این نمایندگان ثروت پنهان و زینت كشور و شهرها هستند.این  استاد دانشگاه با تاکید بر این‌که شناسایی این بزرگان در واقع پاسداشت آنهاست، ادامه داد: آنها اثرگذارترین انسان‌ها به عنوان قهرمانان و الگوی تربیتی برای فرزندان هستند، زیرا آیندگان نیز آنها را از آن خود می‌دانند و از آنها پیروی می‌کنند.
وی اظهار كرد: مشاهیر هر قومی بیان كننده آن است كه آن شهر و کشور دارای چه پیشینه‌ای است و در خدمت به تمدن شهر چه اندازه نقش ایفا کرده است.

فرخنده ساوجی ؛ شاعر اهل بیت
«سعیده قندی» نیز از فرخنده ساوجی به عنوان شاعر تشیع و مداح اهل بیت(ع) نام برد و بیان كرد: تعداد شاعران زن اگر بیشتر از مردان نباشد، کمتر نیست.
این استاد دانشگاه افزود: از شاعران کلاسیک زن تنها چند نفر باقی مانده و زنان تلاش کرده‌اند حضور خود را در صحنه نشان دهند.به گفته وی، فرخنده ساوجی از شاعران اواخر قاجار است که شاید دارای ضعف‌هایی باشد، اما بیان ابیات شیعی وی قابل بررسی است.
قندی اظهار کرد: فرخنده ساوجی شاعر مثنوی‌سرا و شیعه است و جسارت این شاعر باعث شده نام او در زبان فارسی باقی بماند.

کتیبه نگار دوره قاجاری
ساناز یوسفی نیز ضمن بررسی ویژگی‌های کتیبه نگاری دوران قاجاریه، به ویژه مطالعه موردی خود با عنوان کتیبه نگاشته شده ابوالفضل ساوجی در تالار آیینه کاخ گلستان تهران، گفت: با بررسی انجام شده یکی از برجسته‌ترین هنرمندان كشور را می‌توان ابوالفضل ساوجی دانست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code