موضوعات
مرکزی

برگزاری جشنواره بازی های بومی - محلی اقوام ایرانی در دلیجان

نویسنده:
نخستین جشنواره فرهنگی، ورزشی بازی های بومی و محلی اقوام ایرانی با حضور معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان، رئیس و دبیر فدراسیون ورزش های سنتی و بازی های بومی و محلی و جمعی از مسئولان استانی و محلی در منطقه جاسب دلیجان برگزار شد....
1396/05/21
 نخستین جشنواره فرهنگی، ورزشی بازی های بومی و محلی اقوام ایرانی با حضور معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان، رئیس و دبیر فدراسیون ورزش های سنتی و بازی های بومی و محلی و جمعی از مسئولان استانی و محلی   در منطقه جاسب دلیجان برگزار شد.
به گزارش ایرنا ، رئیس ورزش و جوانان دلیجان گفت: 300 ورزشکار از 18 استان کشور به مدت 2 روز در قالب این جشنواره کشوری به اجرای مسابقات فرهنگی و ورزشی و بازی های بومی و محلی با عنوان جام نخجیر پرداختند.
«رضا مجیدی» افزود: مسابقات و بازی ها در 2 گروه مردان و زنان جریان داشت که گروه مردان در رشته‌های ورزشی کشتی سنتی با شال، دال پلان، تیرکمان، غازقلنگ(لی لی مرحله ای)، چوب کشی(مس رستلینگ) ،تل تله(طوقه بازی) و موسیقی سنتی (ساز و دقل) به رقابت پرداختند.
وی بیان کرد: زنان شرکت‌کننده در این رقابت کشوری نیز در رشته‌های هفت‌سنگ‌مهارتی، دال‌پلان،تیرکمان‌سنتی،خانه‌بازی ،چوب‌کشی و دوزپای‌حرکتی به مصاف رفتند.
رئیس ورزش و جوانان دلیجان افزود: در این جشنواره 22 غرفه صنایع دستی، هنرهای سنتی، سوغات و غذاهای سنتی و محلی با هدف معرفی آیین‌های اقوام ایرانی برپا شد. وی اظهار کرد: اقوام کرد و ترکمن از آذربایجان، سیستان و بلوچستان، خراسان، بوشهر، لرستان و گیلان صنایع دستی و غذاهای سنتی و محلی خود را در کنار بازی های بومی و محلی در معرض نمایش گذاشتند. مجیدی ادامه داد: تبیین جایگاه و منزلت زن در بین اقوام، ایلات و عشایر و ترسیم ویژگی‌هایی همچون اخوت، برادری، جوانمردی با پایبندی به اتحاد و انسجام ملی و دینی در میان اقوام ایرانی و نمایش سبک زندگی اصیل و دست نخورده قومیت های ایرانی از اهداف این جشنواره ورزشی است. وی گفت: شهروندان در این جشنواره با آداب و رسوم، صنایع دستی و هنرهای سنتی اقوام ایرانی آشنا شدند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code