موضوعات
مرکزی

بانوان اراكی به زودی صاحب پارك می‌شوند

نویسنده: صبا خایانی/ اراك- خبرنگار
چند سالی از به زمین خوردن کلنگ ساخت پارك بانوان در اراك می‌گذرد، اما با وجود تلاش‌هایی هم كه این رابطه صورت گرفته،هنوز این پارك تکمیل و راه‌اندازی نشده است. از سوی دیگر با آغاز به كار شورای شهر پنجم و شهردار جدید شاهد تحولات جدی برای تكمیل این پارك هستیم و قول‌هایی در این خصوص داده شده است كه به نظر می‌رسد به تحقق این رویا نزدیك شده‌ایم...
1396/08/30
چند سالی از به زمین خوردن کلنگ ساخت پارك بانوان در اراك می‌گذرد، اما با وجود تلاش‌هایی هم كه این رابطه صورت گرفته،هنوز این پارك تکمیل و راه‌اندازی نشده است. از سوی دیگر با آغاز به كار شورای شهر پنجم و شهردار جدید شاهد تحولات جدی برای تكمیل این پارك هستیم و قول‌هایی در این خصوص داده شده است كه به نظر می‌رسد به تحقق این رویا نزدیك شده‌ایم.
در اغلب شهرهای كشور پارك بانوان احداث و راه‌اندازی شده، اما در اراك همچنان این مورد لازم و ضروری در حد وعده باقی مانده است، البته بعد از پیگیری‌های مستمر برخی از اعضای شورای شهر چهارم برای ایجاد پارك بانوان اقداماتی انجام شد، اما این اقدامات نیمه‌تمام ماند و به دوره پنجم شورای شهر اراك رسید.

نیاز بانوان به مكانی برای اوقات فراغت
عضو شورای شهر اراك می‌گوید: بانوان اراکی به فضایی در شهر نیاز دارند تا بتوانند آزادانه در آن فضا ورزش كنند، قدم بزنند، دور هم جمع شوند و ساعاتی از اوقات فراغت خود را بدون محدودیت در آن سپری كنند كه باید به این نیاز هرچه سریع‌تر پاسخ مناسب داده شود.
«طوفان محمدی» بیان می‌كند: سال‌ها قبل باید پارك بانوان ساخته و راه‌اندازی و این ظرفیت برای بانوان اراكی ایجاد می‌شد كه شاهد غفلت در این خصوص بودیم. تا اینكه در دوره چهارم بعد از پیگیری‌های برخی از اعضای شورای شهر این موضوع مورد توجه قرار گرفت.
وی ادامه می‌دهد: در گذشته اقداماتی برای احداث پارك بانوان انجام شده است، اما نیمه كاره مانده و در مواردی اقدامات انجام شده مناسب نبوده است و نیاز به اصلاح دارد.
محمدی بیان می‌كند: از آغاز کار شورای شهر جدید، بازدیدهایی از این مجموعه انجام شده و با نظارت‌های پی در پی اصرار بر تسریع در روند تكمیل این پارك داریم، اما به هر حال نباید اقدام شتاب‌زده هم انجام داد و نیاز است در كنار سرعت بخشیدن به كار، موارد به صورت كارشناسی مورد بررسی قرار بگیرد.
این عضو شورای شهر اراك با بیان اینكه در روزهای آینده به همراه كارشناسان فضای سبز بازدید دیگری از این مجموعه انجام خواهد شد، می‌افزاید: مبلمان و كفپوش به كار برده شده در این مجموعه، طبق نظر كارشناسی مناسب نیست. به همین دلیل كفپوش و مبلمان آن باید تعویض شد.
محمدی اظهار می‌كند: فضای پارك، نوع كفپوش و مبلمان بسیار مهم و در ایجاد نشاط و آرامش در شهروندان بسیار موثر است. به همین دلیل این موارد طبق نظر كارشناسی مورد بررسی قرار گرفته است.
وی می‌گوید: آنچه كه برای پارك بانوان مانند طراحی فضا، در نظر گرفته شده است مناسب پارك بانوان نیست. به همین دلیل باید اصلاح شود. همچنین در این مجموعه تنها به درختكاری و ایجاد محیطی بسیار معمولی پرداخته شده بود که آن هم نیاز به اعمال تغییرات دارد.
این عضو شورای شهر اراك می‌گوید: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این پارک پیش از  زمستان  تكمیل می‌شود و به بهره‌برداری می‌رسد.
وی در رابطه با مشرف بودن پل روگذر و ساختمان‌های اطراف به فضای داخلی پارك تاكید می‌كند: در ابتدا برای ایجاد پارك بانوان مكانی 30 هكتاری در نظر گرفته شده بود كه این مكان تأمین نشد. در نهایت مكان فعلی با وسعت 10 هكتار برای راه‌اندازی پارك بانوان اراك اختصاص یافت كه در واقع این مكان به اجبار در نظر گرفته شد.
محمدی با بیان اینكه شاید باید دقت و تلاش بیشتری در جانمایی مناسب پارك بانوان می‌شد، می‌افزاید: در حاشیه پارك درختانی كاشته شده كه ارتفاعشان می‌تواند حصاری برای پارك باشد، البته تمهیدات دیگری نیز برای این موضوع در نظر گرفته می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: برای انتخاب گونه گیاهی مناسب با شرایط اقلیمی اراك، بررسی‌های كارشناسی با همكاری سازمان‌های مردم نهاد انجام  و برای آبیاری فضای سبز نیز از سیستم آبیاری زیرسطحی استفاده شده است.

پاسخ به نیازهای بانوان
مسئول پارك بانوان اراك نیز می‌گوید: موارد متعددی برای پاك بانوان اراك در نظر گرفته شده است كه با اجرای آنها نیازهای فرهنگی، تفریحی و ورزشی بانوان در این مجموعه به نحو احسن پاسخ داده می‌شود.
«مژده فرازمندی » بیان می‌كند: زمین والیبال، بسكتبال، بدمینتون و پیست دوچرخه‌سواری از ظرفیت‌های ورزشی پیش‌بینی شده این پارک به شمار می‌آیند که اکنون در حال تکمیل هستند.
وی ادامه می‌دهد: همچنین سوله‌ای برای بخش ورزشی سرپوشیده در نظر گرفته شده كه در فصل سرما مورد استفاده قرار بگیرد. این بخش از پارك نیز در مرحله فونداسیون قرار دارد كه امیدواریم تا قبل از فصل سرما تكمیل شود.
مدیر مسئول پارك بانوان اراك اظهار می‌كند: در بخش فرهنگی كتابخانه‌ای در طبقه دوم ساختمان مدیریت این پارك در نظر گرفته شده است، همچنین ایجاد فرهنگسرا در پارك دیده شده كه در آینده ساخته خواهد شد.
فرازمندی می‌افزاید: فضایی نیز به غرفه‌های عرضه صنایع دستی و دیگر تولیدات بانوان اختصاص دارد كه بانوان می‌توانند از این ظرفیت برای درآمدزایی و اشتغال‌زایی استفاده كنند.
وی تصریح می‌كند: گزینه‌های متعددی در بخش تفریحی این پارك در نظر گرفته شده است که در مجموع شرایط پارك به نحوی است تا بانوان رضایت حداكثری از این مجموعه داشته باشند.

   ضرورت استفاده بانوان از فضای باز
یك روانشناس می‌گوید: بانوان به دلیل نوع پوششی که دارند، نمی‌توانند آزادانه در محیط پارک‌ها تردد و فعالیت کنند و نیاز آنها به حضور در فضای باز بدون محدودیت‌های پوششی، تاكنون بی‌پاسخ باقی مانده است.
«اكرم مظلومی» بیان می‌كند: در گذشته به دلیل وجود حیاط‌های وسیع در خانه‌ها، بانوان از فضای باز با لباس راحت استفاده می‌كردند، اما امروزه با توجه به محدودیت فضا و آپارتمان نشینی و مشرف بودن حیاط منازل، همچون گذشته امکان استفاده از فضای باز برای بانوان وجود ندارد.مظلومی ادامه می‌دهد: اغلب بانوان تمایل زیادی به استفاده از وسایل بازی و دوچرخه‌سواری دارند  كه حضور در پارک بانوان و دویدن‌ و بازی می‌تواند پاسخگوی این نیازهای بانوان باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code