موضوعات
مرکزی

اراک و براون شوآیگ آلمان خواهر خوانده می‌شوند

نویسنده: فاطمه عسگری‌نیا اراک- خبرنگار همشهری
توسعه اراک در سایه عنوان کلانشهری این روزها جزو اهداف کلان مسئولان شهر شده...
1394/06/03
  توسعه اراک در سایه عنوان کلانشهری این روزها جزو اهداف کلان مسئولان شهر شده، از نمایندگان مردم در پارلمان شهری یا همان شورای اسلامی کلانشهر اراک گرفته تا مسئولان شهری در شهرداری و البته استانداری؛ هدف همه مجموعه‌های نام‌برده شده یکی است؛ توسعه پایدار کلانشهر اراک، کلانشهری که گرچه عنوان کلانشهری این روزها بر قامت ضعیف و نحیفش بزرگی می‌کند و خیلی‌ها دوست ندارند این عنوان دهان پرکن را جدی بگیرند. عزم شهرداری و شورای اسلامی شهر اراك برای آباد کردن این شهر در قامت کلانشهری کاملاً جدی است و این جدیت را می‌توان در اجرای پروژه‌های عمران شهری که حالا هر چند وقت یک بار شاهد افتتاح یکی از آنها هستیم، دید.
با روشن شدن نتایج مذاکرات 5+1 و رفع تحریم‌ها شاهد درخواست گروه‌های اقتصادی مختلف از کشورهای اروپایی برای برقراری ارتباط اقتصادی با این کلانشهر کشور هستیم. چندی پیش بورگهاوتس مشاور شهردار شهر براون شوآیگ آلمان برای برقراری ارتباط خواهرخواندگی 2 شهر اراک و بورگهاوتس آلمان میهمان شورای اسلامی کلانشهر اراک بود. شهر براون شوآیگ آلمان با یک میلیون نفر جمعیت از مراکز صنعتی و دانشگاهی آلمان به شمار می‌رود که مهم‌ترین مراکز صنعتی آلمان را در خود جای داده است.

خواهرخواندگی قدمی برای همکاری دوجانبه
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلانشهر اراک می‌گوید: خواهر خواندگی قرار دادی است که بین سران مملکتی یا سران 2 شهر برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهیختگی منعقد می‌شود.
«اشرف بهادری» با بیان این که خواهرخواندگی اصطلاحی است که از ادبیات اروپا وارد دیگر کشورها شد و برای نخستین بار در سال 1920 بعد از جنگ جهانی اول این قرارداد با هدف پیوند و اتحاد 2 شهر دارای منافع مشترک بین یک شهر انگلیسی و یک شهر فرانسوی منعقد شد و تا سال 1986 ادامه داشت، بیان می‌كند: مفاد این قراردادها موضوعات فرهنگی، اقتصادی، بازرگانی و اخیراً ورزشی است. وی با اشاره به این که معمولاً 2 شهر برای خواهر خواندگی باید دارای تشابهاتی اعم از تاریخی، علمی، فرهنگی و دانشگاهی باشند، اظهار می‌کند: ‌رونق و رواج گردشگری بین 2 شهر خواهر خوانده و نام‌گذاری متقابل نام خیابان‌هایی به نام شهر خواهر خوانده از جمله نتایج اعلام خواهر خواندگی شهرهاست، به گونه‌ای که بعد از انقلاب در سال 73 برای نخستین بار تهران با بیشکک پایتخت قرقیزستان خواهر خوانده اعلام شد.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه می‌دهد: ‌حالا با توجه به نتایج سودمند خواهرخواندگی، برخی از کلانشهرهای کشورمان در این زمینه موفق عمل کرده‌اند. برای مثال شیراز با 18 مورد خواهر خواندگی، اصفهان با 17 مورد، تهران با 11 مورد، نیشابور با 10 مورد، تبریز با 9 مورد، مشهد با 9 مورد و رشت با 4 مورد خواهر خواندگی از جمله شهرهای پیشتاز به شمار می‌روند.
بهادری می‌افزاید: پیمان خواهرخواندگی ظرفیت لازم را برای مشارکت شهرها فراهم می‌کند که این امر باعث توسعه‌ پایدار شهرهای درگیر می‌شود.
وی با بیان این که طرح‌های مشارکتی در بین این شهرها در زمینه برنامه‌ نشست جهانی 2002 سازمان ملل در توسعه‌ پایدار است، می‌گوید: اهداف توسعه هزاره که مورد تاکید سازمان ملل است، در امضای تفاهم‌نامه خواهرخواندگی بین شهرهای جهان مورد توجه قرار می‌گیرد، زیرا این اهداف، توسعه‌ پایدار را به دنبال خواهند داشت. رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه می‌دهد: انتقال پیام صلح به سراسر دنیا نیز از اهداف بشر دوستانه‌ای است که خواهرخواندگی‌ها دنبال می‌کنند.
بهادری اظهار می‌كند: پیمان خواهرخواندگی در تغییر سطح فرهنگی 2 شهر و تبادل فرهنگ‌ها نقش بسزایی دارند که در این بین برخی از شهرهای خواهرخوانده هر ساله با برگزاری مسابقه‌ها و نمایشگاه‌های مختلف به پیشبرد این اهداف کمک بسیاری می‌کنند.

حمایت استانداری از خواهرخواندگی اراک و براون شوآیگ
مدیرکل دفتر اقتصادی و امور بین‌الملل استانداری نیز با استقبال از طرح این موضوع در شورای اسلامی کلانشهر اراک می‌گوید: مرکزی با جمعیت یک میلیون و 500 هزار نفری خود به مرکزیت شهر اراک حدود 3 هزار واحد صنعتی بزرگ و کوچک را در دل خود جای داده و توانسته است رتبه اول تنوع صنعتی کشور را از آن خود کند.
«محمود نعمتی» بیان می‌كند: شهر اراک نیز با دربرداشتن صنایع مادرتخصصی و بزرگی چون آذرآب، ماشین‌سازی و همچنین شرکت‌های سازنده قطعات خودرو عنوان چهارمین قطب صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است. وی در ادامه با اشاره به توان علمی واحدهای دانشگاهی استان ادامه می‌دهد: این استان با داشتن بیش از 130 هزار دانشجو یکی از قطب‌های دانشگاهی کشور محسوب می‌شود.
مدیر کل دفتر اقتصادی و امور بین‌الملل استانداری با بیان این که استانداری از طرح خواهر خواندگی حمایت می‌کند، می‌افزاید: باید بستر لازم برای سرمایه‌گذاری‌های معنوی و اقتصادی خارجی در کلانشهر اراک فراهم شود.
وی با بیان این که قراردادهای غیر تعهدآور خواهر خواندگی موجب توسعه اقتصادی و علمی شهرها می‌شود، ادامه می‌دهد: اولین قرارداد خواهر خواندگی در مرکزی در سال 91 و میان 2 شهر دلیجان و دلیگان ارمنستان منعقد شد.

نماد دوستی 2 شهر
مدیرکل اقتصادی و بین‌الملل استانداری می‌گوید: قرارداد خواهر خواندگی تعهدآور نیست بلکه نماد دوستی 2 شهر با اشتراکات فرهنگی و علمی و اقتصادی است كه امیدواریم شاهد انعقاد این قرارداد در آینده نزدیک بین 2 شهر اراک و براون شوآیگ آلمان باشیم.
نعمتی با بیان این که مقدمات کار با اولین نشست نماینده شهر آلمانی با اعضای شورای اسلامی کلانشهر اراک فراهم شده است، بیان می‌كند: این قرارداد زمینه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی 2 شهر را فراهم می‌کند.
وی در ادامه از اعلام آمادگی هیات‌های اقتصادی اروپایی برای حضور در مرکزی به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی کشور خبر می‌دهد و اظهار می‌كند: بر اساس ‌نامه واصله از سفارت آلمان یک هیات اقتصادی آلمانی در انتظار تأیید حضور در مرکزی و بازدید از توانمندی‌های صنعتی این استان هستند.
مدیرکل اقتصادی و بین‌الملل استانداری با بیان این که آلمان از دیر باز بازار فرش دستباف ایران در اروپا بوده است، ادامه می‌دهد: امید است با برقراری این ارتباط زمینه احیای روابط تجاری اراک و آلمان در صنعت فرش دستباف فراهم شود.


مكث
نقش تعاملات فرهنگی در رشد اقتصادی
معاون فرهنگی شهردار اراک می‌گوید: خواهر خواندگی 2 شهر اراک و براون شوآیگ آلمان فرصتی مناسب برای برداشتن گام‌های خوب برای توسعه شهری در اراک است. «مجتبی خراجی» بیان می‌كند: دانیال باقری ورزشکار ایرانی حاضر در یکی از باشگاه‌های فوتبال شهر براون شوآیگ آلمان است و این مساله آنها را تشویق به برقراری ارتباط بین نسلی‌ خارج از سیستم‌های دولتی کرده است. وی با بیان این که تعاملات فرهنگی در رشد اقتصادی هر منطقه و شهر اثرات چشمگیری دارد، اظهار می‌کند: برقراری ارتباط بین ملت‌ها در قالب ارتباطات مردمی و پارلمان‌های محلی و شهری مطمئناً نتیجه بهتری عاید شهرها خواهد کرد.



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code