موضوعات
مرکزی

ارائه تسهیلات برای توسعه بوم‌گردی استان

نویسنده:
اعطای تسهیلات بوم‌گردی روستایی در استان فرصتی برای معرفی مزیت‌های بوم‌گردی است که تحقق آن منوط به تشکیل جلسه کمیته هماهنگی با مشارکت متولیان امر است...
1396/07/18
اعطای تسهیلات بوم‌گردی روستایی در استان فرصتی برای معرفی مزیت‌های بوم‌گردی است که تحقق آن منوط به تشکیل جلسه کمیته هماهنگی با مشارکت متولیان امر است.
این درحالی است که تفاهمنامه سه جانبه ای به صورت کشوری برای اعطای تسهیلات در این رابطه به امضا رسیده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در گفت و گو با ایسنا  با اشاره به این تفاهمنامه  برای اعطای تسهیلات ساخت واحدهای بوم‌گردی گفت: این تفاهمنامه در  چهارم شهریورماه سال جاری به بنیاد مسکن استان برای اجرا ابلاغ شده است که براساس آن، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استانداری مکلف به اجرای آن برای اعطای تسهیلات شدند.
«محمد رضا رضا فرح» بیان کرد: هدف از اجرای این تفاهمنامه، سرمایه گذاری در حوزه بوم‌‌گردی با احداث واحدهای بوم‌گردی است که یک سری شرح وظایف خاص برای آن تعریف شده است.
وی ارائه خدمات فنی مهندسی در ساخت، انجام مطالعات دقیق طرح هادی در روستاهای هدف گردشگری و برخوردار از شرایط احداث واحدهای بوم‌گردی، همکاری با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و تسهیل در امور مربوطه، تامین اعتبار برای اجرای زیرساخت‌های مورد نیاز، تسریع در صدور مجوزها و هماهنگی با سازمان راهداری و مسکن و شهرسازی را از جمله مهم‌ترین وظایف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این تفاهمنامه عنوان کرد.
رضافرح به وظایف اعلامی در این تفاهمنامه برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در این موضوع نقش بسیار عمده‌ای دارد نیز اشاره کرد و گفت: تسریع در صدور کارت مدیریت پروانه بهره‌برداری، آموزش راهنمایان محلی برای توسعه احداث واحدهای بوم‌گردی، تسریع در اعطای مجوز در روستاهای واجد شرایط، اطلاع رسانی به واحدهای بوم‌گردی برای بهره مندی بخش خصوصی به منظور سرمایه‌گذاری، شناسایی و معرفی صنایع دستی، برگزاری جشنواره‌های بومی محلی و برگزاری دوره‌های آموزشی روستائیان از جمله وظایف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این حوزه است.

تشکیل کمیته توسعه بوم گردی
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با اشاره به تشکیل کمیته هماهنگی اجرای این تفاهمنامه در استان گفت: این کمیته با عنوان کمیته توسعه بوم‌گردی روستایی نامگذاری شده است و اعضای کمیته هم متشکل از مدیران و معاونان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و میراث فرهنگی با عضویت معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری هستند.
وی با بیان این‌که هنوز این کمیته تشکیل جلسه نداده است، اظهار کرد: شناسایی و تعیین محورهای گردشگری، شناسایی و تعیین اقامتگاه‌های بوم‌‌گردی و بررسی مشکلات و موانع احتمالی بر سر راه اجرای این طرح از جمله اهداف تشکیل این کمیته است.

تاخیر در تشکیل جلسه
رضافرح با اشاره به این‌که دبیری این کمیته به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان  واگذار شده است، گفت: تاکنون چندین بار برای برگزاری جلسه کمیته مکاتبات لازم صورت گرفته است، ولی موفق به تشکیل جلسه نشده‌ایم، با این حال پیگیر تشکیل جلسه برای انعقاد مفاد تفاهمنامه هستیم.
وی بیان کرد: بنیاد مسکن از زمان ابلاغ تفاهمنامه کشوری به دنبال شناسایی روستاهای مستعد احداث اقامتگاه‌های بوم‌گردی است و تاکنون  100 روستای هدف، شناسایی شده و مطالعات اولیه در آنها صورت گرفته است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان  در ادامه گفت: جد از اجرای مفاد این تفاهمنامه که باید به صورت مجزا برای آن ردیف اعتباری در نظر گرفته شود، در حال حاضر تسهیلات 18 تا 20 میلیون تومانی برای ساخت سکونتگاه‌های روستایی با نرخ 5 درصد در قالب سکونتگاه‌های بوم‌‌گردی اعطا می‌شود.
وی ادامه داد: در اعطای تسهیلات بوم‌‌گردی که به صورت تفاهمنامه کشوری برای 5 سال پیش‌بینی شده، ارائه تسهیلات برای بازسازی و مرمت سکونتگاه‌های بوم‌گردی هم در نظر گرفته شده است.
رضا فرح تاکید کرد: مطالعات تکمیلی در روستاهای مستعد گردشگری و احداث سکونتگاه‌های بوم‌گردی و نیز بازنگری در طرح هادی روستاها نیز از جمله زیرساخت‌های لازم در اجرای این تفاهمنامه و اعطای تسهیلات است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code