موضوعات
مرکزی

اجرای عملیات استحکام بخشی ۲ بنای تاریخی در دلیجان

نویسنده:
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی دلیجان گفت: عملیات بازسازی و استحکام بخشی ۲ بنای تاریخی در روستای کهک این شهرستان آغاز شد...
1396/05/22
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی دلیجان گفت: عملیات بازسازی و استحکام بخشی ۲ بنای تاریخی در روستای کهک این شهرستان آغاز شد.
به‌گزارش تسنیم « علی مشهدی» اظهار کرد: کار مرمت کاروانسرای تاریخی و مقبره آقاخانی در روستای کهک با اعتبار اولیه 800 میلیون ریال کلید خورد و در صورت نیاز تامین اعتبار بیشتر امکان پذیر است.
وی افزود: در این طرح عملیات بازسازی و استحکام بخشی پشت بام و دیوارهای کاروانسرا و مقبره آقاخانی انجام می‌شودو زیباسازی و ترمیم فضای بیرونی بنا نیز صورت می‌گیرد.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی دلیجان با بیان اینکه با توجه به تعدد جاذبه‌های تاریخی و طبیعی روستای کهک و ورود گردشگران برای بازدید از مکان‌های گردشگری، طرح بوم گردی برای این روستا در دستور کار قرار دارد، افزود: چندین اثر تاریخی در روستای کهک دلیجان به ثبت ملی رسیده که مهم‌ترین آن‌ها قلعه اسماعیلیه، مقبره آقاخانی، کاروانسرای شاه عباسی و غار کهک است.
وی ادامه داد: کاروانسرای شاه عباسی کهک مربوط به دوره صفوی است و در بخش مرکزی، روستای کهک واقع شده است. این اثر در سال 1381 با شماره ثبت 6974 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی دلیجان با اشاره به مقبره آقاخانی گفت: ساختمان مقبره در درون باغی به نام باغ آقاخان محلاتی و متعلق به شاه خلیل اللَّه محلاتی، از رهبران فرقه اسماعیلیه است.
مشهدی اضافه کرد: در ساخت این بنا که مربوط به دوره صفویه است و در دوره قاجار مرمت شده از آجر استفاده شده و سقف آن گنبدی کم خیز است و در این ساختمان و پیرامون آن قبرهای دیگری از اسماعیلیان وجود دارد. وی افزود: مقبره آقاخانیان به شماره 6969 در سال 1376 به ثبت ملی رسید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code