موضوعات
مرکزی

آتش‌سوزی در ۸۶هکتار از عرصه‌های طبیعی استان‌

نویسنده:
مدیرکل منابع طبیعی استان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون پوشش گیاهی ۸۶هکتار از مراتع و عرصه‌های طبیعی استان در آتش‌سوزی به طور کامل از بین رفته است...
1396/05/22
 مدیرکل منابع طبیعی استان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون پوشش گیاهی ۸۶هکتار از مراتع و عرصه‌های طبیعی استان در آتش‌سوزی به طور کامل از بین رفته است.
«یوسف یوسفی» در گفت‌و‌گو با مهر اظهارکرد: این میزان مراتع طی ۲۰مورد حریق در نقاط مختلف استان نابود شده و پوشش گیاهی آن به طور کامل از بین رفته که بیش از نیمی از این آتش‌سوزی‌ها در اراک به وقوع پیوسته است.
وی ادامه داد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد ۸۵ درصد آتش‌سوزی‌ها در عرصه‌های طبیعی بر اثر رها کردن آتش‌های ایجاد شده در طبیعت برای پخت و پز، پرتاب سیگار روشن به اطراف جاده‌ها و آتش‌زدن پسماند کشاورزی در مراتع به وقوع می‌پیوندد و ۱۵ درصد این آتش‌سوزی‌ها نیز به صورت عمدی و بر اثر اختلاف‌ها و یا برای تفریح و سرگرمی رخ می‌دهد.
یوسفی عنوان کرد: در راستای پیشگیری از آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی که عمدتا در فصول گرم سال اتفاق می‌افتد نیاز به فرهنگسازی و آگاه کردن مردم است، چرا که بسیاری از این آتش‌سوزی‌ها منشا انسانی دارد.
مدیرکل منابع طبیعی استان افزود: به طور متوسط سالانه 2 هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی استان دچار آتش‌سوزی می‌شود که پیشگیری نقش بسزایی در کاهش بروز این آتش‌سوزی‌ها دارد.
یوسفی بیان کرد: نقش مهم سازمان‌های مردم نهاد و تشکل‌های زیست محیطی در فرهنگسازی‌های لازم برای پیشگیری از وقوع حریق در عرصه‌های طبیعی و همچنین کمک‌رسانی در زمان وقوع حریق تأکید انکارناپذیر است و باید فعالیت‌ها در این زمینه گسترده تر شود.
وی افزود: برای پیشگیری و مدیریت حوادثی از قبیل آتش‌سوزی که عمدتا در ماه‌های گرم سال اتفاق می‌افتد نیاز به همکاری میان بخشی است و سازمان‌هایی همچون جهاد کشاورزی، دادگستری، اداره‌کل محیط زیست، جمعیت هلال احمر و اداره‌کل هواشناسی و شهرداری‌ها با اطلاع‌رسانی‌های خود می‌توانند در پیشگیری از آتش‌سوزی‌های عرصه‌های طبیعی موثر باشند.
مدیرکل منابع طبیعی استان بیان کرد: آتش‌سوزی در مراتع علاوه بر خسارت 50 میلیون ریالی به هر هکتار از این اراضی، نابودی پوشش گیاهی منطقه، از بین رفتن میزان زیادی علوفه مورد نیاز دام‌ها، کاهش جذب ذخیره نزولات آسمانی در مناطق طعمه حریق شده، آسیب به محیط زیست، مساعد شدن زمینه فرسایش بادی، ریزگرد و شیوع آفات و امراض گیاهی را به دنبال دارد.
یوسفی ادامه داد: ضروری است که دستگاه‌های اطفای حریق برای شهرستان‌های اراک، شازند، خمین و خنداب تهیه و در اختیار اداره منابع طبیعی برای مقابله با آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی قرار داده شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code