موضوعات
لرستان

28 هزار تن شلتوک در لرستان برداشت می‌شود

نویسنده:
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان از تولید 28 هزار تن شلتوک در استان خبر داد...
1396/09/11
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان از تولید 28 هزار تن شلتوک در استان خبر داد.
«کیانوش حمیدیان» به ایسنا گفت: هم اکنون حدود 5 هزار و 853 هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت برنج رفته و پیش‌بینی می‌شود از این اراضی 28 هزار تن شلتوک برداشت شود.
حمیدیان بیشترین میزان تولید برنج در استان را مربوط به دورود دانست و افزود: حدود 3 هزار و 456 هکتار از اراضی این شهرستان به کشت این محصول اختصاص یافته است.
وی تصریح کرد: برنج محصولی آبدوست بوده که تولید آن با رنج و مشقت بسیار همراه است. برنج بلافاصله بعد از نشا‌کاری و در مرحله گلدهی به کم‌آبی و تنش رطوبتی خیلی حساس است و باید دقت شود در دو مرحله فوق، مزرعه بدون آب نباشد. بیشترین ماده تشکیل‌دهنده برنج کربوهیدرات یا نشاسته است و منبعی از فسفر، کلسیم، آهن، ویتامین‌های B1 و B2 محسوب می‎شود.

تولید صد تن بذر پرورشی
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی هم از تولید صد تن بذر پرورشی در استان خبر داد و گفت:‌ کشور به ارقام مختلف گندم و جو متناسب با اقلیم و شرایط متنوع آب و هوایی مناطق گوناگون نیاز دارد و در این زمینه تحقیقات گسترده‌ای انجام می‌شود. مواردی از جمله شوری، کم‌آبی، آفات، بیماری‌ها و... نیاز به ارقام و بذور اصلاح‌شده سازگار را با شرایط حاکم نشان می‎دهد.
«طهماسب حسین‌پور» با اشاره به کشت بذور پرورشی 1، 2 و 3 گندم در ایستگاه تحقیقاتی سراب چنگایی افزود: حدود 20 هکتار از اراضی منطقه با استفاده از ارقام اصلاح شده جدید کشت شده ‌است. ارقام آبی استفاده شده شامل چمران2، شوش و مهرگان بوده و کریم، کوهدشت، آفتاب و قابوس نیز رقم‌های دیم مورد استفاده هستند. وی عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود حدود صد تن محصول تولید شود که پس از بوجاری، آماده تحویل به کشاورزان می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code