موضوعات
لرستان

‌رئيس پليس راهنمايي و رانندگي خرم‌آباد در گفت‌وگو با همشهري: ‌

‌ ‌ نبود محدودیت‌های ترافیکی به شلوغی خیابان‌ها دامن می‌زند

نویسنده:
خرم‌آباد‌ـ فاطمه دارابي‌ـ خبرنگار همشهري: با افزايش جمعيت و طبعاً افزايش خودرو‌ها در‌شهر خرم‌آباد در سال‌هاي اخير و البته به دلیل نبود برنامه‌ريزي مناسب براي ايجاد تعادل بين خودرو‌ها و وضعيت خيابان‌ها وضعيت ترافيك اين شهر روز به روز در حال پيچيده‌تر شدن است. و بر تعداد گره‌هاي ترافيكي ‌ افزوده می شود.
1393/03/26
در حال حاضر 120هزار خودرو در ‌ شهر خرم‌آباد وجود دارند كه 80‌درصد آنها تك سرنشين هستند. اين تعداد قابل توجه بدون هيچ‌گونه محدوديت ترافيكي در خيابان‌هاي شهر‌ تردد مي‌كنند.
نبود محدوديت‌هاي ترافيكي
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي خرم‌آباد به همشهري مي‌گويد: در حال حاضر به جز خيابان امام خميني(ره) تا چهاراه فرهنگ و سه‌راه مطهري هيچ‌‌محدوديتي براي توقف خودروها وجود ندارد.
سرهنگ «حشمت‌الله اسكيني» مي‌افزايد: تا زماني كه محدوديت‌هايي براي ترافيك شهر تعريف نشود، نمي‌توان به ساماندهي اين معضل شهري اميدوار بود.
سهم كارمندان در افزايش ترافيك
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي خرم‌آباد اظهار مي‌كند: دستگاه‌هاي دولتي در بحث ترافيك خود را مسئول نمي‌دانند و در اين زمينه هيچ‌‌ برنامه‌ريزي ندارند.
سرهنگ اسكيني ادامه مي‌دهد: سفرهاي درون‌شهري بسياري به واسطه رسيدن كارمندان به محل خدمتشان در طول روز صورت مي‌گيرد كه همين مسأله از دلايل افزايش‌ تردد خودرو‌در خيابان‌هاي شهر است.  
وي تأكيد مي‌كند: چنانچه اين افرد با چند سرويس به محل كارشان منتقل شوند و از خودروهاي شخصي براي رفت و آمد استفاده نكنند، شمار خودروهاي سطح شهر تا حد زيادي كاهش خواهد يافت و از ميزان ترافيك موجود هم كاسته خواهد شد.
 ميوه‌فروشي در وسط خيابان
اين مقام مسئول در ادامه به معضل بساط ميوه‌فروشان هم اشاره مي‌كند و مي‌گويد: بازار ميوه و‌تره‌بار در منطقه ماسور است، اما برخي افراد سودجود با پهن كردن بساط ميوه‌فروشي در سه‌راه اسدآبادي، بازار ميوه و‌تره‌بار ديگري به راه انداخته‌اند كه تا وسط خيابان گسترش يافته و به دليل نزديكي به مركز شهر، تعداد مشتريان آن نيز مدام در حال افزايش است.
به گفته سرهنگ اسكيني، اين مسأله موجب ايجاد نابساماني ترافيكي در اين منطقه شده است و هيچ سازماني در اين زمينه خود را مسئول نمي‌داند.
 تجمع اصناف در مركز شهر
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي خرم‌آباد مي‌افزايد: تجمع برخي اصناف و مشاغل در تعدادي از خيابان‌هاي شهر هم از دلايل عمده ترافيك در شهر است.  سرهنگ اسكيني اضافه مي‌كند: در حال حاضر بيشتر آموزشگاه‌هاي خرم‌آباد در فاصله پل دارايي‌زاده تا چهارراه فرهنگ هستند و وجود عمده‌فروشان در خيابان انقلاب و نمايشگاه‌هاي خودرو در خيابان شريعتي به ترافيك شهر دامن زده است.
انتقال صنوف به خارج از شهر
اين مقام مسئول در ادامه با اشاره به مجتمع كمالوند كه در خارج از شهر و به‌منظور استقرار برخي صنوف ايجاد شده است، مي‌گويد: در اين مجتمع فضاي بسيار مناسبي براي استقرار نمايشگاه‌هاي خودرو، عمده‌فروشان و تعميرگاه‌هاي خودرو وجود دارد.
وي مي‌افزايد: متأسفانه همكاري مناسبي بين دستگاه‌هاي مربوط براي انتقال اين صنوف به محل مجتمع وجود ندارد‌ به‌طوري كه در حال‌حاضر فقط تعدادي از نمايشگاه‌هاي خودرو حاضر شده‌اند به اين منطقه نقل مكان كنند.
‌رئيس پليس راهور خرم‌آباد مي‌گويد: در صورتي كه تمام نمايشگاه‌ها به اين منطقه منتقل نشوند، اين چند نمايشگاهي كه در مجتمع مستقر شده‌اند نيز به داخل شهر باز خواهند گشت.
سرهنگ اسكيني مي‌افزايد: انتقال عمده‌فروشان به اين منطقه موجب كاهش ترافيك خيابان انقلاب كه از خيابان‌هاي اصلي شهر است مي‌شود.  وي اظهار مي‌كند: همكاري سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتحاديه‌هاي مربوط  براي انتقال اصناف مربوط به خارج از شهر بسيار ضروري است.
‌ انتقال ‌ نمايشگاه‌داران به مجتمع كمالوند
فرماندار خرم‌آباد هم مي‌گويد: از زمان افتتاح مجتمع كمالوند در خارج از شهر، بسياري از اصناف كه داراي مجوز  وپروانه كسب هستند، به آنجا نقل مكان كردند، ولي بعضي از نمايشگاه‌داران تاكنون به دلايلي منتقل نشده‌اند.
«حبيب خجسته پور» مي‌افزايد: اينك شرايط براي جابه‌جايي مهياست و همه نمايشگاه‌داران موظف به انتقال به اين مجتمع هستند.
ضرورت احداث پاركينگ
يك كارشناس شهرسازي مي‌گويد: يكي از مشكلات ترافيكي در هسته مركزي شهر خرم‌آباد اين است كه معابر اين شهر كم‌عرض هستند و امكان توقف و پارك در حاشيه‌هاي خيابان وجود ندارد. «رضا اميدي» در گفت‌وگو با همشهري اظهار مي‌كند: لازم است كه با همت شهرداري، پاركينگ‌هايي به‌منظور رفع اين مسأله احداث شود.
او ادامه مي‌دهد: وجود پاركينگ در مناطق پر تردد شهر تا زماني كه مراكز تجاري، اداري، بانك‌ها و مطب‌ها ‌ به ديگر قسمت‌هاي شهر انتقال داده نشوند، يك ضرورت است.
فعال نبودن ناوگان عمومي
اين كارشناس ادامه مي‌دهد: در حال حاضر ميزان استقبال از ناوگان عمومي در شهر خرم‌آباد پايين است و علت آن فعال نبودن این بخش در تمامي نقاط شهر است. همين امر باعث شده كه استفاده از وسيله نقليه شخصي زياد و ترافيك در سطح شهر سنگين شود.
 نظارت بر ساخت‌وسازها
به گفته اميدي، نظارت بيشتر شهرداري بر ساخت‌وسازهايي كه در مركز شهر صورت مي‌گيرد نيز مي‌تواند از شمار مجتمع‌هاي تجاري بدون پاركينگ بكاهد. اين اقدام شهرداري موجب كاهش پارك خودرو در كنار خيابان‌ها و سبك شدن ترافيك خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code